Emlakçı web tasarımı: En iyi emlak web sitesi nasıl elde edilir – Rehber

Bir web sitesi nasıl yapılır? Kendi web siteniz için bir reklam ajansı rezervasyonu yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Bir web sitesinin fiyatı ve maliyeti nedir? Arama motoru optimizasyonu açısından tasarım ne kadar önemli? Bir emlakçı olarak size yardımcı olabiliriz! Bugün, bir reklam ajansının ne yaptığı ve bir emlakçı olarak bir web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz. Uzun uzun aramak istemiyorsanız işte size emlak web tasarımınız için önerimiz: reklam ajansı.

Emlakçı web sitesi

Okuma ipucu: Reklam ajansı emlak

Emlak listeleri alanında çalışan herkes, yüksek derecede ciddiyete normalden çok daha fazla dikkat etmelidir. Ciddiyet sadece emlak komisyonculuğunda önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda bir figürdür. Sonuçta, bir kiracı ve özellikle de bir alıcı olarak, kendi birikimlerinize veya gelirinize göre nispeten yüksek miktarlarda yatırım yaparsınız. Bu nedenle, potansiyel bir alıcı olarak, doğal olarak ikinciden gelen çevrimiçi teklife güvenmek istersiniz. Bu nedenle, reklam ajansının ciddi görünümü, ilgilenen tarafların sizinle iletişime geçip geçmeyeceğine karar verecektir.

Teknik kalite ve ciddiyete meydan okuyun

Referans projeler bir reklam ajansı için çok önemlidir. Şirketin ne kadar çok referansı veya ne kadar çok başarılı referans müşterisi varsa, reklam ajansı da projenize o kadar çok deneyim ve uzmanlık katabilir. Bu nedenle, önceki projelerin başarısını kanıtlayan önemli rakamlar istemelisiniz.

Ancak, bir reklam ajansı size sadece başarıları anlatmamalıdır, kendi çevrimiçi medyanıza yatırım yapmak söz konusu olduğunda riskler de önemli bir konudur. Tüm çevrimiçi mecralar her şirket için uygun değildir, seçim, yani medya karması da başarıyı sağlar. Bir diğer faktör de planlamadır, ajans hangi zaman dilimlerinde hesaplama yapıyor? Birkaç teklifi karşılaştırın ve çeşitli kaplamalar temelinde favorinizi daha kolay belirleyebileceksiniz. Son olarak, her zaman somut bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bu yüzden KPI denilen göstergeleri ajansla birlikte belirlemelisiniz. KPI, başarı için temel faktörler anlamına gelen Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelir. Bunlar arasında, örneğin web sitenize yapılan tekil ziyaretlerin sayısı, yani örneğin aylık bireysel ziyaretçiler veya arama motorundaki gösterimler, sıralamalar artıyor mu ve görüntüleniyor mu?

Özetleyecek olursak, bir reklam ajansının sunabilmesi gerekenler bunlardır:

 • Referans müşterilerin veya referans projelerin listesi
 • Başarının kilit figürleri
 • Risklerin dürüstçe değerlendirilmesi
 • Zaman çizelgesi ve yol haritası
 • KPI, Temel Performans Göstergeleri

Bir web sitesi nasıl oluşturulur?

Web siteleri söz konusu olduğunda pek çok kişinin aklına tek tip bir ürün, tabiri caizse aile evi gelir. Ancak, web siteleri ve emlak birbirinden farklıdır. Açılış sayfası olarak adlandırılan, hızlı bir şekilde inşa edilen prefabrik bir evden, ayrıntılı bir bloğu ve gayrimenkul konusunda kendi wiki’si olan devasa bir mülke.

Konsept ve strateji: grafik tasarımdan online pazarlamaya

Ancak temel olarak, web sitesi her zaman konsept ve strateji ile başlar. Burada reklam ajansı, emlak acentenizin müşterileriniz için tam olarak hangi hizmetleri sağladığına bakar. Mülk yönetiminden kabuk inşaatına ve emlak acenteliğine kadar. İnşaat sektörü son derece çeşitlidir ve birçok emlakçı sadece aracılıkta değil, aynı zamanda alım, satım, yeni inşaat veya yenileme alanlarında da faaliyet göstermektedir. Bazı büyük emlak şirketlerinin de kendi taşeronları vardır, örneğin temizlik veya az önce bahsedilen mülk yönetimi gibi hizmetler. Bu nedenle bazı sayfalar daha küçüktür, örneğin sadece emlak acentesini tanımlar, diğer sayfalar çeşitli diğer yönleri ve şirket bileşenlerini de içerir. Reklam ajansı tüm bu bilgileri alır ve nihai stratejiyi ortaya çıkaracak kısa ve tutarlı bir konsept halinde bir araya getirir. Bir sonraki adım web sitesinin tasarımıdır.

Web sitesinin tasarımı sizinle yakın istişare içinde gerçekleşir. Başlangıçta tüm değişkenler özetlenir ve net bir şekilde belirlenir. Logonun tam boyutundan web sitesinin renk düzenine kadar. Elbette, iletişim formları veya ev değerlendirme formları gibi bileşenler de bir rol oynamaktadır. Tüm bunlar teknik jargonda adlandırıldığı gibi ilk ekran tasarımında belirlenir. Siz müşteri olarak web tasarımının ilk düzenini onaylar onaylamaz, web sitesi üzerinde çalışmaya başlarız.

Ä°çerik Yönetim Sistemi

Düzenlemenin ardından içerik yönetim sistemi, kısaca CMS, kurulur. Ä°htiyaçlarınız için şu anda mevcut olan en iyi içerik yönetim sistemi WordPress’tir. Açık kaynaklı yazılım tamamen ücretsizdir ve bu nedenle aylık maliyetlerle ilişkili değildir. Bununla birlikte, dünyanın en büyük sistemidir ve bu nedenle web sitenizi genişletmek istiyorsanız %100 esneklik sunar. Örneğin, emlak komisyonculuğu için kendi emlak portalınızı oluşturabilirsiniz, ancak burada komisyoncular müşterilere doğrudan kredi kartı veya PayPal ile ödeme yapabilirler. Kendi kitaplarınızı sunabilirsiniz, ancak çok hassas bir arama filtresiyle geliştirilmiş kendi emlak listelerinize de sahip olabilirsiniz. Kendi içerik yönetim sisteminizle sahip olduğunuz binlerce olanak.

Reklam ajansı, web sitesinin oluşturulması ve kurulmasıyla ilgilenir. Ardından, içerik planlanır. Temel olarak, web sitesi her zaman konsept ve strateji ile başlar. Burada reklam ajansı, emlak ajansınızın müşterilerine sunduğu hizmetleri yakından inceler. Mülk yönetiminden kabuk inşaatına ve emlakçı ofisine kadar. Bir web sitesinin içeriği, arama motoru optimizasyonunda tam olarak nasıl çalışmak istediğinize bağlı olarak son derece farklılık gösterir. Ancak emlak sektörü için arama motoru optimizasyonuna yatırım yapmaya değer, çünkü burada yüksek karlar elde edilebilir, Google, Bing, Yahoo, Yandex veya diğerleri gibi arama motorlarının 1. sayfasına girdiğinizde, birçok kişi sizi her gün sürdürülebilir bir şekilde ziyaret eder. Web sitenize günde 500 veya 1.000 ziyaretçi çekmeyi başardığınızda, bunu yerel bir emlak acentesiyle karşılaştırın. Günde 500 ila 1.000 ziyaretçi. Bu güçlü olmaz mıydı? Büyük emlak şirketlerinin kendi İnternet sitelerine yatırım yapmalarının nedeni de tam olarak budur. Yerel ve bölgesel olarak çalışıyorsanız, yerel arama motoru optimizasyonu ile kendi web sitenize yatırım yapmanızı da öneririz.

Aracı kurumunuz için fırsatlar ve avantajlar

Kendi web sitenizin rekabette birçok avantajı vardır, çünkü sadece modern bir kartvizit değildir, aynı zamanda alıcıları, kiracıları ve satıcıları ofisinize getirir. Gayrimenkulün hangi alanında uzmanlaşmış olursanız olun, kabuk inşaatı, yenileme, satış, kiralama veya hatta klasik aracılık işi, kendi web sitenize sahip olmak her iş türü için kârlıdır. Bir web sitesi kurmak için gereken yatırım, zaman içinde hızla telafi edilir. Özellikle yüksek fiyatlı iş modelleri için kendi web sitenize sahip olmak, müşterileri ve ilgili tarafları çekmek için kârlıdır.

Başarının ardındaki büyük sır, iyi web tasarımı ve arama motoru optimizasyonu. Biz de emlakçılar için web tasarımı konulu bu yazımızda her iki noktaya da değinmek istiyoruz.

Bir bakışta kendi web sitenize sahip olmanın avantajları:

 • Modern kartvizit ve rekabet avantajı
 • Alıcılar, satıcılar ve kiracılar için daimi ziyaretçi kaynağı
 • Her zaman ve her yerde geri alınabilir
 • Bilgisayardan, dizüstü bilgisayardan, tabletten veya akıllı telefondan alma
 • Siz bilmeseniz bile ilgili tarafların bilgiye erişimi vardır
 • Mevcut tekliflerin yerleştirilmesi

Bunlar, bir reklam ajansı için rezervasyon yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli ayrıntılardır. Şimdi tüm hizmetlere ayrıntılı olarak bir göz atalım.

 • Web tasarımı ne anlama geliyor?
 • Duyarlı Tasarım ne anlama geliyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor?
 • Ä°çerik yönetimi ne anlama geliyor?
 • WordPress nedir?
 • Arama motoru optimizasyonu ne anlama geliyor?

Bir bakışta tüm hizmetler.

Web tasarımı Web sitesinin tasarımı

Özellikle performans faktörleri bir web sitesinin başarısı için önemli olsa da, tasarım, yani grafik tasarım elbette müşteri için genellikle önemlidir. Web siteleri ilk on veya on beş yılda birçok tasarım öğesi içerirken, günümüzde web siteleri çok minimal bir yapıya sahiptir. Nedenmiş o? Artan son cihaz sayısı ve dolayısıyla farklı ekran formatları ile bilimi koordine etmek giderek daha az mümkün hale geliyor. Geçmişte bir tasarımın tek bir ekran, yani bilgisayar için yapılması gerekiyordu. Bugün 4K ekranlı akıllı telefonlar var, ancak çoğu hala piksel sayısı yalnızca %10 olan eski modelleri kullanıyor. Buna ek olarak, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV’ler ve diğer birçok uç cihaz, örneğin akıllı saatler de giderek daha fazla performans sunmakta ve internete doğrudan bilekten erişirken bile günlük hayata daha fazla güvenlik getirmektedir. Çok sayıda son cihaz nedeniyle, web siteleri günümüzde çok işlevsel olarak inşa edilmektedir. Bununla birlikte, kurumsal tasarım, örneğin renk şeması veya kare, daire veya üçgen gibi şekiller tasarımda rol oynar.

Ancak söz konusu tasarım olduğunda, reklam ajansı kullanılabilirlik faktörüyle de ilgilenir. Kullanılabilirlik, bir web sitesinin kullanıcı dostu olduğunun bir göstergesidir. Basitçe söylemek gerekirse, müşterileriniz hedeflerine ulaşmadan önce kaç adıma ihtiyaç duyuyor? Sadece tek bir tıklama mı yoksa ziyaretçinin çok sayıda sayfa arasında gezinmesi mi gerekiyor? Doğru teklifleri hızlı ve kolay bir şekilde buluyorlar mı yoksa karmaşık bir şekilde gizleniyorlar mı? Bu kullanılabilirlik, web sitenizin performansını, memnun ziyaretçiler açısından olduğu kadar arama motoru sıralamaları açısından da yükseltir.

 • Akıllı telefondan oturma odasındaki 4K Smart TV’ye kadar birçok son cihaz nedeniyle minimal tasarım
 • İşlevsel tasarım, bu konuda daha fazla bilgi için Duyarlı Tasarım bölümüne bakınız
 • Bir başarı faktörü olarak kullanılabilirlik
 • Arama motoru yerleşimi için uygunluk

Marka kimliği ve kurumsal tasarım

İşlevsel tasarım ve kullanılabilirliğin temelleri tartışıldıktan sonra, kendi marka kimliğimizin veya kurumsal tasarımımızın entegrasyonuna geçiyoruz. Kurumsal tasarım, ilgili tarafların ve müşterilerin kişinin kendi markasını veya projesini hızlı bir şekilde tanımasını sağlayan tek tip bir görünüm anlamına gelir. Kurumsal tasarım, renklendirmenin yanı sıra şekiller, yazı tipleri ve boşluklar gibi unsurları da içerir. Medya tasarımı ile ilgili her şey. Medya sadece dijital olmak zorunda değil, kurumsal tasarım basılı şirket arabasında da var. Logo nereye yerleştirilir? Hangi yükseklikte? Peki ya diğer araba modelleri?

Bu nedenle kişinin kendi marka kimliği, iş yerindeki açık hava reklamlarından şirket arabasına ve kişinin kendi web sitesine kadar birçok açıdan rol oynar. Dolayısıyla reklam ajansı elbette bu hususu da tartışmalı ve dikkate almalıdır. Sonuçta, sizi müşterilerinizin gözünde öne çıkaran şey kimliğinizdir. Felsefenizden dış imajınıza kadar. Bu nedenle, ziyaretçiye yeni web sitenizi ziyaret ettiğinde tanıdık bir his verin.

Editör ekibimizden ipucu: Reklam ajansına ilk brifingle birlikte bir el ilanı, broşür veya mevcut bir web sitesinin bağlantısını gönderin. Bu şekilde, ajans mevcut grafik tasarıma doğrudan bakabilir. Sonuçta, bir web sitesinin her zaman tamamen yeniden tasarlanması gerekmez, bazen sadece modern bir yeniden tasarım söz konusudur.

Yeniden Tasarım

Web sitelerini 1995 ya da 2000 yılında programlamış olan herkes, bugünlerde elbette tamamen modası geçmiş durumda. O zamanlar ofislerdeki ekran çözünürlüğü 800 ila 600 pikseldi. Üst düzey bir cihazınız varsa, 1024 piksel elde edebilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonlar zaten neredeyse 4000 piksel genişliğinde 4k çözünürlüğe sahip. Ayrıca artık sadece klasik yatay ekran yok, cihazlar döndürülüyor, ekranlar bölünüyor, bir web sitesi her duruma dinamik olarak uyum sağlamak zorunda.

Bu nedenle birçok emlak şirketi web sitelerini belirli bir süre sonra revize ettiriyor. Kural olarak, yine de ana sayfa ve bakım konusunda daimi bir arkadaşınızın olması tavsiye edilir. Çünkü web sitenizin yıllarca nadasa bırakılmasına izin verirseniz, sonuçta ev satıcısı veya ev ve apartman dairesi alıcısı olabilecek değerli ziyaretçileri kaybedersiniz.

Yeniden tasarım, kurumsal tasarımın yukarıda belirtilen yönlerinin yeni sistemlere aktarılmasını içerir. Günümüzde en popüler olanı WordPress’tir. Duyarlı Tasarım konusundan hemen sonra bu konuya geliyoruz.

Duyarlı tasarım

Duyarlı Tasarım Nedir? Yukarıda da belirttiğimiz gibi, cihaz sayısı önemli ölçüde artmıştır. Tasarımlar, yani bir web sitesinin grafik tasarımı, dinamik olarak buna göre uyarlanmalıdır.

Bu nedenle, reklam ajansları web sitelerini geliştirirken tüm unsurların olası tüm son cihazlardan erişilebilecek şekilde paketlendiğinden emin olurlar. Bu sadece temel farklı uç cihazlarla ilgili değil, modeller de farklılık gösteriyor. Apple iPhone’a bir bakın. Şu anda aşağıdaki modeller sıklıkla kullanılmaktadır:

 • IPhone 6
 • IPhone 7
 • IPhone X

Her son cihazın kendi ekran formatı vardır, sadece her iPhone’un değil, elbette her şirketin tableti, dizüstü bilgisayarları, bilgisayarları da. Bir de Apple’ın en büyük pazar payına bile sahip olmadığı, şu anda liderin Samsung olduğu gerçeği var. Hemen on model daha eklendi. Reklam ajansınız bu çok sayıda son cihazı dikkate almalıdır ve bu nedenle Duyarlı Tasarım konusu da ilk konuşmada belirtilmelidir.

Bu pahalıya patlayacak! Neyse ki, reklam ajansları zaten bu işlevlerin büyük bir kısmıyla birlikte gelen içerik yönetim sistemlerine başvurdukları için maliyetler sınırlar içinde tutuluyor. Yani web sitenizin tamamen sıfırdan geliştirilmesine gerek yok, evin temeli, tabiri caizse, hazır olarak teslim ediliyor. Bu nedenle içerik yönetim sistemlerine ve en popüler CMS olan WordPress’e bir göz atalım.

WordPress CMS Ä°çerik Yönetim Sistemi

Bu konuya girmeden önce endişelenmeyin, bir emlakçı olarak her gün bununla uğraşmak zorunda değilsiniz! Size içerik yönetim sisteminin ne olduğu hakkında genel bir bilgi vermek istedik. Sonuçta, modern kartvizitinizin ve hatta kendi emlak portalınızın temelini oluşturur.

İçerik yönetim sistemleri dinamik olarak oluşturulan içerik anlamına gelir. Basitçe açıklamak gerekirse, geçmişte bir ana sayfanın her bir sayfasının geliştirici tarafından HTML ve CSS ile programlanması gerekiyordu. Bu yüzden her bir blog yazısının tek bir HTML dosyasına yazılması gerekiyordu. Değişiklikler varsa, bu HTML dosyası tek tek açılmalı, düzenlenmeli ve tekrar kaydedilmelidir. Ayrıca, örneğin HTML dosyasının bağlantısı değişirse, diğer tüm dosyaların da değiştirilmesi gerekir. Çok fazla çaba!

Web 2.0’ın olanaklarıyla birlikte içerik yönetim sistemleri ortaya çıktı. Temel olarak, tüm içerik artık tek tek dosyalara değil, ortak, büyük bir veritabanına yazılır. Kullanıcının hangi bilgileri istediğine bağlı olarak, sayfa bu veritabanı kullanılarak oluşturulur, örneğin web sitenizdeki bir arama formunda. Kullanıcı Berlin’deki kat mülkiyeti ile ilgileniyor, sistemimiz veritabanını araştırıyor ve Berlin’deki kat mülkiyeti konusundaki tüm girdileri alıyor. Arama sonuçları daha sonra veritabanından dinamik olarak derlenen sonuçlardır. Avantajı: yapı ve içerik artık birbirinden ayrılmıştır. Yapı HTML’dir ve CSS temeldir. HTML tek tek öğeleri belirler, örneğin üstbilgide üst alan, sonra metin gelir, sonra altbilgi gelir, örneğin iletişim bilgilerimiz. CSS tasarımı belirler, örneğin başlığın mavi, yeşil veya beyaz olması gibi. Ayrıca yazı tipinin şeklini, genişliğini ve rengini de belirler. Web sitesinin arayüzünü bu şekilde oluşturuyoruz ve içerik, blog yazıları, arama sonuçları ve hatta emlak listeleri daha sonra veritabanından ayrı ayrı alınıyor ve tanımlanan alanlarda görüntüleniyor.

Bu, şu anda web sitelerinin %99’unun çalıştığı temeldir. Bu nedenle, işlevlerin temellerini bilmek önemlidir. Günlük olarak bu tür ayrıntılarla uğraşmak zorunda kalmamanız ve tamamen emlak işinize konsantre olabilmeniz için iyi bir reklam ajansı tutmanız tavsiye edilir:

Ana sayfa bakımı ve güncellemeleri

Destek yalnızca web sitesinin kurulumu ve ayarlanmasını değil, elbette bakım ve güncellemeleri de içerir. Örneğin bir uzantı daha da geliştirildiğinde tasarımınızı etkileyen basit değişikliklerden, özellikle eski komut dosyalarındaki zayıf noktaları arayan bilgisayar korsanlarının saldırılarına kadar. Tüm bu güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için reklam ajansınız yalnızca tek seferlik oluşturma ve kurulumla değil, aynı zamanda bakım ve güncellemelerle de ilgilenmelidir. Bu sadece saldırıların önlenmesini değil, elbette web sitenizin yedeklerinin, yedek kopyalarının oluşturulmasını da içerir.

Maliyet tuzağına düşmemek için, bakım ve güncellemeler konusunu konuşmanın en başında gündeme getirmelisiniz. Seçtiğiniz reklam ajansının sonunda hizmeti sunmadığını ve daha sonra büyük iş kokan üçüncü taraf bir sağlayıcıya geçmek zorunda kaldığınızı düşünün, sonuçta işle ilgilenecek birine ihtiyacınız var. Ancak temel olarak, bu sadece içerik yönetim sistemi ile ilgili değil, aynı zamanda alan adı ve barındırma ile de ilgilidir.

Alan adı ve barındırma

Alan adı nedir? Bu arada, artık sadece ‘.de’ veya ‘.com’ gibi klasik alan adları değil, aynı zamanda ‘.one’ ve evet, hatta ‘.real estate’ gibi çok sayıda alan adı var. Bu arada, bütün bir etki alanı ormanı açıldı, bu nedenle bir reklam ajansının yetkin ve ciddi tavsiyesi çok değerlidir. Yalnızca kendi alan adınızı seçerken değil, aynı zamanda bir ad bulurken de. Alan adı ne kadar eskiyse, bir isim bulmak o kadar karmaşıktır, çünkü bunların çoğu elbette on yıllar boyunca satılmıştır. Şimdi, bir yandan eski bir alan adını pahalıya satın alma ya da eski ve rekabet gücü yüksek alan adları için bile çözümler bulan yaratıcı bir reklam ajansına sahip olma olasılığı var.

Alan adları arama motoru optimizasyonunda bir rol oynar mı? Evet! İyi alan adları için anahtar kelime alan adları olarak adlandırılan ayrı bir terim bile vardır. Sözde anahtar kelime alanı, yaptıkları işle ilgilenir. Bir sosyal medya ajansı için bu, örneğin ‘socialmediaone.de’ olabilir. Burada, faaliyet doğrudan ajans adıyla bağlantılıdır. Daha da iyisi sadece ‘socialmediaagentur.de’ olabilir. Bu nedenle, alan adınızda ‘Immobilien’ veya ‘Makler’ kelimesini de bulundurmaya çalışmalısınız. Bu, arama motorlarının yanı sıra kullanıcıların da ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır ve başarılarınızda bu fark edilir.

Alan adlarını ve URL’leri barındırırken birçok hata yapabilirsiniz. Sonunda sadece çerez parası olsa bile, bazı maliyetler yıllar içinde birikir.

Ayda 50 € mu? Çok fazla! Hosting ve hosting sağlayıcıları söz konusu olduğunda, reklam ajansımıza güveniyoruz ve konuyla ilgili bu makaleyi tavsiye edebiliriz:

Burada sadece web alanınızı en ucuz sağlayıcıdan nasıl rezerve edeceğinizi değil, aynı zamanda sağlayıcının Alman veri koruma kuralları ve tabii ki Almanya’da sunucu konumu ile Alman kalitesi sunduğunu da öğreneceksiniz. Bu da sayfa hızı olarak adlandırılan hızda rol oynar. Kısacası, bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, içeriğin geri kalanı doğruysa o kadar iyi sıralanacaktır. Alan adları ABD’de park edilmişse, ancak ziyaretçileriniz çoğunlukla Almanya’dan geliyorsa, tüm veri paketlerinin her seferinde ABD’den alınması gerekir. Fiber optik kablolara rağmen, örneğin görüntülerin yüklenmeye devam etmesi birkaç saniyelik zamana mal olmaktadır. Saniyenin değerli kesirleri, Almanya’dan gelen sunucularla rekabetin elini kolunu bağlıyor. Daha sonra sağlayıcıları tamamen değiştirmek zorunda kalmamak için, en başından itibaren iyi bir barındırma sağlayıcısına güvenmelisiniz.

Bir emlakçı sitesinden daha fazlasını mı istiyorsunuz? Farklı ilçelerden, şehirlerden listeler içeren kendi emlak portalınızı oluşturmak istiyorsanız, buna göre uyarlanmış içerik yönetim sistemlerine ve aynı zamanda barındırmaya ihtiyacınız var.

Ev ve daire ilanları

Emlak web sitenizde kaç tane liste sunmak istediğinize bağlı olarak, daha küçük veya daha büyük bir sistemdir. 100’den az listeniz varsa, yönetim büyük bir görev değildir. Ancak, reklamlarınızın sayısı 500, 1000’e doğru gelişirse, daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Eğer bir reklam ajansıyla anlaşmayı düşünüyorsanız, ilk brifingden, ilk e-postadan ya da ilk telefon görüşmesinden itibaren en önem verdiğiniz hususlardan biri bu olmalıdır. Çünkü böyle bir sistemin geliştirilmesi çok daha fazla zaman gerektirir ve elbette bunun da önceden planlanması gerekir. Bu nedenle, kendi web sitenizin önümüzdeki bir, iki ve hatta üç yıl içindeki gelişimini başlangıçta tahmin etmeyi unutmayın. Bu, sistemi başlangıçta buna göre geliştirmenize veya uzantıların daha sonra eklenebilmesi için belirli bir yönde geliştirmenize olanak tanıyacaktır.

Emlakçılar ve gayrimenkuller için arama motoru optimizasyonu: Bulunmak

Arama motoru optimizasyonu tüm web siteleri için en büyük sorun! Google, Yahoo, Bing, Yandex, DuckDuckGogo ve diğer birçok arama motoru sağlayıcısında 1. sayfa, büyük şehirdeki en popüler alışveriş caddesiyle karşılaştırılabilir. Herkes burada yer almak istiyor, büyük ziyaretçi kalabalıkları, turistler, yeni insanlar sürekli burada yürüyor.

Reklamlara yatırım yapmak tek seferlik ziyaretçi getirir, daha fazla ziyaretçi istiyorsanız reklama daha fazla para harcamanız gerekir. Kendinize ait bir web sitesine yatırım yapmak, sürdürülebilir bir yatırımdır, çünkü bir kez zirveye çıktığınızda, onu geçmek zorundasınız. Dolayısıyla, örneğin Immobilie verkaufen Frankfurt gibi önemli anahtar kelimeler için 1. sayfaya çıkmanızı sağlayacak harika bir sistem yaratırsanız, sürdürülebilir bir şekilde önce rakipleriniz tarafından aşılması gereken bir şey yaratmış olursunuz. Rakibiniz daha iyi bir teklif sunana kadar, arama motoru size ayrıcalıklı muamele yapacaktır.

Biraz şansla, bu sadece aylar boyunca değil, yıllar ve hatta bazen on yıllar boyunca da olabilir. Günümüzde, 1. sayfada bazen hala 1998 yılında programlanmış internet sayfaları yer almaktadır. Belirli konular için hiç kimse yeni ve daha büyük bir şey yaratmamıştır. Kimse daha iyi bir bilgi kaynağı sunmadığı sürece, eski sayfa en üstte kalmaya devam eder. Artık yalnızca bir değil, belki de 1000 iyi anahtar kelimeniz varsa, uzun süre, her saat, her gün, her hafta ve her ay ziyaretçi toplama şansınız yüksektir. O zaman, tabiri caizse, yarı bedavaya, çünkü yatırımınız zaten yapıldı.

Sayfaların genel olarak güçlü kalması ve elbette yeni anahtar kelimeler de toplaması, böylece daha fazla ziyaretçi alması, böylece daha fazla ilgili taraf, kiracı, alıcı veya satıcı olması için sürekli destek önemlidir. Bununla birlikte, sürekli destek yapı ile ilgili olarak çok karmaşık değildir, içerik sürekli olarak eklenir, tasarımda küçük optimizasyonlar yapılır, anahtar kelime kullanılabilirliği en başından itibaren. Bir web sitesi bir mülk gibidir, temeli, inşaatı, özellikle yeni binalarda, çok fazla çalışma gerektirir. Ancak ev çalışır hale geldikten sonra, değeri artırmak için çoğunlukla sadece kozmetik düzeltmeler yapılır.

Ev yapımında olduğu gibi, web sitelerinde de iki alan vardır. Bir yanda, tabiri caizse, tesisinizde yaptığınız tüm değişiklikler olan sayfa içi optimizasyon ve diğer yanda, örneğin tesisinizi tanıtmak için yapılan tüm PR eylemleri olan sayfa dışı optimizasyon vardır. Size kısaca ne hakkında olduğunu anlatmak istiyoruz.

Web sitenizde sayfa içi optimizasyon

Daha önce de belirtildiği gibi, web sitelerinin sayfa içi optimizasyonu, kişinin kendi web sitesinde yapılan tüm çalışmalarla ilgilenir. Bu, tam olarak belirli anahtar kelimeler için önceden hesaplanmış bir uzunlukta yayınlanan düzenli içeriği içerir. Buna ek olarak, sayfa hızı gibi çeşitli iyileştirmeler de var. Daha önce de belirtildiği gibi, bir web sitesi ne kadar hızlı yüklenirse, hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından o kadar iyi değerlendirilir. Kullanıcıların geri dönmesi veya arama motorlarının bizi iyi sıralamaması tehlikesi düşüktür. Tasarım ve kullanılabilirlik ile devam ediyoruz, ziyaretçi kendini rahat hissediyor mu ve doğru teklifi hızlı ve kolay bir şekilde bulabiliyor mu? Nihayetinde harika bir genel konsepte katkıda bulunan birçok unsur, bir web sitesinin geliştirilmesinin hemen başında dikkate alınması gereken sürekli ve kalıcı sayfa içi optimizasyon.

Optimizasyon için, Google Analytics ve Google Search Console gibi Google’ın kendisi tarafından sunulan ücretsiz yazılımlardan Xovi gibi piyasada kullanılan yazılımlara kadar çeşitli ürünler olabilen yazılımlar kullanılır. Bu yazılım ürünleriyle, bireysel iş adımlarının türetildiği editoryal planlar oluşturulur. Yeni içerikten mevcut içeriğin optimizasyonuna, uzantılardan tasarım değişikliklerine vb.

Bağlantı kurma yoluyla sayfa dışı optimizasyon

Sayfa dışı optimizasyon, kişinin kendi web sitesinin başarısını destekleyen tüm harici adımları içerir. Bu çalışmanın büyük bir kısmı bağlantı kurma olarak adlandırılır. Link inşası oldukça basit bir şekilde açıklanabilir, bir bar düşünün, birisi kapıdan içeri giriyor ve kimse onun hakkında konuşmuyor. Buna göre, hiçbir konuk onu görmek için arkasını dönmeyecektir. İçeri girerken özellikle iki ya da üç kişinin sizi işaret etmesi, örneğin işaret ederek ya da fısıldayarak onlara doğru bakmanız, diğer ziyaretçilerin dikkatini çekecektir. Klasik basın çalışması! Yeni bir ürününüz mü var? PR ajansınız bunu dergilere yerleştirir, dergiler sizden ne kadar çok bahsederse, o kadar çok insan sizden haberdar olur. İnternette de durum aynı!

İnternette birçok blog var, örneğin el sanatları, dekorasyon veya daha spesifik olarak emlaktan para kazanma konusunu ele alan bloglar. Tüm bu bloglarda genellikle sözde reklamlar satın alabilirsiniz. Bunlar, seçtiğiniz bir konu hakkında konuşan ücretli blog yazılarıdır, size bağlantı verilecektir. Örneğin, esnaf blogu saygın emlakçılar konusunda haber yapar ve web sitenize atıfta bulunursa, birçok kullanıcı bu tavsiyeye uyacak ve web sitenizi ziyaret edecektir. Bu hedefli bağlantı oluşturma sayesinde, tavsiye miktarı ve bununla birlikte bu tavsiye pazarlamasından kaynaklanan tıklama miktarı artar.

Bu ve benzeri sayfa dışı optimizasyon, arama motoru optimiz asyonu söz konusu olduğunda bir reklam ajansının da odak noktasıdır.

Sıkça sorulan sorular ve cevapları

Son olarak, özellikle ajans dünyasına ilk kez girerken gayrimenkul pazarlamasıyla ilgili olarak sıklıkla sorulan birkaç ortak soru ve cevap listesini paylaşmak istedik. Ajansların yaptıkları işlerdeki farklılıklar söz konusu olduğunda, birçok kişi şu soruyu soruyor: Kim ne yapıyor? Reklam ajansları konusuna genel bakışımız:

Bir reklam ajansında ne iş yaparsınız?

Reklam ajansları tam hizmet ortaklarıdır, kurumsal tasarım gibi çok temel sorularla ilgilenirler, aynı zamanda basit formlar, kırtasiye malzemeleri ve kapsamlı web sitelerine kadar. Dolayısıyla yaptıkları iş, pazarlama ve halkla ilişkilerle ilgili her şeyi de kapsıyor. Bir reklam ajansına başvuran herkes, onlardan tüm medya ve iletişim konularıyla ilgilenmelerini bekleyebilir ve beklemelidir.

Pazarlama ajansı nedir?

Pazarlama ajansları satış konusunda uzmanlaşmıştır. Üründen fiyata, ambalaja ve aynı zamanda dağıtım kanallarına veya promosyona kadar. Bir pazarlama ajansına başvurduğunuzda, bunun amacı ürününüzü ve satış kanallarınızı optimize etmektir.

Pazarlama ajansları arasında da farklı kategoriler vardır. Bir yanda klasik basılı pazarlama ajansları, diğer yanda örneğin telefonla satın alma ve pazarlama kampanyaları için satış ajansları, modern online pazarlama ve tabii ki sosyal medya pazarlama ajansları var. Uzmanlaşma derecesi ne kadar yüksek olursa, belirli bir stratejiye odaklanma da o kadar kesin olur. Şirkete bağlı olarak, ya uzmanlaşmış bir ajans ya da genel bir ajans kullanılması tavsiye edilir. Örneğin, Facebook reklamları aracılığıyla satışları artırmak istiyorsanız, doğrudan bir sosyal medya pazarlama ajansı seçmelisiniz. Hangi pazarlama biçiminin sizin için en iyisi olduğu konusunda kararsızsanız, size her bir yöntemin çeşitli avantaj ve dezavantajlarını gösterecek olan genel bir Çevirimiçi Pazarlama ajansıyla iletişime geçmelisiniz.

Bir halkla ilişkiler ajansında ne yaparsınız?

PR ajansları da pazarlama ajansının daha kesin bir şeklidir. Halkla ilişkiler, ürünlerin tanınmasına yardımcı olan kanaldır. Halkla ilişkiler, sadece düzenli olarak bahsedildiğinde gerçekten meyve veren halkla ilişkiler çalışması anlamına gelir. Bu, markanızın veya şirketinizin çeşitli, ilgili medyada daha sık yer alması gerektiği anlamına gelir. Bölgesel bir emlakçı için bu, Pazar sabahları kahvaltı masasında bulunan günlük gazete olabileceği gibi, lüks bir emlakçı olarak makalelere yer verebileceğiniz moda dergisi de olabilir. Ancak bir PR ajansının işi daha da ileri gider, örneğin etkinliklerde, davetler yoluyla ya da etkinlik aracılığıyla doğru kişilerin olumlu bir şekilde anılmasını sağlar. Bu nedenle PR ajansları, kendi markalarının veya ürünlerinin doğru ışık altında sunulmasını ve daha iyi tanınmasını sağlar.

Dolayısıyla PR ajanslarının görünürde satış değil, marka bilinirliği amacı vardır. Satış yapmak istiyorlarsa bir pazarlama ajansına başvurmalısınız, çünkü onlar yalnızca farkındalık kanalını değil, satış kanalını da göz önünde bulundurur.

Almanya’da kaç tane acente var?

Almanya’da reklam, pazarlama ve halkla ilişkiler alanında faaliyet gösteren 10.000’in üzerinde ajans var. Yani seçenekler çok fazla ve bir tavsiyenin çok fazla değeri var.

Online pazarlama nedir?

Özel biçimiyle online pazarlama, ürün ve hizmetlerin dijital kanallar aracılığıyla pazarlanmasıyla ilgilenir. Kavramlar son derece çeşitlidir. Hedeflenen kanallar aracılığıyla ilgili tarafları ve ziyaretçileri toplayan huni pazarlamadan Google’da reklam yönetimine ve diğer sitelere reklam yerleştirmeye kadar. Online pazarlama, dijital medyayı bir satış yapısı olarak kullanmayı amaçlar. Bu, müşteriler için büyük avantajlar yaratır, çünkü çevrimdışı gerçekleşen pazarlama yöntemlerinin aksine, bireysel yollar çok iyi bir şekilde yeniden yapılandırılabilir. Sonuç olarak, son derece doğru satış rakamları elde edersiniz. Her bir kampanya veya reklam eylemi tam yüzde aralığında değerlendirilebilir. Yani şehir merkezine bir poster asıp bunun daha fazla satış getirmesini umamazsınız. Hangi kişinin, hangi kanala bağlı olarak, nihayetinde hangi satın alma işlemini gerçekleştirdiğini veya gerçekleştirmediğini tam olarak bilirsiniz. Tek bir kanalın bu şekilde hassas bir şekilde izlenmesi, toplanan verilerden son derece doğru sonuçlar çıkarılmasına olanak tanır. Bundan yola çıkarak, bireysel kampanyaları ve reklamları optimize edersiniz. Bu da daha fazla satışla sonuçlanır. Bu, tam olarak bir Online Pazarlama ajansının işidir. Dijital satış ve satış kanallarının sürekli optimizasyonu.

SEO ve SEA nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir, bu bölüm kendi web sitenizdeki çalışmalarla ilgilenir. Tek tek sayfaların, blog yazılarının ve hatta emlak ilanlarının optimizasyonu, sayfa yükleme süresinin ve tabii ki temel yapının iyileştirilmesine kadar.

SEA, arama motoru analizi anlamına gelir, bu disiplinde kendi web sitenizin arama motorlarındaki gelişmelerine bakarsınız. Tek tek sayfalar ve blog yazıları nasıl sıralandı? Bir önceki aydan bu yana ne gibi değişiklikler oldu? Sıralamayı daha da iyileştirmek için ne gibi önlemler alınabilir? Arama motoru analizi tamamen bununla ilgilidir.

İpucu! Drone ile emlak teşhiri (tavsiye)

Bir emlak ifşasını güçlendiren nedir? Resimler bin kelimeden daha fazlasını söyler ve dronlar bir emlak satıcısı olarak isteyebileceğiniz en güzel resimleri veya videoları sunar.

İnternetten kameralı, hafif, hızlı ve iyi bir drone mu satın alıyorsunuz? Fotoğraf ve video çekimi için bir drone satın almadan önce mutlaka yorumları okumalısınız. Piyasada birçok drone var, ancak karşılaştırıldığında hangisi gerçekten iyi? Yıllar boyunca ofislerimizde birçok drone kullandık ve bu bizim mutlak favorimiz: mükemmel görüntüler, kullanımı kolay ve pervanelerden yolda kullanmak için sert kabuklu çantalara kadar tüm aksesuarlar dahil 1.000 avronun altında bir drone. Bu, bir sonraki emlak fuarı için evleri, villaları ve arsaları sergilemenin ideal yoludur. DJI Mini 2 ile drone videoları ve drone kayıtları o kadar hızlı oluşturulur ki, tüm uçuş ve üretim sürecini bir günde öğrenebilirsiniz.