Youtube ve Gema lisans sözleşmesi üzerinde anlaşmaya vardı – müzisyenler ve yazarlar için adil bir anlaşma

Youtube bedava! Almanya’da müzik videoları için artık Gema engellemesi yok. Youtube ve Gema, Alman kullanıcılar için engelleme panolarını nihayet kaldıran bir sözleşme imzaladı. Gerçek bir sansasyon! Uzun yıllar boyunca birçok müzik videosunda gördük …. Hiçbir şey. Şimdi iki taraf bir anlaşma üzerinde uzlaştı.

Adil olan adildir: Youtube’da müzisyenler için telif hakları

Bunu kim beklerdi ki? İki ‘dev’, müzik eserlerinin sahipleri ve eser sahiplerine yönelik bir anlaşma için yıllardır mahkemede mücadele ediyor. O zamandan bu yana ortaya konan gerekçeler de güçlü olmuştur. Youtube, bir yayın platformu olarak kullanıcılara sadece içerik paylaşma fırsatı verdiğini, Youtube’un kendisinin içerik sağlamadığını, dolayısıyla ödeme yapmakla yükümlü olmadığını söylüyor.

Bazıları öyle diyor, diğerleri böyle diyor! Bu yüzden Alman kullanıcılar yıllarca sadece kırmızı bir engelleme paneli gördüler. Youtube kullanıcıları ne zaman sosyal ağda en sevdikleri sanatçılardan birinin müzik videosunu izlemek isteseler, pek de popüler olmayan kırmızı engelleme paneli karşılarına çıkıyordu. Neden? Telif hakkı nedeniyle videolara erişilememektedir. Çünkü yasalara göre müzik yayını için Gema’ya ücret ödenmesi gerekiyor. Bunların arasında daha önce erişilemeyen sayısız popüler müzik videosu da var. Bu da (Gema’nın yanı sıra) çeşitli sanatçıları finanse ediyor. Bence iyi bir sistem.

Şimdi de müzik hakları meslek birliği (Gema) ve dünyanın en büyük video portalı (Youtube) bir lisans anlaşması imzaladı. Bu gerçek bir dönüm noktası, çünkü yazarların da gelirlerden pay alacağı anlamına geliyor. Video yayın portalı Youtube’un sahibi Google, ziyaretçilerine reklam yayınlayarak her yıl zengin karlar elde etti.

Kaynak: Youtube ve Gema, socialmediaone.de üzerindeki anlaşmazlığın ardından anlaşmaya vardı

Youtube videolarında reklamlar nereye yerleştirilir?

İlk olarak, her kullanıcı videolarından para kazanmakta özgürdür. Youtube, çok sayıda abonesi olan kişiler için bu seçeneği sunar. Youtuberlar, bloggerlar ve influencerlar da kendilerini bu şekilde finanse ediyor. Reklam geliri günlük olarak güncellenir ve kullanıcıları daha kaliteli daha fazla video üretmeye motive eder.

Reklamlar daha sonra farklı yuvalarda mümkündür. Videonun alt kısmında yeni ürünlere veya markalara işaret eden bannerlar olabilirler. Kullanıcıya diğer şirketlerin videolarını önceden kaydetme seçeneği de sunuluyor. Kullanıcı bunları en erken beş saniye sonra atlayabilir. Her tıklama ile reklam geliri elde edilir. Youtube, reklam ortaklarını ve geniş bir erişim alanına sahip kişileri yönlendirdiği için sonuçta çok şey kazanıyor.

Bence bu, Almanya’da müzik yayıncılığını daha da ilerletmek için herkese iyi bir platform sağlayan harika bir anlaşma. Artık kimse video izlemeye çalışmakla uğraşmak zorunda değil. Sanatçılar daha kolay bir hayran kitlesi oluşturabilir. Kazan kazan!

Kararın Ertesi Günü – Gema Block Düşüyor