Taşınma ipuçları ve püf noktaları: Stres olmadan ev ve daire taşımak

Uzun bir arayıştan sonra nihayet zamanı geldi. Hayalinizdeki mülkü buldunuz, sözleşmeler imzalandı ve şimdi bir sonraki adımı atma zamanı. Birçok kişi için taşınma, çok fazla fiziksel çalışma ve sinir bozucu aksilikler içeren stresli bir eylemdir. Çoğu insan için bu kısım, hayallerindeki mülke giden yolda muhtemelen en tatsız olanıdır. Bununla birlikte, pahalı bir nakliye şirketi olmadan da bir taşınma çok daha az stresli hale getirilebilir.

Stressiz bir şekilde taşının ve yeni mülkünüzün tadını sonuna kadar çıkarın

Çoğu insanın aklına stressiz taşınma deyince taşınma şirketleri gelir ve elbette bu, taşınma stresini minimumda tutmak için iyi bir yoldur. Ancak, bu genellikle yüksek maliyetlerle ilişkilendirilir ve nakliye şirketlerinde bile bazı şeyler yanlış gider. Özellikle yeni mülk, yeni mobilyalar, tadilatlar vs. zaten çok para yutmuşsa, çoğu kişi taşınma işini kendi ellerine almayı tercih eder. Her şeyi doğru yapmak, iyi planlamak ve böylece paradan, zamandan ve sinirlerden tasarruf etmek için, işte stressiz taşınma için bazı ipuçları ve püf noktaları.

Başka ipuçları? Ev taşıma üzerine 3 bölümlük özel program:

 1. Bölüm – Taşınma Kontrol Listesi: Yeniden Kayıt, Zaman Çizelgesi ve Paketleme
 2. Bölüm – Taşınma Ä°puçları: Stres olmadan ev ve daire taşıma
 3. Bölüm – Taşınma ve Tebrikler: En Güzel Sözler

Ayıklama – gitmesi gereken gitmeli

Sözleşmeler imzalandıktan ve yeni mülk resmen sizin olduktan sonra, toplanmaya ve planlamaya başlamalısınız. Ancak kontrol listenizin ilk sırasında dağınıklığı gidermek olmalıdır. Taşınmak, eskiyi yeniden ayırmak ve zaten ortalıkta duran şeylerden kurtulmak için mükemmel bir fırsattır. İşe çatı katından/bodrumdan başlayın ki yeni evinizde aynı kutular depoya geri dönüp bir daha hiç dokunulmasın. Ama aynı zamanda gardırobunuz, saklama dolabınız, mutfağınız ve hatta dekoratif eşyalarınız gibi şeyler de iyice derlenip toparlanmalıdır. Eşyalarınızı ayırmaktan korkmayın ve belki de onları başkalarına verin, bit pazarında bir şeyler satın ya da yardım kuruluşlarına veya Ark’a bir şeyler bağışlayın.

Ambalaj kutuları – organizasyon anahtardır

Birçok kişi kutuları paketlemeyi hafife alır, ancak bu çok fazla iştir ve iyi bir organizasyon gerektirir. Bu, stressiz bir taşınma için ilk yapı taşını koyduğunuz yerdir. Kutuları yeni mülkün odalarına göre sistematik bir şekilde paketleyin. Örneğin, gelecekteki yatak odasına ait olan her şeyi – mevcut mülkünüzdeki yatak odasında olmasa bile – kutulara koyun ve sadece ‘yatak odası’ ile değil, aynı zamanda kutunun içeriğiyle de etiketleyin. Taşınma sırasında, yardımcılar hangi kutunun hangi odaya ait olduğunu tam olarak bilecek ve siz de kutuyu açtığınızda içinde ne olduğunu ve nereye ait olduğunu hemen anlayacaksınız. Bu şekilde, hiçbir şey kaybolmaz veya bazı şeyleri aramak zorunda kalmazsınız. Kutuları ne kadar iyi paketlerseniz, daha sonra açmak o kadar kolay olacaktır. Kutuları çok ağır paketlememeye özellikle dikkat edin. Bir kutu 20 kilodan daha ağır olmamalıdır, çünkü böyle bir ağırlık sadece taşınması zor olmakla kalmaz, aynı zamanda kutu için de çok fazla olabilir ve yırtılabilir. Ağır eşyaları aşağı doğru paketleyin ve ağırlığı sandık içinde eşit olarak dağıtın. Kaybı önlemek için kırılgan eşyaları iyice tamponlayın. Basit bir gazete, bardakların veya tabak çanakların kırılmasını önlemeye yardımcı olur. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için iyi sızıntı yapabilecek sıvıları da yanınıza almalısınız.

Taşınma kutularını yeterince erken alın ve mümkün olduğunca erken toplanmaya başlayın, çünkü daha sonra gereksiz strese girmezsiniz. Taşıma kutuları satın alınabileceği gibi kiralanabilir de, çünkü dürüst olmak gerekirse, muhtemelen yakın zamanda bu kadar çok kutuya ihtiyacınız olmayacak. Nakliye şirketleri kutuları kiralıyor, ancak internette de bazı teklifler var. Kaç kutuya ihtiyaç duyulacağı çok çeşitli faktörlere bağlıdır. İhtiyaç duyacağınız kutu sayısını tahmin etmek için bir temel kural vardır. Buna göre, ortak bir dairede bir oda için 10-15 kutu, 1-2 odalı küçük bir daire için yaklaşık 30 kutu ve birkaç kişiden oluşan daha büyük bir ev için kişi başına 20-25 kutu planlamalısınız.

Yeni mülkünüzün anahtarını alır almaz, taşınma zahmetini mümkün olduğunca düşük tutmak için taşınmadan önce kutuları kademeli olarak yeni mülke taşımaya değer. Kiler veya tavan arası için kutular ya da sadece günlük hayatta ihtiyaç duymadığınız şeyler. Bu sadece taşınma sürecindeki iş miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda birçok şeyi önceden yapabileceğiniz için stresi de önler. Ayrıca, yeni evinizde doğrudan kullanabileceğiniz en önemli günlük eşyalarınızı ayrı bir kutuya koymayı unutmayın. Bu yüzden bu özel kutuyu iyi işaretleyin ki elinizin altında aletler, temizlik gereçleri veya bir fener olsun.

Yardımcıları organize edin – nakliye şirketleri veya arkadaşlarınızı temin edin

Elbette, bir nakliye şirketi iyi bir seçenektir, ancak çok pahalı olabilir. Diğer seçenek ise taşınma işlemini sizinle birlikte gerçekleştirecek yardımcılar tutmaktır. Arkadaşlar, tanıdıklar veya aile üyeleri burada genellikle iyi bir seçenektir ve akşamları bir pizza onlar için yeterli bir ödemedir. Yeterli sayıda yardımcınız olduğundan emin olun ve ayrıca bazılarının çok güçlü olmasını planlayın. Kutular neyse de mobilyalar hızla zorlu bir iş haline gelebilir ve birkaç güçlü ele ihtiyaç duyabilir. Arkadaşlarınıza ve ailenize taşınma tarihi belirlenir belirlenmez sormanız en iyisidir, çünkü yardımcıların bir gün izin alması veya izin başvurusunda bulunması gerekebilir. Taşınma gününde mümkün olduğunca fazla stresten kaçınmak için, nakliye yardımcılarınızı önceden dikkatlice planlamalısınız. Minibüsü kim kullanacak? Kutuları ve kartonları kim taşıyacak? Mobilyaları kim kuracak? Çocuklara kim bakacak ve yemek işleriyle kim ilgilenecek? Ekipler oluşturun ve bu şekilde çalışın. Herkes için yeterli miktarda içme suyunu önceden organize edin ve yardımcılarınızı mutlu etmek için yemek servisi de doğru olmalıdır.

Eliniz boş dönmemek için nakliyeciyi yeterince erken organize edin. Bu tür minibüsler normal araçlardan farklı şekilde hareket ettiğinden, taşınmadan bir gün önce minibüsü alıp birkaç test turu yapmak faydalı olacaktır. Ayrıca böyle bir minibüsü kullanmak için gerekli ehliyete sahip olduğunuzdan emin olun. Genellikle hafta içi kamyonetler hafta sonuna göre daha ucuzdur ve birçok nakliyeci ayrıca ambalaj battaniyeleri, kayışlar veya taşıma kutuları ile birlikte kiralık özel kamyonetler de sunmaktadır.

Önceden organize olmak – ev taşırken düşünmeniz gereken tüm küçük şeyler

Genellikle unutulan bir nokta, önceden organize edilmesi gereken küçük şeylerdir. Buna, örneğin taşınma günü için durmak yok tabelasının düzenlenmesi de dahildir. Eski ve yeni mülkün önünde yeterince geniş bir park alanı olması şarttır. Bu şekilde, park yeri ararken ya da asayiş bürosunda çok fazla stres yaşamaktan kurtulursunuz. Bunun için ilgili trafik bürosuna, yerel yönetime veya bölge idare bürosuna başvurmanız gerekir. Tabelaları kendiniz toplamanız, asmanız ve kaldırmanız gerekebilir, bu nedenle organizasyonun nasıl işlediğini mutlaka sorun. Bunun için genellikle taşınma tarihinden 7-14 gün önce başvurmanız gerekir. Ayrıca, hesaplamanız gereken ve şehirden şehre değişen maliyetler de söz konusudur. Hatırlamanız gereken diğer küçük şeyler, eski dairenin anahtarlarını teslim etme tarihleri, postanın iletilmesi için başvuruda bulunma, yerel makamlara yeniden kayıt yaptırmak için randevu alma, her iki mülkte de elektrik, gaz ve su sayaçlarının okunması vb. Hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için, taşınmadan önce organize etmeniz gereken en önemli şeylerin bir kontrol listesini burada bulabilirsiniz.

Taşınma kontrol listesi – böylece taşınma sırasında hiçbir şeyi unutmazsınız

 • Dairenin / evin boşaltılması ve temizlenmesi
 • Taşıma kutuları alın
 • Yeni dairenin döşenmesini planlayın
 • Yeni mobilyaları yeterince erken satın alın ve teslimat sürelerine uyun
 • Taşınma için izin talep edin
 • Yeni ve eski dairede yenileme çalışmaları
 • Taşınma tarihini gerçekçi bir şekilde planlayın
 • Taşınma yardımcılarını organize edin
 • Eski dairenin devri için tarihlerin organize edilmesi
 • Yetkilileri, sağlık sigortası şirketlerini, bankaları, sigorta şirketlerini vb. yeni adresinizden haberdar edin.
 • Postane için yönlendirme talebi başvurusunda bulunun (taşınma tarihinden 2-3 hafta önce)
 • Taşıyıcı / nakliye şirketi kiralama
 • Eski ve yeni evin önünde duraksız bölgeler için başvuruda bulunun
 • Çocuklar / evcil hayvanlar için bebek bakıcıları ayarlayın
 • Gazete, balonlu naylon, ambalaj battaniyesi gibi ambalaj malzemeleri alın.
 • Alet kutusunu monte edin
 • Dondurucuların / buzdolaplarının buzunu zamanında çözün
 • Nakliye çalışanları için yemek servisi organize edin
 • Komşuları taşınma hakkında bilgilendirin (yeni ve eski)
 • Eski ve yeni dairenin temizlenmesi
 • Taşınmadan önce merdivenlerde olası hasar olup olmadığını kontrol edin ve bunu belgeleyin.
 • Asistan Kayıt Ofisi’nden randevu talep edin
 • Araç yeniden kaydı
 • Eski ve yeni dairedeki elektrik, gaz ve su sayaçlarını kaydedin.

Başka ipuçları? Ev taşıma üzerine 3 bölümlük özel program:

 1. Bölüm – Taşınma Kontrol Listesi: Yeniden Kayıt, Zaman Çizelgesi ve Paketleme
 2. Bölüm – Taşınma Ä°puçları: Stres olmadan ev ve daire taşıma
 3. Bölüm – Taşınma ve Tebrikler: En Güzel Sözler