Wabi-Sabi – Bu yaşam trendinin arkasında ne var ve buna göre nasıl yaşıyorsunuz?

Çoğu insan şimdi bunun bir yazım hatası olup olmadığını ve aslında wasabi ve baharatlı Çin yemeği hakkında olup olmadığını merak edecektir, ancak doğru okudunuz, Japon estetik, netlik ve kusurlu bir kavram olan yaşam trendi wabi-sabi hakkında.

Yaşam trendi Wabi-Sabi – uygulama, ilkeler ve işlev

Peki Wabi-Sabi yaşam trendi tam olarak nedir, ilkeleri nelerdir ve bu trendi kendi dört duvarımda nasıl uygulayabilirim? Feng Shui ve Hygge dünde kaldı, şimdi Wabi-Sabi trendi mobilya dünyasını fethediyor.

Wabi-Sabi nedir ve bunu nasıl uygulayabilirim?

Wabi-sabi terimi Japonya’dan gelmektedir. Tercüme edildiğinde, wabi üzgün, terk edilmiş veya yalnız anlamına gelir. Sabi, yaşlanmak ya da ölmek gibi anlamlara gelmektedir. Orijinal çeviri ilk başta, özellikle de her iki kelime bir arada görüldüğünde kulağa pek olumlu gelmiyor, ancak terim yıllar içinde yerleşti ve şimdi basit ve yaşlı şeylerdeki güzelliği fark etme, onları takdir etme, onlardan zevk alma ve onlarla yetinme sanatını ifade ediyor. Şimdiye kadar bu düşünce tarzını çoğunlukla Zen Budizm’inden biliyoruz, ancak bu değerler Japon çay seremonisinde de aktarılmaktadır. Ancak Wabi-Sabi bir mobilya tarzına değil, Wabi-Sabi’ye göre yaşamak için takip edilmesi gereken en önemli ilkelere atıfta bulunur. Wabi-Sabi’nin ilkeleri şunlardır:

  • Görsel boşluğun tadını çıkarmak
  • Yerel, basit ürünlerin ve yüksek kalitede doğal malzemelerin kullanımı
  • Ruhsuz tüketimden uzaklaşarak doğaya yönelmek
  • Zamana meydan okuyan nesnelerin takdir edilmesi, bakımı ve nihayetinde miras bırakılması
  • Kişinin kendisi ve neyin gerekli olduğu üzerine düşünmesi

Bu nedenle, boşluklara dikkat ederek alanı mobilya veya aksesuarlarla aşırı doldurmamaya dikkat edin. Sade beyaz daireler konseptin bir parçasıdır ve odanın geri kalanını iyi tasarladığınız takdirde çıplak görünmek zorunda değildir. Doğal malzemelere güvenin ve sahip olduklarınıza değer vermeyi öğrenin. Konuyu tam olarak kavramak için wabi-sabi, pürizm ve minimalizm hakkında iyi bir okuma yapmak yardımcı olacaktır. Tüm bu kavramların her şeyden önce bir tutum meselesi olduğunu hemen anlayacaksınız. Bu nedenle, her şeyi çok dar görmemek ve konuya yavaşça yaklaşmak gerekir.

Instagram’daki bu gönderiye göz atın

. . ___________________________________ Günaydın canlarım! Bu parlak, güneşli ama soğuk Pazartesi gününde nasılsınız? Umarım herkes bu otomatik hafta sonundan sonra mutlu ve yenilenmiştir. Yeni koleksiyon için siparişlerle oldukça meşgulüz ve yakında birkaç yeni muhteşem ürünümüz olacak! Hayal kırıklığına uğramayacaksınız ¨ Güzel kürklerimizi ve koyun kilimlerimizi yeniden kullanmanın zamanı geldi! Siz de hayvanları korumak için %100 saf yün ve deri içermeyen ürünleri tercih ediyor musunuz? Hepinize bu yeni haftaya harika bir başlangıç yapmanızı diliyoruz!? ___________________________________ ? #modernboho #nordichome #homestyling #modernrustic #bohemiandecor #myinterior #wabisabi #bohostyling #whiteinterior #interiorismo #whitespaces #whiteandnatural #neutralhome #bohowhite #interior4all #boholiving #interiorstyling #interiorwarrior #binnenkijken #bohemianhome #bohemianinterior #bohointerior #interior4all #modernbohemian #nordicstyle #interior4inspo #instadesign #edgehomedesignâ ___________________________________

A post shared by EDGE (@edgehomedesign) on

Wabi-Sabi’ye göre mobilya – Malzemelerin, küçük eşyaların ve kumaşların rahat karışımı

Burada, özellikle doğru malzemelerle çok ilgilidir. Her şeyden önce, rahat olmalı ve bunun için ahşap veya deri gibi kaba malzemeler gibi malzemelerin bir karışımını kullanmalısınız. Genel olarak, doğal malzemeler her zaman tercih edilir. İster zımparalanmış ahşap ister sevimli bir battaniye şeklinde sağlam yün olsun. Bu tür aksesuarlardan asla çok fazla bulunduramazsınız! Küçük şeyler bile iç mekanınızı güzelleştirebilir, örneğin harika detaylara sahip bir çatal bıçak seti en sevdiğiniz parça haline gelebilir. Doğal malzemeleri karıştırıp eşleştirin ve kusurlu eşyaların nasıl çabucak mükemmel görünüp rahat bir ev yaratabildiğine şaşırın. Ancak konforu minimuma indirmek herkesin evi için istediği bir şey değildir. Dolayısıyla, hücre benzeri bir ortamda bir keşiş gibi değil, sade ama yine de rahat yaşamak istiyorsanız, kumaşlarla denemeler yapmanız tavsiye edilir. Buna minderler, perdeler, kilimler, battaniyeler ve ekoseler dahildir. Bu tür aksesuarlar yün, keten veya pamuk gibi harika doğal malzemelerde ve özellikle de ince renklerde mevcut olduğundan, odaya harika bir şekilde uyum sağlarlar. Çok süslü olmayan düz kesim desenleri seçin ve gösterişli perdeler veya süslemeler kullanmayın. Bu gibi küçük aksesuarlar wabi-sabi konseptiyle uyumludur, ancak odaya kendi zevkinizden bir şeyler katar ve kendinizi evinizde hissetmenizi sağlar.

Mükemmel saflık olarak Wabi-Sabi – Estetik depolama alanı ve azaltılmış tasarım dili

Wabi-sabi bağlamında, kusurlu saflık yalnızca her şeyin mükemmel olması gerekmediği anlamına gelir. Her şeyi bir kenardan diğerine düzgünce yerleştirmek yerine, bazen eşyaları ortalıkta bırakıyor ya da açık kutu ve sepetlere istifliyorsunuz. Mobilyalarınız bu anlamda favori parçalardan oluşmalıdır. Elbette geri kalanları atmak zorunda değilsiniz, ancak görünmez hale getirmeli ve böylece hiç dikkat çekmeyen harika depolama alanları yaratmalısınız. Bunun yerine, en sevdiğiniz parçaları sergileyin ve onlara odaklanın. Diğer tüm mobilyalar için daha düşük bir tasarım dili ve kalite arayın. Bunlar kolayca uyum sağlayacak ve yüksek kaliteleri sayesinde uzun süre favori parçalar olarak kalacaktır. İyi düşünerek satın alın ve kendinizi en gerekli olana indirin.

https://www.instagram.com/p/BkhPwa-DhIF/?taken-by=edgehomedesign

Wabi-sabi ile fonksiyonel dinlenme yeri – mütevazılık ve gizli ışık kaynakları

Wabi-sabi kavramında alçakgönüllülük önemli bir rol oynar. Burada söz konusu olan özellikle sürekli tüketime maruz kalmamak, hayatın ve gelip geçiciliğin tadını çıkarmaktır. Bu nedenle, yüksek kaliteli, dayanıklı doğal malzemelerden yapılmış ve size uzun süre dayanacak parçalara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, ahşap gibi malzemelerde zaten bulunan yumuşak tonlarla birleştirilir. Bitkiler de konsepte iyi uyum sağlar ve biraz renk katar. Işık kaynakları konsepte çok uyumlu bir şekilde entegre edilmelidir. Burada, ışık kaynakları için organik ve net şekiller seçmeye özellikle dikkat etmeli ve ayrıca odaya birkaç küçük ışık kaynağı yerleştirmeyi sevmelisiniz. Bu, rahatlık yaratır ve özel favori parçaları öne çıkarıp vurgulayabilir.

Rahat sessizlik içsel yansımayı wabi-sabi ile birleştiriyor

Evinizde kendinizi rahat ve güvende hissetmelisiniz. Wabi-Sabi bunu dinlenebilme ve dış dünyadaki aşırı uyarımdan kurtulabilme becerisiyle birleştirir. Zihniniz dinlenmeli ve Wabi-Sabi aracılığıyla kendini temel olana indirgemelidir. Ancak evinizin çıplak görünmemesi için diğer aksesuarları mobilyalarınızla ve odaya yapı katan ve ağırbaşlılığını ortadan kaldıran favori parçalarınızla birleştirin. Bu amaçla kilim, kürk veya kadife minderler kullanabilirsiniz. Odanızda bütünlüklü bir hava yaratmak için renk desenlerini eşleştirmeyi her zaman unutmayın. Çok fazla renk, desen ve malzeme sonunda dağınık görünecek ve wabi-sabi’nin amacını kaçıracaktır.