Evinizi nasıl temiz tutabilirsiniz – düzgün ve etkili bir şekilde temizleyin

Temizlik sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda sağlığınız ve evinizin değeri için de önemlidir. Temizlik çoğu insanın en sevdiği işlerden biri değildir, ancak evinizi düzenli olarak temizlemek yine de önemlidir.

Temizlik programı – neyi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Sadece düzgün ve derinlemesine temizlik yapmak değil, aynı zamanda neyin, ne sıklıkta ve ne zaman temizlenmesi gerektiğini bilmek de önemlidir. Bazı şeylerin günlük olarak yenilenmesi gerekirken, diğerleri için birkaç ayda bir kontrol etmek yeterlidir.

Günlük – yatağı toplamak, bulaşıkları yıkamak ve sabahları ortalığı toplamak

Yatak yap

Her gün evden çıkmadan önce yatağınızı toplamış ve en kötü dağınıklığı ortadan kaldırmış olmalısınız. Bu özellikle sağlığınız için iyidir, çünkü zor bir günün ardından eve gelip düzgünce yapılmış bir yatağa uzanmak ve tüm odayı toplamak zorunda kalmamaktan daha iyi bir şey yoktur. Bu yüzden sabahları kirli çamaşırların çamaşır sepetine atıldığından, yastıkların kabartıldığından ve yatak örtüsünün yatağın üzerinde olduğundan emin olun. Güne iyi başlarsınız ve yine iyi bitirebilirsiniz.

Bulaşık yıkamak

Bu yatağı toplamaya benzer bir prensiptir, çünkü kim zor bir günün ardından eve geldiğinde mutfak masasının üzerinde kurumuş kahvaltı kalıntıları bulmak ister ki? Bu nedenle, sabah ilk iş olarak yemek artıklarının çöp kutusuna, kirli bulaşıkların bulaşık makinesine ve kalan yiyeceklerin buzdolabına geri konulduğundan emin olursunuz. Günün sonunda sizi çok fazla stres ve sinirden kurtaracak minimum bir zaman yatırımı.

Her iki günde bir

Vakumla temizleme

Toz görebileceğinizden daha hızlı yayıldığından ve kırıntılar ve kirler de evin her köşesine istemeden hızlı bir şekilde yayıldığından, süpürmek her evde bir zorunluluktur. Hala temizlikten hoşlanan tüm tembeller için, her iki günde bir zemini hızlıca silebileceğiniz, toz ve kırıntıların çoğunu alıp rahatlayabileceğiniz bir yer paspası önerilir. Bu, süpürgeyle daha az uğraşmanız ve yine de temiz zeminler anlamına gelir. Elbette paspaslamak sizi süpürmekten kurtarmaz ve bu nedenle yine de haftada en az bir kez düzgün bir şekilde süpürmelisiniz.

Mutfak yüzeylerini ıslak silme

Özellikle her gün yemek pişirmek için kullanılan mutfaklarda, çalışma yüzeylerinin en az iki günde bir çok amaçlı bir temizleyici ile iyice temizlenmesi şarttır. Musluklardaki ve lavabodaki su lekeleri de temizlenmelidir. Kire karşı kirle mücadele etmekten kaçınmak için mutfak bezinizi ve havlunuzu sık sık değiştirmeyi unutmayın.

Çöpleri dışarı çıkarın

Çöpler, tercihen kısmen de olsa dolar dolmaz dışarı çıkarılmalıdır. Yaz aylarında sadece çok sayıda böcek çekmekle kalmaz, aynı zamanda birçok meyve kalıntısı nedeniyle sızıntı ve küflenmeye başlar. Bu pis kokuyu mutfağınızda istemezsiniz, bu nedenle çöpleri yeterince sık atmalısınız. Bu sadece mutfak için değil, evdeki diğer çöpler için de geçerlidir.

Haftada bir kez

Banyo ve zemin temizliği

Banyo haftada en az bir kez temizlenmelidir, çünkü istenmeyen mikroplar burada hızla birikir. Kural ‘asla sudan mahrum kalmamaktır’, çünkü bol su mikropları ve kiri durulamak için iyi bir yoldur. Banyonuzdaki mikroplardan kurtulmak için çok amaçlı temizleyiciler, hijyenik temizleyiciler ve sirkeli temizleyiciler kullanın. Zeminler de belirli odalarda daha sık paspaslanmalıdır. Bu özellikle banyo ve mutfakta önemlidir, çünkü buralarda zemin çok çabuk kirlenir. Fayans, ahşap döşeme tahtaları ve diğer sert zeminlerde paspasla bir tur yeterlidir.

Toz alma

Toz haftada en az bir kez ve tercihen tüm yüzeylerde bir kez silinmelidir, çünkü inatla her aralığa yerleşir. Bunun için bir bez değil, tüy toz bezi kullanmak en iyisidir. Ayrıca, toz alırken zemine çok fazla toz düştüğü için önce toz alıp sonra süpürmek en iyisidir. Özellikle sokağa bakan odalarda çok fazla toz birikir ve düzenli olarak temizlenmelidir.

Yatak çarşaflarını değiştirin

Yatak çarşafları haftada bir kez değiştirilmelidir. Bu sadece akarlara veya mantar sporlarına şans tanımakla kalmaz, aynı zamanda huzurlu ve sakin bir şekilde uyumanızı sağlar. Ayrıca cildiniz için temiz nevresimlerde uyumak, 3 hafta boyunca kullanılmış nevresimlerde uyumaktan daha iyidir. Yatak odanızı ve nevresimlerinizi de düzenli olarak havalandırmayı unutmayın.

İki haftada bir veya daha uzun

Çamaşır makinesinin / fırının temizlenmesi

Özellikle çamaşır makinelerinde bakteriler hızla birikir ve soğuk veya düşük sıcaklıklarda yıkama eğilimi bu olguyu daha da yoğunlaştırır. Bu durum genellikle çamaşır makinelerinin kokmasına neden olur. Bu nedenle, en az iki haftada bir havlu veya benzeri eşyaları 95 veya 60 derecede yıkadığınızdan emin olun, hatta gerekirse boş bir yıkama programı uygulayın. Bu, bakterilerin yayılmamasını veya çoğalmamasını sağlayacaktır. Ayrıca, nemin buharlaşmasını sağlamak ve hava birikimini önlemek için her yıkamadan sonra kapıyı ve deterjan bölmesini biraz açık bırakmak da mantıklıdır.
Fırınınızın kendi kendini temizleme işlevi yoksa, karbonatı suyla karıştırıp kirli noktalara uygulayabilir, kısa bir süre çalışmasını bekleyip silebilirsiniz. Bu, pişmiş yiyeceklerin kokmaması veya fırını daha fazla kirletmemesi için önemlidir.

Aletleri kireçten arındırın

Mutfak aletleri de düzenli olarak kireçten arındırılmalıdır. Buna özellikle su ısıtıcısı ve kahve makinesi dahildir. Bunu sirke özü veya sitrik asit kullanarak yapmak kolaydır. Bir ev ilacı olarak, kabartma tozunu sıcak suda da çözebilirsiniz. Yeterince su ile durulamayı unutmayın.

Buzdolabını temizleyin

Buzdolabı hızla bir bakteri yuvası haline gelebilir. Çünkü genellikle bir şeyler dışarı sızar ya da kırıntılar ve artıklar geride kalır. Buzdolabınızın kir içinde kaybolmasını önlemek için, içini temizlediğinizden ve düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Elbette, kirden sonra doğrudan silmek de yardımcı olur, ancak düzenli olarak temizlenen bir buzdolabı, temiz bir evin parçası olmalıdır.

Pencere temizliği

Pencereleri temizlemek muhtemelen en yorucu işlerden biridir. Kir toleransına, çatı çıkıntısına ve pencerenin yönüne bağlı olarak, bu işlem her üç ila altı ayda bir yapılmalıdır. Taşradaki pencereler şehirdekilere göre daha az kirlenir, ancak bu görevden sonsuza kadar kaçınmamalı ve kirli pencerelerle yüzleşmemelisiniz.