Fiyat artışı, yaşlı konutları ve emlak patlaması – Immo News

Bu hafta emlak fiyatlarının yükseldiği Berlin, emlak kiralama ve satın alma fiyatlarının yanı sıra yeni inşaatlar için cazip fırsatlar açısından en üst sırada yer alıyor. AirBnb daireleriyle ilgili son haberlerin yanı sıra uygun fiyatlı yaşlı konutlarının eksikliği de bir konu. Tüm emlak haberlerine buradan ulaşabilirsiniz: Immo Haberleri.

Immobilien Zeitung: Yaşlılar için huzurevi sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’daki genel konut durumu pek çok yerde giderek büyüyen bir sorundur. Metropoller ve şehir içleri aşırı kalabalık ve çevre bölgelerde bile daireler çok pahalı. Özellikle giderek yaşlanan toplumumuzla birlikte, yaşlılara yönelik konutlar da yetersiz kalmakta ve birçok yaşlı ve emekli, ihtiyaçlarını karşılayan uygun fiyatlı konut bulma sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Aynı sorun, bir huzurevinde kalmaya ihtiyaç duyan insanlar için de geçerlidir, çünkü orada da mekansal kaynaklar kıt olmaktan çok daha fazladır. Bu nedenle, akrabalar genellikle yaşlı aile üyelerinin barınmasını ve kısmen bakımını üstlenir veya onları evde destekleyen bakım hizmetlerinden yararlanır.

Kiralanan dairelerde erişilebilirlik

Özellikle kiralık daireler nadiren yaşlı insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Evler ve daireler engelsiz erişilebilir olmalıdır, yani giriş alanında basamaklar bulunan evlere alternatif olarak bir rampa ve apartmanlar için uygun büyüklükte bir asansör temel gerekliliklerdir. Ancak erişilebilirlik sadece burada başlıyor. Daireler, tekerlekli sandalye veya yürüteç kullanan kişilerin odadan odaya sorunsuz bir şekilde hareket edebilmeleri için çok dar olmamalıdır. Sıhhi tesisler de uyarlanmalıdır: Duvarlarda tutunma barları ve düz bir duş burada özellikle önemlidir.

Dönüşümler genellikle pahalıdır ve bu nedenle çoğu zaman ev sahibi tarafından dikkate bile alınmaz. Bu durumda alternatif, ev sahibi tarafından kullanılan bir daire olacaktır, ancak burada da ilgili kişinin mali imkanları ve dairenin mekansal olanakları ile ilgili soru ortaya çıkmaktadır.

Huzurevleri ciddi şekilde yetersiz

Huzurevleri, işlevleri nedeniyle yaşlıların bazen sınırlı olan hareket olanaklarına en iyi şekilde uyarlanmıştır. Giriş alanında rampalar, asansörler, kablolu kapı çerçeveleri, sensörlerle donatılmış ve otomatik olarak açılan kapılar… Mümkün olan her yerde yaşlıların ihtiyaçları dikkate alınır. Buradaki en büyük sorun, giderek daha az sayıda gencin yaşlı bakıcısı olarak kariyer yapmayı düşünmesi nedeniyle artan personel açığıdır. Düşük ücretler burada rol oynamaktadır, çünkü huzurevleri kendi kaynakları son derece sınırlı olduğu için genellikle istediklerinden daha az ödeme yapabilmektedir.

Ayrıca, genel bir bakım yeri eksikliği de söz konusudur. Mevcut huzurevleri bakıma muhtaç kişiler için yeterli alan sağlayamamaktadır, ancak yeni bina planları oldukça nadirdir.

Emlak Haberleri:

Geçen yıl güçlü bir şekilde artan emlak fiyatlarına ilişkin Federal Gazete

Bundesanzeiger’de bu hafta, diğerlerinin yanı sıra, ” Akla geri dönüş mü? ZIA Berlin’in anayasaya bağlılığını memnuniyetle karşılıyor” ve aynı zamanda “vdp endeksi: emlak fiyatları 2018’de yine güçlü bir artış gösterdi”. Yeni makaleler, başlıklar ve trendler:

 • vdp-Index: Emlak fiyatları 2018’de yine güçlü bir artış gösterdi
 • Mantığa dönelim mi? ZIA Berlin’in anayasaya bağlılığını memnuniyetle karşılıyor
 • ZIA: İmar Komisyonu’nun atanmaması bir hatadır

Berlin.de bildiriyor: Berlin’de de emlak fiyatları yükseliyor

Berlin.de’de bu hafta yer alan yeni makale ve yazılar arasında ” CDU, Lompscher’e karşı ret önergesinde başarısız oldu” ve “Berlin’de kira ve satın alma fiyatlarındaki artış en yüksek seviyede” yer alıyor. Haftanın diğer manşetleri:

 • CDU, Lompscher’e karşı verdiği onaylamama önergesinde başarısız oldu
 • Uygun Fiyatlı Konut İttifakı yeni inşaatları artırdı
 • Kira ve satın alma fiyatları en çok Berlin’de artıyor

Süddeutsche Zeitung geleceğin modüler binalarına odaklanıyor

Süddeutsche Zeitung’un bu haftaki blogunda “Kelimeler yetersiz kaldığında” ve “Vorgebaut” konuları ele alınıyor. Blogdan güncellemeler ve haberler:

Immobilien Zeitung yaşlılar için bakım evi sıkıntısı üzerine

Immobilien Zeitung’un blogunda bu hafta “Yaşlılar için endişe verici konut sıkıntısı” ve “Yeni inşaatlar şimdiden 9.000 Euro/m² seviyesinde” gibi ilginç konular yer alıyor. Yazılara ve daha fazla ipucuna buradan ulaşabilirsiniz:

 • Yaşlılar için endişe verici konut sıkıntısı
 • Ortak çalışma alanları ‘azalan bir ivme’ göstermiyor
 • Yeni inşaat şimdiden 9.000 Euro/m² seviyesinde

Manager Magazin Almanya’nın kırsal kesimindeki emlak patlaması üzerine

Manager Magazin’de bu hafta “Aspen, Alpen und Co: Die teuersten Ski-Ortte der Welt” (Aspen, Alpler ve Co: Dünyanın en pahalı kayak merkezleri) ve “Büyük şehirlerin eteklerinde yükselen piyasa fiyatları: Gayrimenkul patlaması düz ülkeye ulaşıyor” gibi yeni başlıklar da var. Daha fazla manşet:

 • Büyük şehirlerin çevresinde yükselen piyasa fiyatları: emlak patlaması düz kırsal kesime ulaşıyor
 • Aspen, Alpler ve Co: Dünyanın en pahalı kayak merkezleri
 • Metropolis Airbnb’ye dava açtı: Paris “yasadışı” konaklama için Airbnb’den milyonlar talep ediyor

Hisse fiyatları: Haftanın kazananı

Alman Jeotermal Gayrimenkulleri

Bu hafta +%20,00 ile Alman Jeotermal Gayrimenkul ü (Almanya’da gayrimenkul) 1,45 milyon Euro’ya dağıtıldı

 • Fiyat değişikliği (hafta): +%20,00 (1,00 Avro) ile şu anda 1,20 Avro
 • Günlük kur: +%9,09 / Aylık kur: -%34,78 (1,84 €)
 • 3 aylık: -%7,69 (1,30 €) / 12 aylık: -%62,50 (3,20 €)
 • WKN: A16122 / ISIN: DE000A161226

Dream Global Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Dream Global Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bu hafta +%6,14 ile (Kanada’da gayrimenkul) 1,15 milyar € hacimle

 • Fiyat değişikliği (hafta): +%6,14 (8,63 €) ila şu anda 9,16 €
 • Günlük oran: +%2,35 / Aylık oran: +%12,81 (8,12 €)
 • 4 aylık: +%4,09 (8,80 €) / 13 aylık: +%18,19 (7,75 €)
 • WKN: A1131Y / ISIN: CA26154A1066

Godewind Emlak Payı

Godewind Immobilien Aktie Chart
Kurs sağlayıcısı: L&S RT

Godewind Emlak

Godewind Immobilien bu hafta +%4,18 ile (Almanya’da gayrimenkul) 108,8 mn hacim (24.09.18 itibariyle) ve 395,3 mn € piyasa değeri ile CDAX, Prime All Share, Classic All Share, DAX International Mid 100’de listelenmiştir

 • Fiyat değişikliği (hafta): +%4,18 (3,489 €) ila şu anda 3,635 €
 • Günlük kur: -%1,62 / Aylık kur: +%8,41 (3.353 €)
 • 5 ay: +%30,29 (2,79 €) / 14 ay: (-)
 • WKN: A2G8XX / ISIN: DE000A2G8XX3

Godewind Emlak Payı

Godewind Immobilien Aktie Chart
Kurs sağlayıcısı: L&S RT