Lüks Emlak Acenteleri Calgary (Kanada): Konut, ev ve yatırım

Calgary – Pek çok insan Calgary’yi sadece Kış Oyunlarının düzenlendiği 1988 yılından beri bir Olimpiyat şehri olarak tanımaktadır. Calgary, sıcakkanlı ve misafirperver insanları, müzik ve açık hava etkinlikleri ve Calgary Stampede ile tanınır. Bu etkinlik dünyanın en büyük açık hava etkinliği olarak kabul edilmekte ve her Temmuz ayında Calgary’ye 1,5 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Bu da burayı Vancouver, Toronto ve Montreal ile birlikte Kanada’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmektedir. Rocky Dağları’na yakınlığı ani iklim değişikliklerine yol açabilir. Bunun nedeni Chinook rüzgarıdır. Calgary’yi anlamak için onun tarihini anlamak çok önemlidir. 1970’lerde hızla gelişen petrol endüstrisi bu çayır kentini küresel rekabetin içine çekmiştir. Geri dön: Lüks Acenteler + Emlak.

Calgary: Kırsaldaki Para

Batı Kanada’da sofistike bir şehir olan Calgary, modernlik ve geleneksellik arasında bir denge kurar. Calgary hala alçak bölgelerde yer alsa da, Rocky Dağları sadece 1,5 saat batıda etkileyici bir şekilde yükselmektedir. Bu da kayak, hayranlık uyandıran yürüyüşler ve dağ bisikleti turlarının Cumartesi öğleden sonraları için sorun olmayacağı anlamına gelmektedir. Burası 120’den fazla dilin konuşulduğu çok kültürlü bir şehirdir. Ayrıca harika alışveriş bölgelerine, harika restoranlara, merkezdeki nehirler ve yürüyüş parkurları ile doğaya ve görülecek yeterince yere sahiptir. East Village ve Inglewood son yıllarda hızla gelişmiştir. East Village tam bir dönüşüm içinde – bir zamanlar karanlık bir köşeyken, şimdi tüm şehir Charbar’da yemek yemek ve nehir boyunca yürümek için oraya çekiliyor. Yakında Ulusal Müzik Merkezi ve yeni bir kütüphane de eklenecek.

  • 120’den fazla dil
  • Rocky Dağları’na 1,5 saat uzaklıkta

Cowtown’da Gelişim

Kanada’nın batısındaki Alberta eyaletinin en büyük şehri olan Calgary, yaklaşık 1,4 milyonluk nüfusuyla Kanada’nın dördüncü büyük şehridir. Calgary, 700 km ile Kuzey Amerika’daki en uzun kentsel bisiklet yollarına sahiptir. Calgary’deki en önemli ekonomik sektör petrol ve gaz ticaretidir. Buna ek olarak, Kanada göçmenlik yasası bazı katı sınırlamalar getirmektedir. Kanada’da yurtdışında çalışmak isteyenler, merkezi bir puan sistemine kaydedilen ve buna göre değerlendirilen gereklilikleri karşılamalıdır. Altyapı iyileştirmeleri ve sosyal projelerin ilçeyi uzun süredir dönüştürdüğü açıktır. 2019 yılı itibarıyla 1.285.711 kişilik bir nüfusa sahip olan şehrin GSYİH’si 97,9 milyar dolardır.

  • İl satış vergisi yok
  • GSYİH: 97,9 milyar ABD Doları biyo.
  • Pop. 1.29 m.

Ekonomik yükseliş… Hızlı

Birçok büyük şirketin Kanada’daki genel merkezi Calgary’de bulunmaktadır. Petrol ürünleri ve doğal gaz satış ve organizasyonu ana rolü oynamaktadır. 1980’lerden bu yana çeşitlenmesine rağmen Calgary’nin ekonomisi hala büyük ölçüde gaz ve petrol endüstrisinden etkilenmektedir. BP, Canadian Natural Resources, EnCana, Imperial Oil, Pembina Pipeline, Petro-Canada, Shell, Suncor Energy, Precision Drilling ve TC Energy gibi şirketlerin merkezleri Calgary’de bulunmaktadır. Bilim ve araştırma kurumları ile giderek farklılaşan hizmet sektörü, giderek genişleyen bir ekonomik sektör ve kariyer alanı yelpazesi hazırlamaktadır.

Gayrimenkul yatırımları: Bugünkü durum

Kanada’daki toplam GSYİH büyümesinin %50’sinden fazlası gayrimenkul sektöründen kaynaklanmıştır. Calgary’de petrol endüstrisindeki patlama bir inşaat patlamasını tetikledi. İnşaatı devam eden bina tamamlandığında Calgary’deki ofis alanı yaklaşık %16 oranında artarak 5,8 milyon metrekareye ulaşacak. Bu durum, hızla artan boşluklara ve düşen kiralara işaret etmektedir. Aşağıdaki grafikte, Calgary’deki ev sahipleri için tipik mülk seçeneklerini görebilirsiniz. Calgary’deki en popüler konut tipi 5084 konut başlangıcı ile tek aile evidir. Bu sayı, en popüler ikinci seçenek olan dairelerden (2106 ile) %241 daha fazladır.

  • Müstakil evler en popüler

Harita: Bozkır ve Dağlar

Drone: Kinematik Calgary

Calgary’nin yukarıdan görünümü, güzel şehir merkezinin manzarasını sunmaktadır.

Bölgeler: Karıştır ve eşleştir

Calgary, Kanada’daki çoğu şehir gibi çok çeşitli kültürlere ve topluluklara sahiptir. Toronto ‘ya benzer şekilde, bunlar da ekonomik merkezi şehir merkezinde olan bir kentte gelişmektedir. Elbow Nehri’nin ikiye böldüğü kentte çok sayıda sahil parkı ve bina bulunmaktadır. Bu kadar modern olup da kültürüne ve tarihine sadık kalan çok az şehir vardır.

Englewood: Kanada’nın Brooklyn’i

Şehir merkezinin doğusunda yer alan Calgary’nin en eski mahallesi, çok sayıda antika ve kitap dükkânı, mobilya mağazası, popüler bir plak dükkânı, restoran, fırın ve butiğe ev sahipliği yapmaktadır. New York‘un Brooklyn’ine benzer şekilde, burası muhtemelen şehrin en hippi ve en yaratıcı mahallesidir, ana akımın ötesinde havalı mağazalar ve birçok restoran ve kafe vardır. Burada çok fazla konak veya kır evi bulamazsınız, ancak yüksek tavanlı ve modern bir atmosfere sahip yeni çağ çatı katları ve çatı katları bulacaksınız.

Altadore: Multi-milyonluk şehir evleri

Altadore, şehrin en gözde semtlerinden biridir. Mahallenin eklektik karakteri, çeşitli karakter evlerinin yanı sıra milyonlarca dolarlık dolgu projelerinin inşa edildiği sokaklara da yansımaktadır. Marda Loop popüler bir alışveriş noktasıdır, bağımsız kafe ve restoranlar ise hem gurmeler hem de hipsterlar arasında popülerdir. Mahallede ve çevresinde çok sayıda gece hayatı seçeneği bulunurken, Elbow River, River Park veya Sandy Beach Park’ta da sade seçenekler mevcuttur. Her ikisi de köpek yürüyüşü, piknik öğle yemekleri ve yavaş hafta sonu öğle yemekleri için mükemmel yerlerdir.

East Village: Endüstriyel Şıklık

“East Village her zaman düzgün insanların görülmek istediği bir yer değildi”

East Village, Kanada’nın gelecek vaat eden bölgelerinden biridir. Ancak şimdi hipster olan bu bölge her zaman böyle değildi. Zorlu geçmişine sahip çıkıyor ve bunu bir onur nişanı olarak taşıyor. Eski sanayi tarzı binalar, Calgary’nin en eski mahallelerinden biri olduğunu göstermektedir ve bunlar modern kat mülkiyeti kompleksleri, oteller ve kamusal sanatla şaşırtıcı bir tezat oluşturmaktadır.

<

Masif ahşap: Sıcak ve samimi

Bu güzel kuzeybatı mahallesi, Nose Hill Park, Shaganappi Trail, Crowchild Trail ve LRT hattı arasındaki stratejik konumuyla birçok puan kazanıyor; bu da sakinlerin isterlerse her şeyden arabayla veya yürüyerek uzaklaşmalarına olanak tanıyor ve şehir merkezinin hala hızlı bir sürüş mesafesinde olmasını sağlıyor. Bu kez şehrin kuzeybatı çeyreğinde yer alan aile dostu bir mahalle olan Brentwood, öğrenciler arasında popülerdir. Şehirde bir rekreasyon merkezi olarak bilinir ve sportif aileler ve aktif öğrenciler için mükemmel bir mahalledir. Brentwood da sık sık en iyi mahalleler listesinde yer almaktadır. Şehirde dolaşmayı kolaylaştıran iyi ulaşım bağlantıları vardır. Aynı zamanda mahalle, şehirden hiç ayrılmak istememenize neden oluyor.

  • 6,941 Kişi

Kensington: Koşuşturmanın içinde

Kensington 100 yaşın üzerindedir ve turistler için harika bir şehir merkezi alışveriş bölgesi ve yerel halk için popüler bir yer olmaya devam etmektedir. Calgary’nin havalı “şehirdeki köyü” sizi bir latte içmeye, birçok etnik restorandan birinde yemek yemeye veya tarihi Plaza Tiyatrosu’nda bir film izlemeye davet ediyor. Küçük bir iş bölgesi olmasına rağmen, bir plazanın iki tarafı gibi şekillendirilmiş yaklaşık dört bloğa dört bloktur, bu nedenle etrafta dolaşmak ve her şeyi görmek kolaydır. Bu bölgede yaklaşık 270 mağaza ve hizmet bulunmaktadır. Modern mimariyle birleştirilmiş bazı harika tarihi binalar var. Dükkânların çeşitliliği ve kamuya açık sanat eserleriyle havalı ve çoğu zaman tuhaf bir havası vardır.

Calgary: Büyük ölçekli gezi

Calgary, kültürü, yüksek kaliteli ve prestijli olanakları ve önemli parasal geçmişi nedeniyle komşularına kıyasla benzersizdir. Bunun en önemli parçaları Calgary Stampede, Calgary Olimpiyat Parkı ve Calgary Kulesi’dir.

The Stampede – 21. Yüzyılda Kovboylar

Calgary Stampede her yıl Temmuz ayında gerçekleşir ve dünyanın en büyük rodeo etkinliği ve tarım gösterisidir. On gün boyunca şehir batı hayranları için bir mabede dönüşüyor. Bir milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Uluslararası kovboyların rodeolarda yarıştığı, üstü kapalı vagon yarışlarının yapıldığı ve çok sayıda müzik etkinliğinin düzenlendiği Calgary Stampede, hem yerel halk hem de turistler için her yıl düzenlenen en önemli etkinliktir. Tüm bunlar festivalin “Dünyanın En Büyük Açık Hava Gösterisi” olarak ünlenmesini sağlamaktadır.

<

Kayak, kızak ve apres-ski… şehir merkezinde

1988’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’ndan kalma spor tesisleri bugün de ziyaret edilebilir. Örneğin, şehri Banff Ulusal Parkı’na doğru terk ederken solunuzda göreceğiniz, Olimpik kayakla atlama ve Kuzey Amerika’nın en hızlı zip hattına sahip Win Sport’un Calgary Olimpiyat Parkı. Park şehrin içinde, şehir merkezinin hemen her yerine arabayla sadece birkaç dakika uzaklıkta. Ayrıca bir kızakla buz kanalında baş döndürücü bir gezintiye çıkabilirsiniz. Kayak ve snowboard için 4 km’lik pistler bulunmaktadır. 2 asansör konukları taşımaktadır. Kış sporları alanı 1.130 ila 1.246 m yükseklikte yer almaktadır.

Calgary Tower – İkonik Manzaralar

Calgary Kulesi 191 m yüksekliğindedir ve bu nedenle Batı Kanada’daki (yani binası olmayan) en yüksek gözlem platformudur. Calgary şehir merkezinin ortasında, şehrin çatılarının üzerinde yükselir ve 360 derecelik panoramik bir manzara sunar. Zemin camdan yapılmıştır, böylece doğrudan aşağıya bakabilirsiniz. Yükseklik korkusu olan insanlar için büyük bir meydan okuma. Genellikle Toronto ‘daki benzer (ancak daha küçük) CN Kulesi ile karıştırılan bu anıtın giriş ücretine, ziyaretçileri Calgary’nin tarihi, simge yapıları ve gelecekteki tasarımı hakkında bilgilendirmek için en son teknolojiyi kullanan bir multimedya turu da dahildir.

Calgary’ye kısa yolculuk

Calgary’ye kısa bir seyahat için en önemli bilgiler.

Uçuş: En yakın havaalanı Calgary Uluslararası Havaalanı’dır (YYC). Avrupa’dan gelen uçuşların çoğu Calgary Uluslararası Havalimanı’na öğlen saatlerinde varıyor, bizim uçuşumuz da öyle. Bagajınızı ve giriş damganızı almanız biraz zaman alıyor. Şehir merkezine arabayla sadece 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki rotalar sizi şehrin içine götürecektir:

  • Calgary Transit Bus 300 (Line 300 – BRT Airport / Downtown) sizi 9,50 $ karşılığında şehir merkezine götürecektir.
  • Havalimanından şehir merkezine taksiyle yaklaşık 40 $ karşılığında gidebilirsiniz. Unutmayın: Kanada’da %10-15 oranında bahşiş vermek gelenekseldir.

Tren: Kanada’da trenle seyahat etmek alışılmadık ve pahalıdır. Demiryolunun hizmetleri sıradan yolculardan çok turistlere yöneliktir. Ä°lkbahar ve yaz aylarında, VIA Rail Canada’nın ‘The Canadian’ gemisi Toronto-Winnipeg-Edmonton-Jasper-Vancouver güzergahını işletmektedir. Tüm trenler Pacific Central Station’a (Main St & Terminal St kesişimi, Skytrain Ä°stasyonu: Main Street) varır.

Araba: Calgary’ye Trans-Kanada Otoyolu ve Kraliçe Elizabeth II Otoyolu olarak da bilinen Highway Two üzerinden ulaşabilirsiniz. Trans-Kanada Otoyolu kıyıdan kıyıya uzanmakta ve Calgary’yi örneğin Banff Ulusal Parkı’na bağlamaktadır. Kraliçe Elizabeth II Otoyolu kuzeyden Edmonton’a ve güneyden ABD sınırına kadar uzanmaktadır.

Konaklama: Calgary Kulesi’nin karşısında yer alan Hotel Le Germain, klasik ve şık bir destinasyondur. Daha geleneksel tatlar için muhteşem Fairmont Palliser iyi bir seçimdir. Erken bir uçuşunuz varsa, “terminal içi” otel olan Calgary Airport Marriott In-Terminal Hotel’e göz atın.