Kedi satın almak – yaşam koşullarınız için doğru kedi

Bir kedi satın alın – Kediler çok zarif, güzel ama aynı zamanda inatçı hayvanlardır. Köpeklerden daha bağımsızdırlar, ancak yine de aileye entegre olurlar. Sarılmak veya oynamak kedilerin sevdiği şeylerdir ve bu nedenle evcil hayvan olarak mükemmeldirler.

Evcil hayvan olarak bir kedi – bu cins farklılıkları mevcuttur

Evcil hayvan olarak bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, öncelikle kendinizi iyi bilgilendirmelisiniz, çünkü tüm kediler aynı değildir. Farklı ırkların doğasında ve görünümünde birçok farklılık vardır. Artık hangi cinsin size en uygun olduğunu öğrenebilirsiniz!

Bengal – oyuncu ve çok sevecen

Dışarıdan bakıldığında leopara çok benzeyen Bengal kedisi, 40 cm’ye varan omuz yüksekliği ve 4 ila 8 kg arasındaki ağırlığıyla bir kedi için orta büyüklükte ila büyüktür. Çok ince, kaslı ve atletiktir, bu mizacına da yansır. Bir Bengal kedisi sadece kapalı alanda tutulmaya uygun değildir. Sahibinin küçük oyunlar ve beceri egzersizleri anlamında yeterli egzersiz ve meşguliyete ihtiyacı vardır. Aktif yaşam tarzına ek olarak, Bengal kedisi sahibine çok bağlıdır ve uzun kucaklaşmaları ve çok fazla fiziksel teması sever. Uzun süre yalnız bırakılacaksa, bir oyun arkadaşı çok iyi bir fikirdir. Bengaller çocuklu aileler için olduğu kadar bahçeli bir evde yaşayan bekarlar veya çiftler için de mükemmeldir.

Editoryal değerlendirme:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 3.0 / 5.0

https://www.instagram.com/p/Bw__YB0pWa5/

Siyam kedisi – çok hassas ve sevecen

Bu zarif hayvanlar orta boy kedi ırklarına aittir ve ortalama 3-5 kg ağırlığındadır. Görünüşleri onlara çok özel bir çekicilik kazandırır. Doğaları genellikle çok oyuncudur, ancak aynı zamanda çok sevecen, hassastırlar ve çok fazla fiziksel temas ararlar. Bir şeyden hoşlanmıyorlarsa, bunu açıkça belirtirler ve fikirlerini savunurlar. Siyam kedileri, insanlarla olan yakın ilişkileri nedeniyle engelli çocuklar için bir terapi hayvanı olarak da kullanılabilmektedir. İnce kürkleri nedeniyle soğuğa karşı çok dayanıksızdırlar ve nemli havayı sevmezler. Hayvanların hem içeride hem de dışarıda meşgul edilmeleri ve avlanma içgüdülerini harekete geçirmeleri için yeterince meşgul edilmeleri gerekir. Bu nedenle tırmalama ağaçları, oyunlar ve tırmanma fırsatları onlar için çok önemlidir. Kediler insan odaklı olduklarından aile yaşamı için çok uygundur, ancak bu cins bekarlar ve çiftler için de iyi bir seçenektir.

Editörlerin değerlendirmesi:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 4.5 / 5.0

https://www.instagram.com/p/Bv9U_VuJWbB/

Carthusian kedisi – mükemmel aile üyesi

Carthusian kedileri orta büyüklükteki kedilere aittir ve ortalama 4-7 kg ağırlığa sahiptir. Sakin doğalarıyla tanınırlar ve bu nedenle popüler bir aile kedisidirler. Çocuklarla çok iyi anlaşır, çok sevecen ve sevimli olurlar. Ayrıca günde birkaç saat yalnız kalmakta da sorun yaşamazlar. Yavruyken oyuncudurlar ve küçük toplarla oynamayı severler. Bir Carthusian kedisinin her evinde bir tırmalama direği bulunmalıdır, çünkü yüksek oturma pozisyonundan sahip oldukları genel bakışa bayılırlar. Ayrıca kedinin inzivaya çekilebileceği birkaç sessiz yer de eksik olmamalıdır. Carthusian kedisi kolayca bir apartman dairesinde tutulabilir, ancak bir evde de bahçeyi kendi bölgesi olarak işaretlemeyi sever. Bu cins, çocuklu aileler için mükemmeldir ancak daha sessiz bir evcil hayvana sahip olmak isteyen bekarlar veya çiftler için de iyidir.

Editoryal değerlendirme:

 • Aile dostu 5.0 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 4.5 / 5.0

https://www.instagram.com/p/BQiTOtyFxNF/

Kutsal Birman kedisi – çok sakin ve az inatçı

Kutsal Birman kedisi çok özel bir ırktır. Orta büyüklükte ve ortalama 3-6 kg ağırlığındadırlar. Mizaçları türdeşlerinden çok farklıdır. Diğer kedilerin aksine, Birman kedileri çok az inatçıdır ve daha çok sahiplerini memnun etmek isterler. Çok güvenlidirler ve kucaklanmaya ihtiyaç duyarlar, ancak hareketli nesnelerle oynamaktan da hoşlanırlar. Eğitilmeleri çok kolaydır ve özellikle iyi huyludurlar. Çocuklarla iyi geçinirler ve köpekler gibi diğer hayvanlarla da sorun yaşamazlar. Bu cins kapalı alanda yaşamak için mükemmeldir, ancak yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz ve bu nedenle kendine ait bir arkadaşı olmasından mutluluk duyar. Kutsal Birman dış mekan kedisi olarak uygun değildir, çünkü yabancılara karşı olan güveni onun için tehlikeli olabilir. Bir aile kedisi olarak Sacred Birman mükemmeldir, aynı zamanda inatçı bir kedi istemeyen bekarlar ve çiftler için de bu cins mükemmeldir.

Editörlerin değerlendirmesi:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Tek ve çift dostu 5.0 / 5.0

https://www.instagram.com/p/BwCnq1cBZd9/

Sphynx kedisi – alerjisi olanlar için mükemmel

Sphynx kedisi muhtemelen en sevecen kedi ırklarından biridir. Çok sevecendirler ve takılacak bir kişi bulmayı severler. Kedi çok hassas olduğu için yalnız kalmayı sevmezler. Sphynx kedileri çok zekidir ve zorlu oyuncaklardan hoşlanırlar. Kürklerinin olmaması nedeniyle kediler soğuğa karşı çok hassastır. Hava cereyanı ve klimalı odalar da onlar için hızla tehlikeli hale gelebilir. Kediler güneşi ve sıcaklığı tercih eder, bu nedenle her zaman ısıtmalı odalara erişimleri olmalıdır. Kışın, bir ısı lambası cinsin vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Kürkleri olmadığından, alerjisi olanlar için mükemmeldirler. Bir aile kedisi olarak Sphynx mükemmeldir, ancak bekarlar veya çiftler ve özellikle alerjisi olanlar için de harika bir seçenektir.

Editörlerin değerlendirmesi:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 4.5 / 5.0

https://www.instagram.com/p/Bw99bZkn6hd/

Maine Coon kedisi – çok sayıda açık alan ve harika oyun fırsatları

Maine Coon kedileri nispeten büyüktür, yaklaşık 1 m uzunluğa (burundan kuyruğa) ve 9 kg ağırlığa sahiptir. Çok insan odaklı, arkadaş canlısı ve sosyaldir. Çocuklarla ve köpeklerle arası iyidir ve onlarla oynamayı sever. Aynı zamanda çok iyi bir avcıdır ve ABD’de hala “çalışan kedi”, yani fare ve sıçan yakalayıcı olarak bilinir. Bu cins çok canlı olarak kabul edilir ve bu nedenle avlanma içgüdüsünü yaşamak için çok fazla alana ihtiyaç duyar. En iyi yer, yeterli tırmanma fırsatı ve çeşitliliği olan bir bahçe veya geniş bir düzlüktür. Sağlam bir tırmalama direği ve büyük bir kum tepsisi şarttır. Yarı uzun kürkü nedeniyle, özellikle tüy dökerken biraz yardıma ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Çok oyuncu ama aynı zamanda çocuklara karşı güven dolu olduğu için bahçeli büyük bir evde yaşayan aileler için çok uygundur.

Editoryal değerlendirme:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 2.5 / 5.0

https://www.instagram.com/p/Bw-SJepFA75/

Sibirya kedisi – suyu çok seviyor

Sibirya kedisi çok sosyal bir hayvandır ve arkadaş edinmekten her zaman mutluluk duyar. Bu nedenle başka bir kediyle birlikte tutulması şiddetle tavsiye edilir. Kedi diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. İnsanlara karşı çok arkadaş canlısı ve oyuncudur, ancak kucaklaşma kaçırılmamalıdır. Ev kedisi olarak bakılıyorsa, tırmalama direği gibi tırmanma ve oyun olanaklarına kesinlikle ihtiyacı vardır. Bu kedilerin özelliği suyu sevmeleri ve hala ıslak bir duşta, damlayan bir muslukta ve hatta su kabıyla oynamaktan hoşlanmalarıdır. Sibirya kedisi aileler için olduğu kadar bekarlar veya çiftler için de iç veya dış mekan kedisi olarak mükemmeldir.

Editoryal değerlendirme:

 • Aile dostu 4.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 4.5 / 5.0

https://www.instagram.com/p/Bt6azvjgmIj/

Savannah kedisi – evcil kediden çok vahşi hayvan

Savannah kedisi sıradan bir evcil kediden daha büyüktür ve 45 cm’ye kadar omuz yüksekliğine ulaşır. Bunun nedeni, bu ırkın nispeten yeni yetiştirilmesidir. Yetiştiriciler, yırtıcı bir kedi olan servalın küçük bir versiyonunu hedeflemektedir, bu nedenle yetiştirmelerdeki vahşi kan içeriği hala çok yüksektir. Bu yeni yetiştirme nedeniyle, nesle bağlı olarak mizaç çok farklıdır. Bazıları zaten güçlü evcil kedi davranışları gösterir, sevimli ve sevecen iken diğerleri daha çok vahşi hayvanlar gibidir. Bu durum özellikle utangaç davranışlar, zaman zaman saldırganlık ve sürekli stres şeklinde kendini gösterir. Bu kedileri beslemek sadece deneyimli sahipler için bir seçenektir. Kediler ayrıca evlerinde belirli bir standarda ihtiyaç duyarlar, örneğin çok fazla serbest alan ve bir evin veya dairenin az kapalı alanı gibi. Bu gereklilikleri karşılamayanlar Savannah kedisi beslemekten kaçınmalıdır. Aileler ve yeni başlayanlar için bu cins iyi bir seçenek değildir. Kediler hala normal bir ev kedisi olarak tutulamayacak kadar öngörülemez ve vahşidir.

Editoryal değerlendirme:

 • Aile dostu 0.5 / 5.0
 • Bekar ve çift dostu 1.0 / 5.0

https://www.instagram.com/p/BwsVjS0JtfO/

https://ihrhausverkauf.de/hund-kaufen-welcher-hund-passt-zu-mir/

https://ihrhausverkauf.de/welches-haustier-passt-zu-mir-guide-thema-haustiere/