Makro, Mezo, Mikro Konum: Açıklama, Tanım ve Farklar

Makro, mezo, mikro konum – yani bir mülke yatırım yapmak istiyorsunuz ve hedeflerinizin farkında mısınız? Ä°ster kendi kullanımınız için, ister yatırım amaçlı ya da gelir getirici bir mülk olsun – konum her zaman belirleyicidir. Artık hangi şehre taşınacağınızı bildiğinize göre, mülkünüzün yakın çevresi gibi mahalle de önemlidir. A, B veya C konumlarından birine mi karar verdiniz? Şimdi de makro, mezo ve mikro konum analizlerine bakalım. Bunun neden bu kadar önemli olduğunu ve bu konum türlerinin nasıl farklılık gösterdiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Makro, Mezo ve Mikro: Tanım

A, B ve C konumları arasında ayrım yapmanın yanı sıra, konum belirlemede ikinci adım makro, mezo ve mikro konumlar arasında ayrım yapmaktır. Makro-konum mülkün bulunduğu şehri, mezo-konum mahalleyi ve mikro-konum ise yakın çevreyi tanımlamaktadır. Bir nesnenin mezo ve mikro konumunu tanımlamak için öncelikle makro konumu tanımlamamız gerekir.

İşte genel bakış:

 • Makro konum (Almanya’da nerede)
 • Meso-lokasyon (Hangi bölge)
 • Mikro konum (Tam konum)

Şimdi farklı durum türlerine daha yakından bakalım.

Makro konum: A, B ve C konumu

Makro konum, kişisel hedefinize ve bireysel stratejinize bağlıdır. Sermaye yatırımı olarak bir mülke yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Bu bir getiri mi yoksa yatırım amaçlı bir mülk mü? Yatırım amaçlı gayrimenkuller için her zaman A lokasyonlarını, yani Berlin, Hamburg ve Münih gibi metropol bölgelerini öneriyoruz. Getirili mülkler için, iyi B ve C konumlarına bakmak en iyisidir, çünkü burada kira getirisi satın alma fiyatına kıyasla yüksektir. Elbette bireysel tercihleriniz de çok önemlidir.

Farklı makro konumlar özetlenmiştir:

 • A-lokasyonu (metropol)
 • B-lokasyonu (büyük şehir / olumlu gelişme gösteren şehir)
 • C-konumu (durgun gelişim gösteren küçük kasaba / şehir)

Dolayısıyla makro konum şu soruyla ilgilidir: Mülk Almanya’nın neresinde yer almaktadır?

Meso-lokasyon: altyapı, bağlantılar ve işbirliği.

Şimdi bir şehre mi yoksa bir yere mi karar verdiniz? Çok iyi! O zaman şimdi şu soruya cevap vermemiz gerekiyor:

Şehrin hangi bölgesine gitmek istiyorsun?

Özellikle büyük şehirler, her biri karakter ve cazibe bakımından farklılık gösteren çeşitli çekici semtler sunar. Bölgenin bağlantıları ne kadar iyi? Toplu taşıma ile ulaşmak kolay mı? Mahalle güvenli mi? Okula ve/veya işe olan mesafeler uzun mu? Bu nedenle yaşam durumunuzu, gelecek planlarınızı ve ihtiyaçlarınızı önceden düşünün.

İşte mezo katman için kesinlikle aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Altyapı
 • Güvenlik
 • İşe ve okula yakınlık
 • Diğer bölgelerle bağlantı
 • Çevresel etkiler

Mezo konum söz konusu olduğunda en önemlisi: Mülk hangi semtte / mahallede yer almaktadır?

Mikro konum: garantili iyi hissetme faktörü

Son olarak, son adım mikro konumun belirlenmesidir. Bu, mülkünüzün yakın çevresiyle ilgilidir. Doğrudan cadde üzerinde mi yoksa tren yolu yakınında mı? Özellikle geceleri sessiz mi, yoksa sokak gürültüsü uykunuzu kaçırıyor mu? En yakın alışveriş marketi nerede? Ön kapınızdan dışarı adımınızı atar atmaz kendinizi rahat ve güvende hissediyor musunuz?

Bu ve daha fazlası mikro konum değerlendirmesinin odak noktasıdır:

 • Gürültü seviyesi
 • Park olanakları
 • Alışveriş tesisleri
 • Temizlik

Evin mikro konumu:

Sonuç: Kişisel tercih ve objektif kararlar

Bu nedenle, bir mülk aramaya başlamadan önce, sizin için önemli olan kriterler hakkında düşünün. Farklı semtlere ve ayrıca mülkün bulunduğu caddeye bakın. Sonuçta, burada kendinizi rahat ve güvende hissetmeli ve yeniden sattığınızda değer kaybına uğramamalısınız.

Makro, mezo ve mikro lokasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, alıcılara yönelik yeni sitem Immobilien-Erfahrung.de’ye göz atın:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.