Varis öncesi ve varis sonrası: tanım ve ipuçları

Ön mirasçı ve son mirasçı – Varlıklarınızın (gayrimenkulleriniz de dahil olmak üzere) belirli bir mirasçı çevresinde kalacağından kesinlikle emin olmak istiyorsanız, vasiyetname yoluyla “ön mirasçılar ve son mirasçılar” olarak adlandırılan kişileri belirleyebilirsiniz. Bu prosedür, özellikle gayrimenkul mirası söz konusu olduğunda çok sayıda avantaj sunmaktadır. Burada, ön ve sonraki mirasçıları belirlerken nelerin dikkate alınması gerektiğini ve özellikle gayrimenkul ve emlakçının görevleri için bu seçeneğin hangi yönlerden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Vasiyetnamede miras öncesi ve miras sonrası

Prensip olarak, “miras ve emlak” konusu her zaman (uzman) bir avukatın elindedir. Ön ve son mirasçıların oluşturulması karmaşıktır. Bununla birlikte, her mülk sahibinin bilmesi gereken ve kendilerinin de kolayca uygulayabileceği birkaç kolay anlaşılır ilke vardır. İşte tekrar tekrar gündeme gelen ve aşağıda yanıtlayacağımız bazı sorular.

 • Varis öncesi ve varis sonrası – tüm bunlar neyle ilgili?
 • Annem önceki varis. Evin kendi payına düşen kısmını bu kadar kolay satmasına izin var mı?
 • Mal sahibi (önceki mirasçı) sonraki mirasçının rızası olmadan evi satma hakkına sahip midir yoksa sonraki mirasçı satışı kabul etmek zorunda mıdır?
 • Ben veliahtım, şimdi ne olacak?
 • Mirasa rağmen ev satışı mı?

Varis öncesi – varis sonrası: Bu ne anlama geliyor?

Bir şeyi miras bırakmak isteyen herkes mirasçılarını belirlemekte özgürdür ve bu nedenle mirasını kademeli bir şekilde birkaç kişiye de devredebilir. Sonraki mirasçı, ancak başka bir kişi – önceki mirasçı olarak adlandırılan – daha önce mirası aldıktan sonra mirası alan kişidir. Vasiyetçi, örneğin, verasetin gerçekleşmesi için reşit olma veya ustalık sınavını geçme gibi bir durum veya zaman noktası seçebilir.

Önceki ve sonraki mirasçıların her ikisi de vasiyetçinin yasal halefleridir. Bununla birlikte, aynı anda miras alacakları bir mirasçı topluluğu oluşturmazlar, ancak vasiyetçinin kışkırtması nedeniyle birbiri ardına miras alırlar.

Evli çiftler için ön ve son mirasçılar – aile varlıklarının korunması

Ön ve son mirasçı yoluyla miras düzenlemesi genellikle evli çiftler tarafından kullanılır. Bu şekilde, tüm ortak varlıkların kendi ailelerinde kalmasını sağlayabilirler. Bu amaçla, eşlerden her biri diğerini ön mirasçı ve ortak çocukları da art mirasçı olarak belirler. Eşlerden birinin ölümünden sonra yeniden evlenilmesi durumunda bile, mal varlığı yeni eşe miras kalamaz.

Ön mirasçılar – görevler, yükümlülükler ve haklar

Ön mirasçılar aynı zamanda ‘geçici mirasçılar’ olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni, mülk üzerinde yalnızca sınırlı tasarruf yetkisine sahip olmalarıdır. Özellikle miras kalan gayrimenkuller söz konusu olduğunda, bu durum her iki taraf – yani önceki ve sonraki mirasçılar – için de sonuçlar doğurmaktadır. Her şeyden önce, veraset vergisi var. Başlangıçta, her zaman bir önceki mirasçı tarafından ödenecektir.

 • Önceki mirasçı, veraset vergisini önceki mirasın fonlarından ödemek zorundadır.
 • Ön mirasçı, sonraki mirasçılık olayı gerçekleşene kadar sadece mirasçıdır
 • Eğer bir mülk miras kalmışsa ve önceki ve sonraki mirasçıların kendileri tarafından kullanılıyorsa, veraset vergisi ödenmez
 • Mülk, mirasın kabulünden sonra en az on yıl boyunca mülk sahibi tarafından kullanılmış olmalıdır
 • Sahibi tarafından kullanılan yaşam alanı 200 metrekareyi geçemez
 • Ancak o zaman veraset vergisi ödenmez

İstatistikler – Almanya’da Miras

Daha fazla bilgi ve rakamı buradan okuyabilirsiniz: Emlak Ä°statistikleri. Konuyla ilgili başka ilginç çalışmalarımız, anketlerimiz ve istatistiklerimiz de var: Almanya’da Miras.

Tasarruf kısıtlaması – gayrimenkul işlemlerinde önceki mirasçıların istisnaları ve hakları

Önceki mirasçı mirası üzerinde serbestçe tasarrufta bulunamaz. Miras hukuku, önceki mirasçının mirası elden çıkarmasına belirli kısıtlamalar getirmektedir, çünkü sonraki bir miras söz konusu olduğunda, mal varlığının sonraki mirasçıya eksilmeden intikal etmesi gerekmektedir. Örneğin, önceki mirasçı sonraki mirasçının rızası olmadan terekeden herhangi bir malı satamaz veya başkasına veremez. Önceki mirasçı, diğer miras eşyalarını kendisi için kullanabilir, ancak halefiyet gerçekleştikten sonra halefe eşyanın değerini tazmin etmekle yükümlüdür.

Bununla birlikte, vasiyetçi varisi bu kısıtlamaların çoğundan muaf tutabilir. Bu daha sonra muaf bir ön varis olarak anılacaktır. Bu durumda gayrimenkulleri de içerebilecek olan “muaf mülk”, sonraki mirasçının rızasını almak zorunda kalmadan, muaf önceki mirasçı tarafından tek başına satılabilir.

Miras öncesi ve miras sonrası – bir avukattan tavsiye

Broker tavsiyesi: Miras kalan mülkleri satın alırken dikkat edin

Bir mülk satılacaksa, hem satıcı hem de alıcı için dikkate alınması gereken birçok ayrıntı vardır. Burada en geç – tavsiye için bir avukata da danışıldıktan sonra – emlakçı devreye girmelidir. Lukinski – Lukinski’deki uzmanlar, bu karmaşık konularda yardımcı olmak için gerekli uzmanlığa sahiptir.

Özellikle önemli olan: emlakçının miras kalan bir mülkün değerini doğru bir şekilde belirlemek için gerekli mesafeye sahip olmasıdır. Miras kalan evlerde, mirasçı miras kalan mülkten hızlı bir şekilde kurtulmak istediği için para genellikle gereksiz yere verilir. Bunun tersi de mümkündür: Miras kalan eve o kadar çok anı ve duygu bağlanmıştır ki, değer çok yüksek belirlenmiştir. Bu durumda mülkün satılması zorlaşır.

Ön varis olarak bir broker bulun

Bir ön varis olarak bir broker bulmak, çok özel hizmetlere dikkat etmek anlamına gelir. Bunun nedeni, komisyoncunun verasetin yasal inceliklerine ve önceki ve sonraki mirasçılar arasındaki bağlantılara çok aşina olması gerektiğidir.

Lukinski sizin için bir ön varis olarak sahne alıyor:

 • Miras kalan mülkünüzün tarafsız değerlemesi
 • Mirastan satış için gerekli tüm belgelerin profesyonelce elenmesi ve düzenlenmesi
 • Nesnenizin profesyonel ve satışı teşvik edici şekilde sahnelenmesi (fotoğraflar/videolar)
 • Duygusal durumunuz özel olarak dikkate alınır
 • Çekici bir satış sunumunun doğru şekilde oluşturulması
 • Mülkünüzün ilgili tüm mecralara gizli bir şekilde yerleştirilmesi
 • Uygun alıcılar için kapsamlı müşteri dosyamızın analizi
 • Görüntüleme randevularının ihtiyatlı bir şekilde organize edilmesi ve yürütülmesi
 • Muhtemel alıcılarla görüşmelerin gizli bir şekilde yürütülmesi (istenirse, sizin varlığınız olmadan)
 • Noterlerle işbirliği içinde satın alma sözleşmesinin sonuçlandırılması

Komisyoncuya ne zaman ödeme yapılacak?

Saygın bir emlakçı ve mülk satıcısı, ücretini yalnızca başarılı bir şekilde tamamlandığında alır ve satış sürecinin hemen başında ücret oranını tartışır. Bu nedenle açıklık ve şeffaflık, ev satıcısının iyi bir emlakçıyı tanıması için temel kriterlerdir.

Almanya’da miras ne kadar?

Burada Almanya’daki mirasları ve hediyeleri görebilirsiniz. Araştırma 2008 ile 2018 yılları arasını kapsıyor ve her yıl 110.000’den fazla mirasın dağıtıldığını gösteriyor. Mirasçılar topluluğunun anlaşamaması halinde büyük bir anlaşmazlık potansiyeli vardır. Burada konuyla ilgili daha ilginç çalışmalar, anketler ve istatistikler bulabilirsiniz: Almanya’da Miras.

Statistik: Anzahl der steuerpflichtigen Erbschaften und Schenkungen in Deutschland von 2008 bis 2018 | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Ne kadar para miras kaldı?

Özellikle Hamburg, 2014 yılından bu yana Almanya’da zirvede yer almaktadır. Hamburg şu anda 167,80 Euro ile zirvede yer alıyor. Başka hiçbir şehirde bu kadar çok miras yoktur. Toplam Almanya nüfusunun %2,19’u (82,79 milyon nüfusun 1,82 milyonu) yıllık 305.731.600 Avroluk bir hacmi miras olarak almaktadır.

 • Nüfus payı Hamburg %2,19
 • Almanya’da miras (karşılaştırma yılı) 109.635; Hamburg’da istatistiksel olarak 2.401 miras
 • Toplam miras (Hamburg / yıl) 305.731.600 Euro

Statistik: Erbschaftsteueraufkommen pro Kopf in Deutschland im Jahr 2014 nach Bundesländern | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz