Deutschlandradio Wissen’de röportaj: Model eğilimine yönelik eleştiriler

Bu hafta iki yeni röportaj yayınlandı. Ä°kisi de model ajansları konusunda. Görüşmelerin perspektifleri çok heyecan verici. DRadio Wissen için yaptığım radyo röportajında, modellerle ilgili olarak moda ve reklam endüstrisi hakkında bilgiler verdim. Ä°spanyol bir sanatçının tezi, bir deri bir kemik kalmış modellerle ilgili trendin hiçbir zaman gerçekten durmadığı yönünde. Moda dünyasının bazı bölümlerinde onun görüşünü doğrulayabilirim. Ancak reklam dünyası için farklı kurallar geçerlidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, önümüzdeki birkaç hafta içinde radyo röportajını çevrimiçi olarak dinleyebilirsiniz. Ä°kinci röportajda Anne ile konuştum. Anne, ‘Wundermenschen’ adlı blogunda gelecek vaat eden genç şirketler ve onların arkasındaki insanlar hakkında yazıyor. Bir öğleden sonra bize eşlik etti ve modellik ajansımız hakkında gerçekten dürüst bir fikir verdi. Portre: Genellikle modelleri yapanlar aslında ne yapıyorlar?

Dradio

İşte makalenin tamamı: Deutschlandradio, Model trendinin eleştirisi üzerine röportaj

Anoreksiya mı? Sıska modeller, yasalar ve beslenme hakkında daha fazla bilgi

Zaten geçen yılın ortasında/sonunda, anoreksiya konusu modellik dünyasında yeniden gündeme geldi. 2015 yılında Fransız politikacılar ‘sıska model yasalarını’ kabul ettiler. O zamandan beri, modellerin yalnızca belirli bir BMI değerinin üzerinde çalışmasına izin veriliyor. Doğrudan anoreksiya ve beslenme konusunda iki makale yazdık:

  1. Zayıf Model Yasası: Fransa’da zayıf modeller yasaklanacak
  2. Sağlıklı Beslenme: Doğru Yaşam Tarzı ve Egzersiz

Deutschlandradio’da modeller ve zayıflık çılgınlığı üzerine röportaj

Elbette, “Sersemletilmiş, Zayıf, Katılımsız” gibi patlayıcı bir konuyu modellik ajansı sektöründen gelen bilgilerle de ilişkilendirmek önemlidir. Bu şekilde, dinleyicilere moda ve reklam dünyası hakkında bir fikir veriyoruz. Röportaj 21 Haziran 2016 tarihinde Grünstreifen (Dradio Wissen) adlı radyo programında yayınlanmıştır. Sunucu, Deutschlandradio’dan Christian Schmitt ve stüdyodaki muhatabı Julia Demming’di: Model Trendinin Eleştirisi – Sersemlemiş, Zayıf, Katılımsız.

Alıntı

Hepimiz 90’lardaki eroin şıklığını hala hatırlıyoruz. Tamamen zayıflamış modellerle ilgili bu trend hiçbir zaman gerçekten durmadı. Şu anda tamamen vurdumduymaz görünen kadınlarla bir rönesans yaşıyor.

[…]

Bu modelle ilgili değil, kıyafetlerle ilgili

Modellerini ifadesiz yüzler ve duruşlarla gösteren moda fotoğrafçıları birkaç hedefin peşindedir. CM Models ajansından Stephan Czaja şöyle açıklıyor: Modeller oyuncak bebekler gibi tasvir edildiğinde, bu öncelikle kıyafetlerle ilgilidir. Bir başka açıklama: fotoğrafçılar bir ayrıcalık hissi yaratmak istiyor.

“Etrafa duygusuzca bakan modeller – havalı görünüyor ve satıyor.”
CM Models ajansından Stephan Czaja

Bu mekanizmaya özellikle yüksek fiyatlı markalarda rastlıyoruz. Aldi kataloğu mutlu, normal insanların reklamını yapma eğilimindeyken, Vogue o anda neyin moda olduğunu göstermekle ilgilidir. Görünüşe göre, modellerin tasvir edilme şekli, fotoğrafların çekildiği pazara da bağlı. Stephan Czaja, Paris ve Milano gibi moda başkentlerinde, içe dönük tiplerin şu anda daha çok talep gördüğünü söylüyor. Almanya’da insanlar daha neşeli olma eğilimindedir.

Deutschlandradio, Stephan Czaja ile Röportaj

İşte makalenin tamamı: Deutschlandradio, Model trendinin eleştirisi üzerine röportaj

Deutschlandradio Interview mit Stephan Czaja, Model Manager

Sonraki

Mucize İnsanlar, Portreden CM Modellerine

Anna’ya ve blogu Wundermenschen’e çok teşekkürler. Bizim, işimizin ve model ajansının çok dürüst bir resmini çizdi. CM Modelleri üzerine tam portre: Genellikle modelleri yapan aslında ne yapıyorlar?

Wundermenschen (Blog) im Interview mit Stephan Czaja und Oliver Rudolph

Diğer basın raporları, TV raporları ve röportajlar

Basın incelemelerine buradan ulaşabilirsiniz: Basın & Medya