Trend malzeme kadife – kumaş renkli bir dönüş yapıyor

Bu yıl sadece büyük moda şovlarında bir malzeme öne çıkmakla kalmadı, aynı zamanda trend kumaş mobilya fuarlarında da kendini gösteriyor. Kadife, modern yaşam alanlarına geri dönüyor ve çok renkli ve lüks. Birçok küçük tasarımcı bu malzemeyi denedi, ancak büyük üreticiler de ürün yelpazelerinde yumuşak kumaştan giderek daha fazla parça sunuyor.

Retro trendi modern bir şekilde yorumlanıyor – kadife artık modası geçmiş değil

Kadife, sadece moda endüstrisinde değil ev trendlerinde de sık sık modaya girip çıkmıştır. Bu arada, kadife retro ve biraz kitschy olarak kabul edilir, ancak trend yeniden yorumlanmakta ve modern çağa uyarlanmaktadır, bu yüzden yepyeni bir ışıkta görünür. Parlak renkler, kadifeye yeni boyutlar kazandırıyor, çünkü bugün kadifeyi pastel tonlarda, parlak renklerde ve aynı zamanda gri gibi ince tonlarda bulabilirsiniz. Modern metal masalar ve mermer aksesuarlarla bir araya gelen kadife, modern bir yaşam alanına zarif bir şekilde uyum sağlıyor. Denemeye çok hevesli değilseniz, trendi yavaşça uygulayabilir ve evinizi kadife minderler, battaniyeler veya perdeler gibi göze çarpmayan dekoratif parçalarla da döşeyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BiMpIIVDlJI/?taken-by=milanaricom

Cocooning – kadife yaşam biçimimizi nasıl değiştiriyor?

Evimiz bizim inzivamızdır, kendimizi rahat ve güvende hissetmek istediğimiz yerdir, günlük hayatın stresinden uzaklaşıp rahatlayabileceğimiz sıcak ve rahat bir yaşam alanıdır. Burası kendimize döndüğümüz ve çok ihtiyaç duyduğumuz ‘ben-zamanını’ geçirdiğimiz yerdir. Esnekliği ve yumuşak nitelikleri ile son moda malzeme ihtiyaçlarımıza tam olarak uyum sağlıyor. Güçlü renkler, ihtiyacımız olan rahatlamayı bulabileceğimiz rahat ve uyumlu bir atmosfer sunar. Modern tasarımla birleştiğinde kadife çağdaş bir şekilde yorumlanabilir ve böylece yaşam alanlarında bireysel tasarım için birçok olanak sunar.

https://www.instagram.com/p/Bg_iRWVgL3m/?tagged=velvetinterior

Kadife nedir? – Menşei, üretim ve bakım

Kadife, pamuk veya sentetik liflerden dokunan bir kumaştır. Özelliği, hav olarak da adlandırılan yumuşak yüzeyi oluşturan hav iplikleridir. Bunlar, çeşitli dokuma sistemleri kullanılarak temel kumaşa dokunur. Temel kumaş üzerinde ilmekler oluşturulur ve bu ilmekler uçlarından kesilerek açılır, böylece kadife yüzey oluşturulur. Bu sadece kadifeye ışıltılı bir yüzey kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kadifeyi karakterize eden yumuşak dökümünü ve yumuşak yüzeyini de sağlar.

Kadife, kaliteyi belirleyen farklı türlere ayrılabilir. En asil olanlar arasında, örneğin çok yüksek kaliteli bir yüzeye sahip olan çözgü kadife ve cenova kadife bulunmaktadır. Kadife gibi daha ucuz kadife türlerinde, lifler sadece yapıştırılır ve bu da elbette kaliteyi düşürür.

Bugün bile kadife hala kraliyet kumaşı olarak kabul ediliyor, bunun nedeni de uzun süre soylulara ayrılmış olması. Orada mobilyalarda, ev aksesuarlarında, duvar kağıtlarında ve nihayetinde giysilerde kullanıldı ve bu da onu bugüne kadar popüler hale getirdi.

Kadifenin temizlenmesi yıllar içinde çok daha kolay hale geldi, çünkü eskiden ipekten dokunuyordu, bu da onu sadece daha değerli değil aynı zamanda daha narin yapıyordu. Günümüzde, pamuk veya sentetikten yapıldığında, genellikle bir süpürge ile düzenli olarak temizlemek yeterlidir. Bir giysi fırçası kirlere yardımcı olabilir – ancak yalnızca vuruş yönünde fırçalayın, aksi takdirde kumaşta desenler görünebilir. Nemli kir, döşeme şampuanı, bir bez ve biraz ılık su ile mümkün olduğunca çabuk temizlenmelidir, ancak dikkatli olun. Kadife kesinlikle çamaşır makinesine konulmamalıdır. Kadife minderler gibi küçük aksesuarlar için ılık suda elde yıkama yeterlidir.

https://www.instagram.com/p/BghMz8cB1mr/?tagged=velvetinterior

Kadifeyi her türlü yaşam alanına entegre etmek – hepsi bir denge meselesi

Kadife çok baskın bir malzemedir ve yaşam alanlarında harika vurgular sunar. Bununla birlikte, iyi bilinen ‘az çoktur’ kuralı burada da geçerlidir, çünkü aşırı yüklenmiş kadife bize hızla eski günlerdeki kraliyet evlerini hatırlatır ve hiç de modern görünmez, aksine sular altında kalır. Ancak birkaç basit numara ile kadife çok modern bir şekilde kombinlenebilir. Bu, çok özel bir yeteneğe sahip benzersiz oda atmosferleri yaratır.

Kadife mobilyalar – kanepeler, koltuklar, minderler ve diğer modern kombinasyonlar.

Kadifenin özellikle iyi uyum sağladığı bazı parçalar vardır; metal, pirinç, statik şekiller ve aynı zamanda mermer gibi desenler. Bitkiler de malzemeyle iyi bir şekilde birleştirilebilir, favori bir kompozisyon, büyük parlak yeşil kaktüslerle birlikte eski pembe kadifedir. Bir odaya özel bir hava katan şıklık ve yeniliğin harika bir karışımı.

Kadife bir ifade yarattığından, modern unsurlarla odaya entegre edilmelidir, çünkü bu hem retro unsurların hem de modern olanların etkileşime girdiği harika bir atmosfer yaratır. Elbette kadife ile mükemmel bir odanın nasıl tasarlanacağına dair bir kılavuz yok, çünkü kesinlikle yaratıcı olmanız gerekiyor. Ancak, ‘az çoktur’ kuralı burada önemlidir çünkü kadife bir odanın en önemli özelliği olarak görünmeli ve odayı doldurmamalıdır. Bu nedenle kadifeden yapılmış gösterişli bir parça, bir odaya belirli bir şey vermek için tamamen yeterlidir. Kanepede birkaç minder, kadife bir koltuk veya hatta kadife bir halı – çok yönlü kumaş sizin için tüm bu olasılıklara sahiptir.

Ancak harika görünümünün yanı sıra, kadifenin onu hak ettiği şekilde moda bir kumaş haline getiren başka avantajları da vardır. Kadife inanılmaz güzel ve yumuşak yüzeyiyle bilinir ve dürüst olalım, kim kabarık yumuşak kadife bir kanepeyi okşamaktan ve sonra kendini döşemenin içine bırakmaktan hoşlanmaz ki? Dahası, doğru hareketleri bilir ve ustalıkla kullanırsanız, özellikle daha yüksek kalitede kadifenin bakımı oldukça kolaydır.

Bununla birlikte, kadife çok alışılmadık bir şekilde de kullanılabilir. Buna bir örnek olarak, bulunması kesinlikle kolay olmayan ancak bir odayı büyük ölçüde güzelleştirebilen kadife bir duvar kağıdı verilebilir. Parıldayan yüzeyi ve ışığın gelişine bağlı olarak değişen rengi, harika bir oda atmosferi yaratır ve çok özel bir şeydir. Ancak buradaki en önemli kuralı da unutmayın, çünkü bir duvarı veya bir duvar parçasını kadife duvar kağıdıyla zenginleştirmek harika bir fikirdir ve odaya çok özel bir hava katar; ancak dört duvarın tamamına kadife döşemek odayı boğar ve olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Evinizi kadife ile tasarlamak için birçok ilham kaynağı ve fikir var.

https://www.instagram.com/p/BhCSEwwBLOr/?tagged=velvetinterior

https://www.instagram.com/p/Bg6fBtaHYyb/?tagged=velvetinterior

https://www.instagram.com/p/Bgydq4-gAwx/?tagged=velvetinterior

https://www.instagram.com/p/Bgempg6lcX7/?tagged=velvetinterior