Krediye rağmen ev satmak

Evin satışı kaçınılmazsa, mevcut bir krediniz olmasına rağmen satış yapabilirsiniz. Size mümkün olduğunca az ek maliyete neden olacak bir seçenek seçmeniz önemlidir. Satış, finansmanın ilk 10 yılı içinde gerçekleşirse, finansmanın erken sonlandırılması halinde banka erken geri ödeme cezası talep edebilir. Burada size mümkün olan en iyi şekilde ve önlenebilir mali kayıplar olmadan nasıl satış yapacağınızı ve geri ödeme aşamasında mülkünüzü nasıl satacağınızı gösteriyoruz.

Krediye rağmen ev satmak: Erken ödeme cezası ödemek mi yoksa krediyi refinansmana aktarmak mı?

Daha uzun bir geri ödeme aşamasına rağmen 10 yıl boyunca bir gayrimenkul finansmanına bağlısınız. Bu süre, yalnızca sabit faiz oranının daha kısa olması durumunda sizin için geçerli değildir. Bu sürenin bitiminden önce evi satmanız gerekirse, kredinizi iptal edebilirsiniz, ancak bankaya erken ödeme cezası ödemeniz gerekecektir. Borç veren, sizden geri aldığı ve bir gayrimenkul kredisi için birkaç bin avroya ulaşabilen faizi kaçırır.

Ek maliyetlerden kaçının: İşte nasıl yapılacağı!

Bu ek maliyetlerden kaçınmak için aşağıdaki iki seçeneğe daha yakından bakmalısınız:

Aileniz büyüdü ve orijinal eviniz çok mu küçük geldi? Daha sonra yeni bir ev satın aldığınızda krediyi yeni bir finansmana aktarma seçeneğiniz vardır. Bu durumda, erken ödeme cezasından kurtulabilir ve önceki mülkünüzü tapu sicilinden silerek ve yeni satın aldığınız mülkü bankaya kredi teminatı olarak kaydederek yeniden finanse edebilirsiniz. Kredinin yeni bir konut kredisine aktarılması, yeni konutun ya daha pahalı ya da en azından satılan konuta eşdeğer olması koşuluna bağlıdır.

Genel olarak, erken geri ödeme cezasından kaçınmak ve mümkünse borç verene yüksek faiz ödemesinden kaçınmak için farklı yollara bakılması tavsiye edilir.

Mevcut krediyi ev alıcısına devretme

Bir evi satarken, belirli koşullar altında mevcut gayrimenkul kredisini de satma şansınız vardır. Alıcı krediyi aynı koşullarda devralmayı kabul ederse ve bankanın işlemi onaylaması için yeterli kredibiliteye sahipse, ev ve kredi devredildiğinde yükümlülüklerden kurtulmuş olursunuz. Bu durumda, alıcı finansmanınızı devraldığı ve kredi sözleşmesindeki mevcut anlaşmalara göre bankaya ödediği için erken geri ödeme cezası ödemek zorunda kalmazsınız. Mülkü krediyle birlikte satmayı planlıyorsanız, çözücü bir alıcıyı son derece dikkatli bir şekilde aramanızı öneririz.