Lüks Komisyoncu Vancouver (Kanada): Konut, ev ve yatırım

Vancouver – Vancouver muhtemelen ülkedeki en yaratıcı şehirdir – küçük ve büyük galerilerin, müzelerin ve stüdyoların yoğunluğu da buna paralel olarak yüksektir. Görkemli sıradağlar, çorak fiyortlar, büyüleyici yağmur ormanları: Şehir kapılarının hemen dışında, Kanada’nın el değmemiş vahşi doğası keşfedilmeyi bekliyor. Kabul edildi: Kanada’nın üçüncü büyük kentinde, tıpkı diğer Kuzey Amerika kentlerinde olduğu gibi devasa alışveriş merkezleri, fast-food zincirleri ve çizim tahtasından çıkmış kentsel planlamalar bulunabilir. Yine de ruh hali farklı, atmosfer daha rahat. Birbirleriyle olan ilişkilerinde kibarlar, ancak hiçbir şekilde Amerikalılar kadar aşırı dost canlısı değiller.

Bu makale, Kanada’daki en iyi emlak destinasyonları serimizin bir parçasıdır. Tam bir genel bakış için Kanada Emlak – Emlak Piyasası Açıklaması bölümüne bakınız.

Vancouver gibi başka bir şehir yok

Vancouver, lüks tutkusu olan büyük bir şehirdir. Ä°ki ünlü üniversitesi ve 20 araştırma enstitüsünü içeren Kanada Ulusal Araştırma Bölgesi gibi çok sayıda araştırma kurumuyla Kanada’nın eğitim ve araştırma kalelerinden biridir. Pasifik kıyısındaki Vancouver metropolitan bölgesinde yaklaşık 2,3 milyon kişi yaşamaktadır ve şehir Economist Intelligence Unit’in Yaşanabilirlik Endeksi’nde altıncı, Mercer listesinde ise üçüncü sırada yer almaktadır. Metropolün refahı kereste endüstrisine ve Kanada’nın en büyük limanı olan Vancouver Limanı’na dayanmaktadır. Vancouver, 2010 Kış Olimpiyatları sayesinde kendisini küresel bir kitleye tanıtmış ve özellikle ulaşım altyapısına büyük yatırımlar yapmıştır. Vancouver Menkul Kıymetler Borsası daha küçük bir bölgesel borsadır ve Toronto Menkul Kıymetler Borsası ile rekabet edemez. Vancouver’daki önemli sanayi sektörleri ormancılık ve madenciliktir. Kanada genel olarak birçok emtia açısından zengindir ve uluslararası emtia ihracat ticaretinde önemli bir oyuncudur.

  • 6. Dünyanın en yaşanabilir şehri

Tam emlak piyasası

Vancouver yaşamak, ziyaret etmek ve çalışmak için ideal bir yerdir. Çok sayıda modern binaya sahip oldukça genç bir şehir olan kent, Kanada’nın üçüncü büyük şehridir ve ABD sınırına sadece 45 kilometre uzaklıktadır. Toronto ve Montreal ile birlikte Kanada’nın en önemli ekonomik ve finansal metropolüdür. Gayrimenkul yatırımı söz konusu olduğunda, ev fiyatları şu anda şehirde bir numaralı konuşma konusu ve basında veya televizyonda bahsedilmeden neredeyse bir gün bile geçmiyor. Royal Bank of Canada’nın Konut Eğilimleri ve Karşılanabilirlik raporuna göre, müstakil bir müstakil ev satın almanın maliyeti şu anda medyan gelirin %109’una ulaşmış durumda. Ulusal ortalama, medyan gelirin %51’idir. Bu gelişmenin pek çok nedeni var: Talep, arzdan çok daha fazla artmıştır. Sonuncusu coğrafi faktörlerle sınırlı olsa da, yabancı yatırımcılar ve göçmenler Expo 1986’dan veya Whistler’daki 2010 Kış Olimpiyatlarından sonra Vancouver’ın yaşamak için harika bir yer olduğunu keşfettikçe talep istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

  • Müstakil ev maliyetleri medyan gelirin %109’u
  • Nüfus: 2,3 m
  • Bir evin ortalama fiyatı 942.000 CAD

Harita: Deniz kenarında konfor

Drone: Vancouver Manzaraları

Vancouver ve çevresindeki doğa, söylenenden daha iyi görülüyor.

Bölgeler: Gastown ve Drake Hotel

Vancouver’ın birçok yüzü vardır, yani farklı ve benzersiz bölgeleri vardır. Yüksek binaların çoğu şehir merkezinde olsa da Gastown, West End veya Granville Adası gibi mahalleler daha rahattır. Biraz daha küçük olan Yaletown bölgesi de çok rahattır.

Gastown: The Epicentre

Gastown: The Epicentre
Tarihi Gastown, Vancouver’ın merkezinde yer almaktadır. Eski ticaret ve finans merkezinin simgesi ünlü buharlı saattir. Gastown’ın büyük tuğla evleri ve fenerleri Londra’yı anımsatmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde, çok sayıda restoran ve pub sizi eski sokak lambalarının loş ışığında yemek yemeye ve bir şeyler içmeye davet ettiğinde canlanır. 1867’de kurulan Gastown Tavernası, Vancouver’ı büyüyen bir şehir haline getirmiştir. Gastown büyük değil ama çok özel bir havası var. Şehrin en eski mahallelerinden biridir ve belli bir cazibesi vardır. Tek kelimeyle harika. Arnavut kaldırımlı sokakları ve vintage tarzı hala görülebilirken, Gastown’un kendisi yemek, moda ve eğlence için en iyi yer haline gelmiştir.

Batı Yakası: Sunset Promenade

Vancouver şehir merkezinin hemen yanında, ünlü Stanley Park’a açılan kapı olarak bilinen West End yer almaktadır. Tarihi binalar, parklar, barlar ve restoranlar sizi bekliyor ve eğer ramen ve Kore yemeklerini seviyorsanız doğru bölgedesiniz. Ayrıca, 2010 Olimpiyatları’nın logosuna ilham kaynağı olan kordon boyundaki Inukshuk heykeli de dikkat çekicidir. Ve tabii ki güzel gün batımını izleyebileceğiniz plaj. Robson Caddesi, şehirdeki en iyi alışveriş mekanlarından bazılarına sahiptir. West End, Stanley Park’tan da çok uzak değildir.

Kitsilano: Hippilerin mekânı banliyöye dönüşüyor

Bu bölgeyi bu kadar özel kılan şey sahile yakınlığıdır. Tenis kortlarıyla Kitsilano Plajı, hemen köşede geniş bir yeşil alan ve English Bay’in güzel manzarası. Kitsilano, Batı 4. Cadde üzerinde yer almaktadır. Mağazalar, restoranlar ve barlarla dolu ana cadde hafta sonları hızla dolmaktadır. Bir zamanlar hippilerin merkezi olan Kitsilano, günümüzde çalışan bekârların ve aktif bir yaşam tarzından hoşlanan ailelerin renkli bir karışımına ev sahipliği yapmaktadır. Mahalle ayrıca AnnaLena ve Mission gibi Kanada’nın en iyi yeni restoranlarından bazılarıyla da tanınmaktadır.

Yaletown: Gerçek Şehir Merkezi

Yaletown’da Vancouver silüetine hakim birkaç büyük cam kule bulunmaktadır. Modern dairelerin yanı sıra bu şık semtte parklar, tasarım mağazaları, lüks restoran ve barlar da bulunmaktadır. Bu barlar ve publar ile tanınır. Biri diğerini Anakara ve Hamilton Caddesi boyunca takip eder. Yaletown her zaman trend belirleyiciler için bir buluşma yeri değildi, ancak daha sonra kırmızı tuğlalı binaların çoğu özel alanlara, evlere, restoranlara ve mağazalara dönüştürüldü. Bugün kokteyllerin tadını çıkardığınız lüks salon bir zamanlar tekstil fabrikası olabilir. Vancouver’ın diğer birçok şehir içi bölgesi gibi Yaletown da ünlü Waterfront’ta yer almaktadır. Burada koşu yapabilir, bisiklete binebilir ya da yürüyebilir ve şehrin silueti ile False Creek’in harika manzarasını seyredebilirsiniz.

Eşsiz doğa

Vancouver, Pasifik Okyanusu ile Rocky Dağları arasındaki çarpıcı konumuyla bilinmektedir. Bu, arkanızda devasa dağlar varken kilometrelerce Karayip kumsalları boyunca yürüyebileceğiniz anlamına gelir. Yağmur ormanları kaçırılmaması gereken yerlerdir. 2009 yapımı Avatar filmi Vancouver çevresindeki yağmur ormanlarında çekilmiştir. Buradaki bazı ağaçlar 1000 yaşın üzerinde, 80 metreden uzun ve bir fil kadar kalın gövdelere sahip. Derin karları ve dik inişleriyle ünlü efsanevi kayak ve dağ merkezi Whistler sadece 1,5 saat uzaklıktadır ve bölgeye dağılmış sayısız başka kayak merkezi de bulunmaktadır.

Vancouver’a kısa yolculuk

Vancouver’a kısa bir yolculuk için en önemli bilgiler.

Uçuş: En yakın havalimanı Vancouver Uluslararası Havalimanı’dır (YVR) ve şehirden yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır (şehir merkezine sadece 12 km). Aşağıdaki rotalar sizi şehrin içine götürecektir:

  • Kanada Hattı üzerinden trenle
  • “Go Airport Shuttle” gibi birçok servis hizmetinden birini kullanabilirsiniz.

Havaalanı nispeten küçüktür, bu nedenle diğer birçok büyük havaalanında olduğu gibi kaybolmak o kadar kolay değildir. Böyle bir durumda, personel her zaman çok cana yakın ve yardımseverdir.

Tren: Kanada’da trenle seyahat etmek alışılmadık ve pahalıdır. Demiryolunun hizmetleri sıradan yolculardan çok turistlere yöneliktir. İlkbahar ve yaz aylarında, VIA Rail Canada’nın ‘The Canadian’ gemisi Toronto-Winnipeg-Edmonton-Jasper-Vancouver güzergahını işletmektedir. Tüm trenler Pacific Central Station’a (Main St & Terminal St kesişimi, Skytrain İstasyonu: Main Street) varmaktadır.

Konaklama: Hemen hemen her arzuya uygun her türden otel bulunmaktadır. Geleneksel bir deneyim arayanlar için St. Regis en iyi destinasyonlardan biridir. Aksi takdirde, Robson Caddesi’nin hemen dışındaki Burrard, genç atmosferiyle popüler bir yerdir.