Ev kiralamak mı, satın almak mı? Yatırım ve menkul kıymet olarak gayrimenkul satın almak

Ev kiralamak veya satın almak – Mevcut eviniz çok küçük ve taşınmaya karar verdiniz. Birçok soruyu gündeme getiren büyük bir adım. Çoğu kişi için ilk soru şudur: Kiralamak mı, satın almak mı? Bu soruya cevap vermek o kadar kolay değildir ve kararda birçok koşul rol oynayabilir. Her iki alternatifin de birçok avantajı ve dezavantajı vardır, ancak sonuçta yaşam durumunuz için hangi seçeneğin doğru olduğuna karar vermek size kalmıştır.

Karar verme yardımı: kiralamak, satın almak, yaşamak

Bir mülk satın almak hafife alınmaması gereken büyük bir karardır. Farklı avantajları ve dezavantajları vardır ve bazıları için doğru bir karar iken bazıları için yanlış bir karardır. Yaşam durumu kararda önemli bir özelliktir ve kararı yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Avantajlar: Yatırım, yatırım ve sahiplik

Bir ev satın almak birçok avantaj sunar. Bir eve yatırım yapmak, değeri yüksek bir finansal yatırımdır. Hatta sizin tarafınızdan yapılacak olası yenileme çalışmaları sayesinde evin değeri artacak ve paranızı akıllıca yatırmış olacaksınız. Borç alsanız bile, borcunuzu ödediğinizde, yaşlılıkta veya hayattaki diğer durumlarda işinize yarayabilecek yüksek değerli bir nesneye sahip olacaksınız.

Bir ev satın aldığınızda, ev üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Yenileme yaparken neyi değiştireceğinize, nasıl görünmesi gerektiğine ve bunu kimin yapacağına karar vermek size kalmıştır. Arazinin sahibi de sizsiniz, bu nedenle arazide değişiklik yapmak isterseniz, bu da sizin takdirinize bağlıdır. Dolayısıyla mülkle ilgili kararlarında çok özgürler ve başkalarından bağımsızlar.

Bir yatırım olarak gayrimenkul: Özel

  1. Bölüm: Klasik veya egzotik yatırım – Hangi mülk yatırım olarak uygundur?
  2. Parça: Bir yatırım olarak gayrimenkul – Nelere dikkat etmeliyim?

Ev satın almanın bir diğer avantajı da mülkün sahibi olduğunuz için belirli bir güvenceye sahip olmanızdır. Böylece ev sahibinin yapmak istediği değişiklikler nedeniyle tahliye edilme veya rahatsızlıklara katlanmak zorunda kalma riskiyle karşılaşmazsınız. Kendi evinizde kendi kendinizin efendisisiniz ve bu muhtemelen sadece bir ev satın aldığınızda veya inşa ettiğinizde yaşadığınız bir duygudur.

Dezavantajlar: Sorumluluk, borç ve rezervler

Ancak ev satın almanın dezavantajları da olabilir. Bir ev satın almak için genellikle kredi almanız gerekir. Bu, borçlanmanız gerektiği ve dolayısıyla bu krediyi ödemek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, gerekli tüm onarımlar için ödeme yapmanız gerekeceğinden rezerv oluşturmalısınız. Evinizden yalnızca siz sorumlusunuz ve evin maruz kaldığı tüm masrafları üstlenmeniz gerekecek.

Bir diğer dezavantaj ise aylık masraflarınızın kiraladığınızdan daha yüksek olmasıdır. Sadece ödemeniz gereken kamu hizmetleri değil, aynı zamanda ödemeniz gereken kredi ve oluşturmanız gereken rezervler. Son dezavantaj ise daha az esnek olmanızdır. İşiniz nedeniyle başka bir yere taşınmanız gerekiyorsa ya da evinizi büyütmek veya küçültmek istiyorsanız, önce evin satılması ya da kiraya verilmesi gerekir. Sonuçta, evden siz sorumlusunuz ve ona bakmak zorundasınız. Bu durum kısa sürede beklenenden daha zor bir hale gelebilir ve elinizde sorumluluğunu taşıdığınız bir risk oluşur.

Gayrimenkul kiralayın: Esneklik

Bir mülk kiralamak ev satın almaktan daha kolaydır. Bununla birlikte, ev satın almaya kıyasla dikkate alınması gereken birçok avantaj ve dezavantaj vardır. Elbette, hangi kararın doğru olduğu yaşam koşullarına göre değişir, ancak bazı karar verme yardımcıları vardır.

Avantajlar: Esneklik ve düşük maliyetler

Ev kiralamanın birçok avantajı olabilir. Her şeyden önce, aylık maliyetleriniz daha düşüktür çünkü kredi veya benzeri bir şey ödemek zorunda kalmazsınız, sadece her ay sıcak kira ödersiniz. Bu nokta doğrudan ikinci avantajı içerir, çünkü bir ev kiralamak için borçlanmak zorunda değilsiniz. Kredi almak zorunda değilsiniz ve bir bankaya bağımlı değilsiniz. Ayrıca, büyük ve modern bir evin kirası uygun olabilir, ancak satın alma fiyatı imkanlarınızın ötesindedir. Böylece paranızın karşılığını daha fazla alabilirsiniz. Onarımlar gerekirse veya su hasarı gibi kazalar meydana gelirse, mülkten sorumlu olduğu için ev sahibiniz bunları üstleneceğinden masraflar size ait olmayacaktır.

Ev kiralamanın son avantajı ise büyük bir esnekliğe sahip olmasıdır. Yaşam koşullarınız değişir ve daha fazla veya daha az alana, daha büyük bir bahçeye ihtiyaç duyarsanız veya başka bir yere taşınırsanız, kira sözleşmenizi kolayca feshedebilirsiniz ve yeniden kiralama veya benzeri konularda endişelenmenize gerek kalmaz. Kiralık bir mülkle esnekliğinizi satın alınmış bir mülke göre çok daha fazla korursunuz ve özellikle gençken esneklik hafife alınmamalıdır.

Dezavantajlar: Kısıtlanmış ve güvence altına alınmamış

Ne yazık ki, göz önünde bulundurmanız gereken bazı dezavantajlar da vardır. Elbette kiralık bir evde daha esneksiniz ama ne yazık ki bazı konularda hala kısıtlısınız.

Örneğin, ev üzerinde kendi kaderlerini tayin etme yetkileri yoktur, bu nedenle değişiklik yapmak isterlerse, evlerini etkilese bile bu karar onlara bağlı değildir. Bu, evcil hayvan beslemeyi içerebileceği gibi, şömine kurmak veya bahçeyi yeniden tasarlamak gibi evin kendisinde değişiklikler yapmayı da içerebilir. Siz kabul etmeseniz bile, ev veya mülkte yapılacak değişiklikler konusunda son söz her zaman ev sahibine aittir. Genellikle kiracılar ve ev sahipleri iyi geçinir ve basit çözümler bulunabilir, ancak bunun tersi de olabilir ve ev sahibi başınızın üstünde karar verir.

Bir diğer dezavantaj ise ev kiraladığınızda hiçbir finansal yatırımınızın olmamasıdır. Bir evi 10 yıldan daha uzun bir süre kiralamayı düşünüyorsanız, muhtemelen her ay kiraya, kredi ödemek için harcayacağınızdan daha fazla para harcayacaksınız.

Uzun bir süre boyunca, yaşlılıkta hala bir rezerve sahip olmak için gayrimenkul şeklinde bir finansal yatırım düşünmek mantıklıdır. Bir apartmanın son dezavantajı ise sürekli olarak tahliye edilme tehlikesidir. Elbette, kiracılar ve ev sahipleri genellikle iyi anlaşırlar, ancak o zaman bile ev sahibinin mülke kendi kullanımı için ihtiyaç duyması tehlikesi vardır. Evleri çok hızlı bir şekilde ellerinden alınabilir, bu da dikkate alınması gereken bir risktir.