Özel gayrimenkulün kısmi satışı: ev, daire ve arsa

Mülkün kısmi satışı, özel [yıl] – Bir evin parçalarını satabilir misiniz? Evet. Bir mülkün özel kısmi satışı elbette mümkündür. Bir mülkün kısmi satışı ile artık tek malik değilsinizdir, ancak iki taraflı bir mal sahipleri birliğinde bir parça malik olursunuz. Bir mülkün özel bir malike kısmi satışının avantajı hakkındaki ilk önemli gerçekleri buradan öğrenin.

Kısmi satışın avantajı nedir?

Mülkünüzün kısmi satışını mı düşünüyorsunuz? Rehber kitabımızda gayrimenkulün kısmi satışı hakkında çok şey bildirdik ve tabii ki gayrimenkulün kısmi satışı mantıklı mı sorusunu da yanıtladık. Kendi çocuklarınıza, melek çocuklarınıza satış yapmak – bu nasıl oluyor?

Kısmi satışın en büyük avantajı, satın alma bedelinin hızlı bir şekilde transfer edilmesidir. Son olarak, gayrimenkul satışında birçok adımdan tasarruf edersiniz. Örneğin, potansiyel alıcılarla iletişimin büyük bir kısmı, daha sonraki kredi kontrolleri, böylece ciddi bir alıcı bulursunuz.

Özel sektöre kısmi satış mümkün mü?

Prensip olarak, gayrimenkullerin özel şahıslara kısmi satışı mümkündür. Herkes mülkünüzde hisse sahibi olabilir ve böylece mülkünüzün bir parçası haline gelebilir. Temelde iyi bir fikir, ne de olsa satış fiyatı hızlı bir şekilde aktarılıyor. Kısmi satış için doğrudan bir irtibat kişiniz varsa, gayrimenkul satarken tipik alıcı aramasını çevrelersiniz.

Portal üzerinden özel satış mı?

Herkesin mülkünün bir kısmını satın alan ailesi, genellikle de çocukları yoktur. Alternatifler nelerdir?

Emlak portalları üzerinden teklif arayan özel alıcıların çoğu kısmi satışı kabul etmeyecek, mülkün tamamını satın almak isteyecektir. Bir mülkü kısmen satmak istiyorsanız, yakın çevrenizde katılmakla ilgilenebilecek kişileri aramalısınız. Bu durumda, kısmi satış sağlayıcılarından biriyle iletişime geçmelisiniz.

Daire, ev, arsa kısmi satışı – hepsi mümkün.

Örnek: Çocuklara satılan %20 hisse:

İkamet hakkı ve kullanım hakkı: Maliyetler?

Kısmi satıştan sonra, yalnızca mülkün kullanımı konusunda anlaşmanız gerekir.

Kısmi satışın maliyetleri nelerdir?

Mülkte yaşama ve mülkü kullanma hakkını tek başınıza elinizde tutmak istiyorsanız, kısmi alıcı genellikle sizden “kullanım ücreti” olarak adlandırılan bir kullanım ücreti talep edecektir. Elbette, özel bir kısmi satış durumunda, örneğin çocuklarınıza kısmi bir satış durumunda, herhangi bir kullanıcı ücreti ödenmesi gerekmediği konusunda anlaşabilirsiniz.

Kullanım ücreti serbestçe pazarlık edilebilir.

Tipik kullanıcı ücreti yıllık %3 civarındadır.

Sağlayıcılar genellikle yıllık %3-5 oranında ücret almaktadır.

Daha büyük sağlayıcıların (finans şirketleri) çeşitli kullanıcı ücretlerini karşılaştırmalı olarak kısmi satış sağlayıcıları konusundaki kılavuzda zaten hesaplamıştık. Mülkünüzün bir kısmını finans şirketi gibi bir şirkete satarsanız, kullanıcı ücreti genellikle yıllık %3 ila %5 (satılan hissenin) arasındadır.

Basitçe söylemek gerekirse, mülkünüzün 100.000 avroluk kısmını satarsanız, yıllık 3.000 ila 5.000 avro arasında bir kullanıcı ücreti ödersiniz.

Ä°pucu! Kendinizi güvence altına alın, intifa hakkı

Ancak her durumda, özellikle ömür boyu ikamet ve kullanım hakkınızla ilgili olarak kendinizi korumalısınız. Bunun için kullanılan teknik terim “intifa hakkı “dır. İntifa hakkı, ölüm gününüze kadar mülk üzerinde tam bir ikamet ve kullanım hakkına sahip olmanızı öngörür. Buna göre, gelecekteki ortak sahipleriniz tarafından alınan kararlardan bağımsızsınız. Çocuklarınız ya da torunlarınız olsalar bile.

Noterde satın alma sözleşmesi:

Özel şahıslara kısmi satış vergileri

İsmi her şeyi anlatıyor, bu vergi emlak piyasasındaki spekülasyonu sınırlamayı amaçlıyor.

Spekülasyon vergisi açıklandı

Spekülasyon vergisi ile yasa koyucu şöyle diyor: Bir mülk satın alırsanız, kısmi satış durumunda bile ancak X yıl sonra vergiden muaf olarak satabilirsiniz. X = yıllar, mülkü yatırım olarak satın almanıza (kiraya vermenize) veya kendiniz oturmanıza (ev sahibi olarak oturmanıza) bağlı olarak değişir.

Spekülasyon dönemi:

  • Üçüncü taraf kullanımı – 10 yıl
  • Kişisel Çıkar – 3 yıl

Spekülasyon vergisi tutarı

Spekülasyon vergisinin miktarı her zaman kendi vergi oranınıza bağlıdır. Bu, spekülasyon vergisinin hızla %25’i aşabileceği ve yüksek gelirliler için hızla %40’a ulaşabileceği anlamına gelmektedir.

Daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz:

Gayrimenkulün kısmi satışı. Rehber

Gayrimenkulün kısmi satışı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde, avantaj ve dezavantajlardan ipotek kredileri veya gayrimenkul emeklilikleri gibi olası alternatiflere kadar tüm yönleri gerçekten vurguladığım büyük rehber kitabıma bir göz atın. Tabii ki, evinizin bir bölümünü satarken vergi konusunda da her şey. Tüm deneyimler: