Mülkünüz için bina faiz oranı karşılaştırması – geri ödeme oranı, faiz oranı karşılaştırması ve çeşitli etkileyen faktörler

Mülkünüz için inşaat faiz oranı karşılaştırması – Bir inşaat kredisini sonuçlandırabilmek için farklı kredi kuruluşlarından inşaat faiz oranları veya ipotek faiz oranları gereklidir. Karşılaştırma, hayalinizdeki mülk için en iyi ve en uygun inşaat finansmanını bulmak açısından önemlidir. Özellikle internet, mevcut faiz oranını karşılaştırabileceğiniz ve hesaplayabileceğiniz inanılmaz sayıda finansman rehberi sunmaktadır. Mantıklı – çünkü çok para tasarruf edebilirsiniz. İnşaat faizi hesaplayıcısı ile gelir, kredi, inşaat projesinin yeri, vade gibi en önemli verileri kolayca girebilir ve sonunda mülkünüzü planlamak için sağlam rakamlara sahip olabilirsiniz.

Bina faiz oranı karşılaştırması – mülkünüz için ne zaman değerlidir?

İnşaat faiz oranlarını hesaplamak için çeşitli faktörler kullanılır. Ancak her şeyden önce inşaat faiz oranları finansal piyasalardaki durumdan kaynaklanmaktadır. Bunlardan en önemlisi, Almanya’daki Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen ve piyasada borçlanılabilecek faiz oranını gösteren temel faiz oranlarıdır. Gelecekteki gayrimenkul sahibi için, temel faiz oranı inşaat finansmanının yıllık faiz oranı üzerinde bir etkiye sahiptir ve özellikle kriz zamanlarında bu durum inşaatçı için olumludur.

Krediler için düşük faiz oranları uygulanarak, çeşitli sektörler için ekonomik canlanma umulmaktadır. Bu durum, piyasayı güçlendirmek amacıyla inşaatçılara uygun faiz oranları sunulduğu için emlak piyasası için de geçerlidir. Baz oran burada zaten belirli bir yön belirliyor olsa da, yine de tüm bankaların müşterilere sunduğu farklı faiz oranları vardır. Bu nedenle, inşaatçıların kendi mülkleri için en iyi teklifi alabilmeleri için bina faiz oranlarını karşılaştırmaları faydalı olacaktır.

Ä°nşaat faiz oranının bireysel olarak belirlenmesini etkileyen faktörler

Ancak, piyasaya bağlı borçlanma oranı otomatik olarak borçlunun kalan borç için her yıl ödemesi gereken faiz oranı değildir. Nihai faiz oranı ancak diğer birçok faktör dikkate alındıktan sonra belirlenir. Bunlar arasında, diğer şeylerin yanı sıra, bankaların işlem ücretleri de yer almaktadır, çünkü inşaat parası sağlamak için bir ücret talep etmektedirler.

Bu nedenle efektif faiz oranı olarak adlandırılan oran, gerçek borç faiz oranından zaten bir miktar daha yüksektir. İnşaatçı için efektif faiz oranları, bina kredisine bağlı olarak bankadan bankaya değişmektedir. Bir diğer faktör de inşaatçı-sahibinin kişisel koşullarıdır. Bu, kredi itibarı, gelir durumu ve mevcut öz sermaye gibi hususları içerir.

Bu faktörler, nihai inşaat faiz oranının ne kadar yüksek veya düşük olacağını da etkiler. Bu nedenle, faiz oranına ilişkin somut bilgiler ancak bu kişisel bilgiler elde edildikten sonra verilebilir. Bu durum, size özel doğru krediyi bulmak için farklı inşaat faiz oranlarını karşılaştırmanın ne kadar önemli olabileceğini bir kez daha göstermektedir.

Bina faiz oranı karşılaştırması hakkında bilgi – sizden ne isteniyor?

İnşaat kredisini görüşmek üzere bankayla yapacağınız randevuda, inşaat faiz oranını inşaat projenize göre bireysel olarak ayarlamak için sizden bazı önemli bilgiler istenecektir. Bu, diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki etkileyici faktörleri içerir:

Mülkün konumu – önemli bir etki faktörü olarak posta kodu

Posta kodu, finansman hesaplayıcıları tarafından en önemli kriterlerden biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni oldukça basittir, çünkü posta kodu zaten bankalara ve kredi kuruluşlarına mülkün konumu ve konum kalitesi hakkında çok şey söyler. Bankalar için mülkü sınıflandırmak artık daha kolay. Bankalar, Frankfurt’un prestijli Westend bölgesine ait 60323 gibi bazı tanınmış posta kodlarını hemen tanır ve buradaki mülklerin ne kadar pahalı olabileceğini bilir. Bazı kredi kuruluşları, belirli bölgelerdeki veya yerlerdeki mülklerin veya inşaat projelerinin faiz oranı avantajına sahip olduğunu ilan eder. Bu nedenle posta kodunun belirtilmesi çok önemlidir.

Öz sermaye ve gerekli kredi miktarı

Elbette, mülkün satın alınması veya inşası için ihtiyacınız olan kredi tutarının ne kadar yüksek olduğunu da bilmelisiniz. Burada mevcut öz sermayenin belirlenmesi son derece önemlidir. Gerçekten neyi karşılayabileceğinizden emin olmak için, tam bütçenizi önceden hesaplamalı ve bir bütçe planı hazırlamalısınız. Öz sermaye, mevcut kredi miktarını ve dolayısıyla karşılayabileceğiniz nesneyi belirler. Banka ile randevunuzda, kredinizin doğru hesaplanabilmesi için evin tam satın alma fiyatını zaten biliyor olmalısınız.

Mülkün satın alma fiyatı

Bankanın kredi verme riskini değerlendirebilmesi için ipotek faiz oranı hesaplanırken kredi-değer oranı mevcut olmalıdır. Kredi-değer oranı, ipotek kredisi değerine göre gerekli kredi tutarından kaynaklanır. İpotek kredisi değeri ise mülkün piyasa değerinden yüzde 10 ila 30 arasında bir güvenlik indiriminin çıkarılmasıyla elde edilir. Bu, olası tadilat veya ek maliyetleri karşılamak ve küçük bir yastık bulundurmak için hesaplanmıştır. Bankalar tarafından ilan edilen koşullar genellikle ipotek kredisi değerinin yüzde 60’ı oranında bir azami kredi limitine atıfta bulunmaktadır.

Ä°nşaatçıdan istenen sabit faiz oranı

İnşaatçı her zaman sabit faiz oranı hakkında bir fikre sahip olmalı ve bunu da belirtmelidir. Ancak, sabit faiz oranı ne kadar uzun süre istenirse, hedef faiz oranı o kadar yüksek olur. Bu nedenle istenen faiz oranının bilinmesi hem sizin için hem de danışmanınız için önemlidir.

Geliştiriciden istenen geri ödeme oranı

İnşaatçı, borçlanma oranını da etkileyebileceğinden, istenen geri ödeme oranı hakkında da fikir sahibi olmalıdır. Bazı bankalar, geri ödemenin belirli bir limitin altına düşmesi halinde borçlanma oranı üzerinden ek ücret talep etmektedir. Bu genellikle yüzde iki sınırıdır ve bunun altına inilmemelidir. Bunun nedeni, düşük faiz oranlarının son derece uzun vadelere yol açması ve bu vadelerin geri ödeme oranı veya planlanmamış geri ödemelerle yeniden önemli ölçüde hızlandırılabilmesidir.

Bununla birlikte, internet üzerinden yaklaşık bir bina faiz oranı da alabilirsiniz. Çeşitli banka ve kredi kuruluşlarıyla bina faiz oranlarını karşılaştıran ve size mevcut tekliflerin yaklaşık bir özetini sunan birçok platform vardır. Ancak, bu çevrimiçi karşılaştırmalarda bile, kredi teklifinin size özel olarak hazırlanabilmesi için tüm bu bilgileri sağlamanız gerekir.

Optimal faiz oranı tasarımı, iyi bir kredi için her şeyin başı ve sonudur

İnşaat sahibi için gelecekteki faiz oranı değişiklikleri riskini en aza indirmek için, sabit faiz dönemini seçerken bir dizi şey zaten dikkate alınmalıdır. Çoğu durumda, bankalar ve kurumlar tarafından yalnızca belirli seçenekler sunulmaktadır. Çoğunlukla aşağıdaki seçenekler sunulmaktadır:

  • Değişken faiz oranlı bina kredisi
  • Sabit faiz oranı 10 yıl
  • Sabit faiz oranı 5 yıl

Son zamanlarda giderek daha fazla kredi kuruluşu ve banka, müşterilerine 15, 20 ve hatta 25 yıllık sabit faizli dönemler sunmaya başladı. Ancak, değişken faizli krediler yüksek risk içerdiğinden müşteriler için kritik öneme sahiptir. Piyasadaki her faiz oranı artışı, borç veren tarafından faiz oranlarını yükseltmek için kullanılacak ve bu nedenle sizin için maliyetler artacaktır. Bu tür krediler genellikle en uygun faiz oranlarına sahip olsalar da, çok risklidirler ve inşaatçılar tarafından alınmamalıdırlar.

Bu, müteakip faiz oranı riskini mümkün olduğunca düşük tutmak için önemli bir temeldir. Müşterinin tam geri ödemeli bir kredi alması her zaman için en uygunudur. Tam geri ödemeli kredi, faiz oranının tüm geri ödeme süresi boyunca sabit kaldığı bir gayrimenkul kredisidir. Böylece faiz oranı değişiklik riski ortadan kalkar ve müşteri için vade boyunca faiz oranlarının artması riski yoktur. Sonuç olarak, takip finansmanına gerek yoktur. Ancak, bu tam geri ödemeli krediler genellikle, örneğin 5 veya 10 yıllık sabit bir faiz oranına sahip olan sıradan yıllık gelir kredilerinden önemli ölçüde daha pahalıdır.

Geri ödeme oranı – inşaat faiz oranı için belirleyici

Doğru faiz oranının yanı sıra, ilk geri ödeme oranı da başarılı bir kredi için belirleyici faktördür. Faiz oranı gibi, geri ödeme oranı da piyasadaki mevcut durum ve faiz oranları dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, düşük faizli aşamalarda, yüzde üçün altında olmamak üzere daha yüksek geri ödemeler kabul edilmelidir. Böyle bir durumda, yüzde beşlik bir ilk geri ödeme müşteriler için özellikle uygundur. Ancak bu, duruma bağlı olarak dalgalanabilir.

Ancak, geri ödeme oranını hesaplarken her zaman faiz oranını göz önünde bulundurun, çünkü bu ikisinin birbiri üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Geri ödeme oranını herhangi bir sorun yaşamadan karşılayabilmeniz gerekir. Geri ödeme oranı ne kadar yüksek olursa, bina kredisi o kadar hızlı ödenir ve yeniden finanse ettiğinizde yalnızca küçük bir borç kalıntısı kalır. Daha yüksek aylık faiz oranları artık aylık taksit üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olmayacaktır.

Finansmanın farklı geri ödemelerle ne kadar farklı olabileceğini göstermek için, her durumda farklı bir geri ödeme oranının seçildiği ve diğer ayrıntıların aynı kaldığı örnek hesaplama netleştirilebilir.

Örnek 1:
Kredi tutarı 150.000 Avro olup faiz oranı %1,80’dir. Bu örnekte geri ödeme oranı %5’tir. Sabit faiz oranı 10 yıl ve aylık kredi taksiti 850 Euro’dur. Verilen verilere göre, borçlunun 10 yıl sonra hala 67.893,37 avro tutarında kalan borcu bulunmaktadır. Bu nedenle takip finansmanı %5’lik yeni bir faiz oranı ve 1.010 Avroluk yeni bir aylık taksitle başlatılabilir. Dolayısıyla kredinin toplam vadesi 17 yıldır.

Örnek 2:
Buradaki kredi miktarı da %1,80 faiz oranıyla 150.000 Avro’dur. Ancak bu örnekteki geri ödeme oranı sadece %1’dir. Sabit faiz oranı da 10 yıldır ve bu nedenle aylık kredi taksiti 350 Euro’dur. Verilen verilere dayanarak, borçlunun 10 yıl sonra hala 133.578,67 Euro’luk bir bakiye borcu vardır, yani örnek 1’dekinden önemli ölçüde daha fazla. Bu nedenle takip finansmanı %4,80’lik yeni bir faiz oranı ve 680 Euro’luk yeni bir aylık taksitle başlatılabilir. Kredinin toplam vadesi borçlu için 57 yıldır.

Bina faiz hesaplayıcısı – sadece online teklif alın

Ancak bankaya gitmeden önce, piyasa ve mevcut durum hakkında bir fikir edinmek için internet üzerinden bir ön hesaplama yapmak mantıklı olacaktır. Ayrıca bu hesaplayıcılara kişisel bilgilerinizi girebilir ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir teklif alabilirsiniz. Dolayısıyla, genel bir bakış oluşturulduğu için gelecekteki mülk sahipleri için birçok avantaj vardır. En iyi çevrimiçi bina faiz hesaplayıcılarını burada bulabilirsiniz: