Çocuklarla yaşamak – Çocuk odasını harika bir şekilde dekore etmek için 13 ipucu

Çocuk odası iyi planlanması ve düşünülmesi gereken bir alandır. Çünkü çocuklar oturma odasında oynuyor ve ebeveynlerinin yatağında uyuyorlarsa, çocuk odası çocuklara uygun bir şekilde düzenlenmemiş olabilir. Hem eğitim hem de tüm evin düzeni için, çocuklara oyuncaklarını nasıl idare edeceğinizi ve odalarında düzeni nasıl sağlayacağınızı en başından göstermeniz önemlidir.

Düzenli bir çocuk odası – aile için daha az stres, daha fazla düzen ve eğlence

Elbette çocuklar oyun oynayabilmeli ve ortalığı dağıtabilmelidir, ancak onlara ortalığı temizlemek zorunda olduğunuzu da göstermek ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Sizi stresten kurtarmak için, iyi yapılandırılmış bir çocuk odası, düzeni korumaya ve çocuklarınız için harika bir iyi hissetme alanı oluşturmaya yardımcı olur. Evin geri kalanını nasıl harika bir şekilde dekore edeceğinizi buradan öğrenin: ‘Hayalinizdeki mülk için iç tasarım‘.

Ä°pucu 1 – Acele etmeyin ve hamilelik sırasında her şeyi önceden ayarlamayın

Elbette hamilelik heyecan verici bir deneyimdir ve bazı anne adaylarının “yuva kurma içgüdüsüne” sahip olduğu söylenir. Elbette, çocuğunuz için her şeyi satın almak ve ailenizin yeni üyesini iyi organize edilmiş bir şekilde karşılamak istiyorsunuz, ancak bu tür erken döşenmiş kreşler genellikle kötü satın alımlara yol açıyor. Duruma her zaman yavaş yaklaşmalısınız. İyi organize olmak ve bebek gelmeden önce en önemli şeyleri almak çok daha mantıklıdır. Ebeveynlerin yatağı için bir karyola, bebeğin altını değiştirmek için bir yer, bazı kıyafetler, bebek bezleri veya ilk sevimli oyuncak, müstakbel ebeveynler için iyi bir gece uykusundan bahsetmeye gerek yok, mantıklı yatırımlardır. Bununla birlikte, gardırop, karyola veya oyun battaniyesi ve/veya yay gibi şeyler erken alımlardır. Acele etmemek ve ailenizin ihtiyaçlarının gerçekten ne olduğunu değerlendirene kadar beklemek daha iyidir. Her bebek farklıdır ve farklı şeylere ihtiyaç duyar. Çocuğunuz için neyin doğru olduğunu ancak onu tanıdığınızda öğrenebilirsiniz. Bu yüzden bekleyin ve sabırlı olun. Her şey zamanla gelir.

Ä°pucu 2 – Çocuk dostu bir dosyalama sistemi kurun

Çocuğunuzdan odasını düzenli tutmasını bekliyorsanız, bunu yapmasını mümkün kılmalısınız. Depolama alanı çocuğun ulaşamayacağı bir yerde olmamalı, çekmeceler veya kapaklar çocuğun düzeni kolayca sağlayabilmesi için kolay hareket ettirilebilir olmalıdır. Bir kutu Playmobiles için, bir kutu Lego için, bir kutu da el işi malzemeleri ve kalemler için. Bu kutular çocuğun boy hizasında bir rafa kolayca yerleştirilebilmelidir. Bu şekilde, çocuğunuz her zaman neyin nereye ait olduğunu doğrudan bilir ve eşyalarını kolayca düzenli tutabilir. Odayı toplamakla ilgili tartışmalardan kaçınılır. Çocuğunuz için bunu mümkün olduğunca kolaylaştırın, o zaman ortalığı toplamanın ne kadar basit olabileceğini şakacı bir şekilde öğrenecektir.

İpucu 3 – Renkleri eşleştirin

Yaygın bir yanılgı, parlak duvar renklerinin çocuklar için uygun olduğudur. İster pembe, ister mavi, yeşil veya kırmızı olsun, her çocuk zamanla kendi renk ve desen tercihlerini geliştirir. Ancak tüm çocuk odasını bu renkle kaplamanız için tek neden bu değil. Bu sadece aşırı yüklü görünmekle kalmaz, aynı zamanda baskıcıdır ve çocuğunuz için eğlenceli değildir. En iyisi, çocuğunuzla birlikte bir renk aramak ve renk vurguları ve aksesuarlarla odaya kendi cazibesini kazandırmaktır. Beyaz bir duvar kötü bir şey değildir. Duvarı çocuğunuzla birlikte boyayın, bu onları gururlandırır ve aynı zamanda bir şeyler öğrenirler.

Ä°pucu 4 – Sizinle birlikte büyüyen mobilyalar kullanın

Çocukların her gelişim basamağı için tamamen yeni bir mobilya seti satın almak ve birkaç ay sonra bodrum katına sürmek sadece para israfı değil, aynı zamanda gereksiz bir depolama alanı israfı olacaktır. Neyse ki bu sorunun bir çözümü var. Çeşitli eklentileriyle bebekler için bile uygun olan ve okul çağına kadar kullanılabilen ünlü ‘Tripp Trapp’ sandalyesi veya daha sonra masa veya bank olarak kullanılabilen çocuk yatakları. Alt değiştirme masası bile kolayca dönüştürülebilir. Küçükler tuvalet eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra, üst kısım çıkarılabilir ve alt değiştirme masası bol miktarda saklama alanına sahip normal bir çekmeceli sandığa dönüşür. Diğer yataklar, bir bebek yatağını 6 yaşına kadar olan çocuklar için bir yatağa dönüştüren bir dönüştürme kiti ile birlikte gelir. Harika teknikler, mobilyaların birden fazla kullanımına olanak tanır, bu da yalnızca sürdürülebilir değil, aynı zamanda cüzdan için de kolaydır.

İpucu 5 – Trendlere takılıp kalmayın

Çocuklarınızın harika bir rol modeli olsa veya Buz Kraliçesi, Arabalar, Kaptan Sharky, İtfaiyeci Sam veya Bibi & Tina gibi kahramanların hayranı olsalar bile, bu tüm çocuk odasının hemen onlarla doldurulması gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta, bu kahramanların yalnızca sınırlı bir ömrü vardır ve bu nedenle oyuncaklar, duvar kağıtları, mobilya parçaları, yatak çarşafları veya diğer hayran eşyaları hızla tek kullanımlık hale gelir. Ebeveynlerin her iki ayda bir tüm çocuk odasını yeniden tasarlamak zorunda kalmamaları için, neden çocuğunuzla duvar veya mobilya yüzeyleri olarak değil, bebekler, kitaplar veya kahramanların baskılı yastıkları gibi ürünler üzerinde anlaşmıyorsunuz?

Ä°pucu 6 – Çocuk dostu bir şekilde döşeyin ve çok yetişkinlere göre döşemeyin

Hata: burada her şey çok güzel bir şekilde saf! Ayrıca renksiz bir halı ve zevkli bir yatak örtüsü üzerinde kirli beyaz tığ işi iplikten yapılmış güzelce düzenlenmiş doldurulmuş hayvanlar da var. Çözüm: Instagram çocuk odalarını herkes bilir. O kadar zevkli odalar ki, evdeki çocukların plastik renkli kaosuna baktığınızda kendi “yaşam eğitim tarzınızdan” şüphe duyabilirsiniz. Ancak Instagram ve Pinterest gibi portallar gerçekliği değil, güzelce düzenlenmiş canlı ütopyaları tasvir ediyor. Onları taklit edebilirsiniz ama çok da ciddiye almamalısınız. Ayrıca, çocuklara mobilya konusunda kendi zevklerini geliştirme özgürlüğü de tanınmalıdır. Sonunda çocuğun istekleri ile yetişkinlerin istekleri arasında bir uzlaşma sağlanırsa, her iki taraf da aile barışına büyük ölçüde yaklaşmış olacaktır.

İpucu 7 – Panjurları unutmayın

Elbette herkes çocuklar için ışık alan bir çocuk odası ister, böylece odaya bolca gün ışığı girer, arada bir güneş de içeri girer ve çocuklar sadece lambalarla aydınlatılmaz. Ancak, kesinlikle dikkate alınması gereken bir sorun var. Çünkü ışıkla dolu bir odada bir bebeği veya yürümeye başlayan bir çocuğu uyutmaya çalışan herkes neyin tehlikede olduğunu bilir. Odanın her köşesinde gün ışığı ne kadar önemli olsa da, doğru ve her şeyden önce etkili bir karartmaya dikkat etmek çok önemlidir. Odada yerleşik panjur yoksa, opak perdeler, katlanır panjurlar veya jaluziler takmalısınız. Bu sadece çocuğunuzun sağlığını değil, aynı zamanda sizin de iyi bir gece uykusu çekmenizi sağlayacaktır.

Ä°pucu 8 – Rahat köşeler ve inzivalar oluşturun

Bir çocuğun odası bir yatak, bir raf, bir resim masası veya çalışma masası ve bir dolaptan daha fazlasını içermelidir. Çünkü çocukların da inzivaya çekilecekleri, sarılıp oyuncaklarla oynayacakları, kitap karıştıracakları veya hayal kuracakları bir yere ihtiyaçları vardır. Çocuk odasında çocuğunuzun inzivaya çekilebileceği küçük bir köşe, örneğin küçük bir kapalı çadır, gölgelikli bir minder yığını veya küçük bir kanepe olabilir. Burası aynı zamanda çocuklarınızın başkalarıyla oynaması, saklanması ve sadece kendilerini evlerinde hissetmeleri için harika bir yerdir.

Ä°pucu 9 – Modern halılar çocuk odasına ait değildir

Çocuk odasında döşeme konusu o kadar basit değildir. Gösterişli bir flokati tam olarak uygun değildir, ancak büyük renkli bir çocuk halısı da en iyi seçim olmayabilir. Pratik terimlerle düşünmelisiniz, çünkü bir bardak meyve suyunun düşmesi, keçeli kalemlerin ortalıkta bırakılması veya kirli ayakkabıların halıyı kirletmesi kolaydır. Yani burada az kesinlikle çoktur ve özellikle temizlenmesi daha kolaydır. İnce renklerde kısa tüylü bir halı ile yanlış yapamazsınız. Parlak renklerden kaçının ve kolay temizlenebilir olduğundan emin olun. Bu sizi baş ağrısından ve pahalı temizlik faturalarından kurtaracaktır.

İpucu 10 – Bir masa şarttır

Sadece okul çocuklarının odalarında bir çalışma masası olması gerekmez, aynı zamanda daha küçük çocuklar da bir çalışma istasyonundan faydalanabilir. Sadece masa başında çalışmayı öğrenmekle kalmazlar, aynı zamanda resim yapabilir, el işi yapabilir veya orada huzur içinde oynayabilirler. Ancak, en geç çocuk okula başladığında bir çalışma masası bulunmalıdır, çünkü çocukların evde ödevlerini yapabilmeleri, huzur içinde çalışabilmeleri ve öğrenebilmeleri gerekir. Yemek masası, zaman zaman misafirler veya randevular için de ihtiyaç duyacağınızdan ve çocuğunuzun kendi yerinde yapılandırılmış bir şekilde çalışmayı öğrenmesi önemli olduğundan, sonsuza kadar bir yedek olarak hizmet edemeyecektir.

Ä°pucu 11 – Doğru yaş için doğru yatak

İpucu 4’te belirtildiği gibi, çocuğunuzla birlikte büyüyen harika yataklar vardır. Ancak, bu alternatifler bile sadece belirli bir süre için yardımcı olur ve er ya da geç çocuğunuzun yeni bir yatağa ihtiyacı olacaktır. Genellikle çatı katı yatağı mı yoksa normal bir yatak mı seçileceği sorusu ortaya çıkar ve bu kararı da dikkatlice düşünmelisiniz. Bir yandan, çatı katı yatakları muazzam miktarda yerden tasarruf etme avantajına sahiptir ve ayrıca ranza versiyonunda daha küçük odalarda iki kardeş için yer sunar. Bununla birlikte, çocuklarınızın yeteneklerini doğru değerlendirmelisiniz ve bir çatı katı yatağı sorunsuz değildir. Yatağa güvenli bir şekilde girip çıkmak bazıları için bir zorluktur. Bazı çocuklar beş yaşına kadar çatı katındaki yatağa tehlikesiz bir şekilde tırmanamazlar. Bu nedenle, yaralanmaları önlemek için çocuğunuzun yatağa kadar uzandığından emin olun ve belki de gece düşmelerini önlemek için bir ağ veya ızgara ile yardımcı olun.

Ä°pucu 12 – Ä°yi hissettiren bir atmosfer için rahat ışık

Elbette bir tavan lambası gereklidir, ancak odadaki tek ışık kaynağı bu olmamalıdır. Tek başına, çabucak steril görünüyor ve çok rahat değil. Bu prensibi evinizin diğer odalarında da uygulamalısınız, öyleyse neden çocuk odasında olmasın? Tavan ışığına ek olarak birkaç küçük ışık kaynağı odaya derinlik ve rahatlık verir ve harika bir atmosfer elde edersiniz. Çocuğunuzun mükemmel ışık altında çizim yapabilmesi, el işi yapabilmesi, yazı yazabilmesi veya bulmaca çözebilmesi için bir masa lambası. Canavarların yatağın altında kaybolmasını sağlayan bir gece lambasının yanı sıra bir duvar lambasının da kendine has bir cazibesi vardır ve yerden tasarruf sağlar.

Ä°pucu 13 – Mobil düzenleyiciler kullanın

Tüm oyuncaklar, el işleri ve benzerleri, aslında çocuk odasında yerleri olmasına rağmen, her zaman oturma odasında mı? Bu durum bazılarına tanıdık gelebilir, ancak Lego setlerinin ve eklentilerinin her gün dolaşmasını önlemek için harika bir çözüm var. Taşınabilir düzenleyiciler ağırlığınca altın değerinde olabilir. Bu güzel bir kumaş kutu, bir sepet veya güzel bir kutu olabilir. Oynadıktan sonra, her şey hızlı bir şekilde orada toplanabilir ve ertesi gün oyun yeniden başlayana kadar her şey hiç vakit kaybetmeden yerine geri döner. Sizin ve çocuğunuzun oyunu daha da eğlenceli hale getirmenize yardımcı olabilecek küçük hileler!