Haczi önleyin: Evim / dairem açık artırmaya çıkarılıyor, bu konuda ne yapabilirim?

Haczi önleyin – Borçlarınız var mı? Bir alacaklının borç alacağını ödemek için mülkünüzün zorla satışını başlattığı talihsiz bir durumda mısınız? Merak etmeyin! Yeterince erken davranırsanız ve belirli koşullar sağlanırsa, zorunlu bir satışı önleyebilirsiniz.

Hacizlerin önlenmesi – Seçenekler

Hacizden haberdar olunduğu anda endişe ve korku büyüktür. Bu durumda, “Haczi durduramazsınız” ifadesi birçok çevreden gelmektedir. Peki bu durum gerçekten ne kadar umutsuz? Haciz işlemlerine karşı ne gibi önlemler alınabilir? Size yardımcı olabilecek 4 olasılığı sizin için listeledik.

Hacizden çıkış yolu – banka ile müzakereler

Sakin olun ve sizin için en iyi eylemin ne olacağını düşünün. Hacizden kurtulmanın en iyi yolu bankanızla pazarlık yapmaktır. Sadece mevcut mali durumunuz önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki mali durumunuzun tahmini de önemli bir rol oynar. Bir banka, ancak taksitlerin gelecekte zamanında ödeneceğine dair iyi bir şans varsa yeni bir düzenlemeyi kabul etmekle ilgilenir. İcra takibini öğrendiğinizde zamanında harekete geçmeniz özellikle önemlidir.

Taksitlerin ertelenmesi

Bu seçenek yalnızca gelecekte tekrar daha fazla paraya sahip olacaklarını kesin olarak söyleyebilen kişiler için önerilir. Bu seçeneğin özü, taksitlerin ertelenmesidir. Erteleme, bir veya birkaç kredi taksitinin askıya alınması anlamına gelir. Banka bu seçeneği yalnızca gelecekte mali durumda bir iyileşme olması durumunda kabul edecektir.

Geri ödeme oranını azaltın veya askıya alın

Evinizin haczedilmesini önlemenin bir yolu, yapılacak geri ödemeyi azaltmak veya hatta askıya almaktır. Bu seçeneği gerçeğe dönüştürmek için bankanızla konuşmalısınız. Sizinle yeni bir anlaşmaya varma olasılıkları o kadar da düşük değildir, çünkü banka da genellikle hacizden fayda sağlamaz. Bu prosedür özellikle gelecekte tekrar daha fazla paraya sahip olacağınız öngörülebiliyorsa faydalıdır.

Yeniden Planlama

Yaklaşan bir haciz durumunda bir başka olası seçenek de yeniden planlamadır. Yeniden planlamak, eski bir krediyi ödemek için yeni bir kredi almak anlamına gelir. Yeniden vadelendirme ancak yeni krediye eskisinden daha az faiz ödemeniz gerekiyorsa mantıklıdır. Faiz maliyetlerinizi sürekli olarak azaltmaya çalışmanız önemlidir. Aynı bankadan veya başka bir bankadan yeni bir kredi alabilirsiniz.

Bunu gerçekten başardıysanız ve bankanızla yeni bir anlaşmaya vardıysanız, yine de günlük yaşamınızda biraz kesintiye gitmeye ve para biriktirmeye çalışmanız mantıklıdır, böylece finansal darboğazlarda birikimlerinize geri dönebilirsiniz. Hayatın birçok farklı alanında tasarruf edebilirsiniz. Kendi arabanızdan kurtulup toplu taşımaya geçmekten elektrik sağlayıcılarını karşılaştırıp değiştirmeye kadar. Burada sizin için “tasarruf” konusunu ele alan bir makalemiz var:

Ayrıca okuyun:

Tasarruf: Danışman ve Finansal Kontrol

Her şeyden önce istikrarlı bir temele sahip olmak önemlidir. Düzenli ve tek seferlik harcamaları her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Rehber kitabımız, adım adım sağlam bir finansal temel oluşturmaya yönelik değerli ipuçları ve püf noktaları sunmaktadır.

Buna ek olarak, hala çok fazla paranın kolayca tasarruf edilebileceği birçok bireysel alanımız var. Her hafta, her ay, böylece sağlam bir finansal temele giderek daha da yaklaşıyoruz:

Yatırım: Yatırımlar

İstikrarlı finansal kaynaklarla, özellikle ilk sermaye yatırımlarını düşünmeye değer, böylece paranız – pasif olarak – sizin için çalışır.