Moda Endüstrisi – Prêt-à-Porter ve Haute Couture Arasında Moda

Moda, grupları tanımlamaya hizmet eder. Birleşmeler yoluyla ama aynı zamanda reddedilmeleri yoluyla. Ancak moda aynı zamanda içsel dürtüler için de bir araçtır. Eğer bir birey öne çıkmak istiyorsa, kendini ifade etmek için öznel olarak göze çarpan modayı seçecektir. Moda böylece kabul edilebilir bir çerçeve içinde kişiliği de temsil eder. Ancak tüm bireyselleşmeye rağmen moda kolektif bir şey olmaya devam ediyor. Eğer moda toplumu da bölüyorsa. New York, Paris ve Tokyo gibi dünya metropollerindeki Moda Haftalarında asil parçalar (‘Haute Couture’) sergilenmektedir. Şehir merkezindeyken, tezgahtaki ürünler (‘Prêt-à-Porter’) sunulur. CM Models Blog’da Haute Couture & Pret-a-Porter hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Moda Endüstrisi – Butiklere Karşı Moda Evleri ve Moda Zincirleri

Ürün perspektifinden bakıldığında, moda şirketleri temel olarak üç türe ayrılabilir. Tüm bireysel ihtiyaçları karşılamak için moda endüstrisi de çeşitlenmiştir. Farklı plak şirketleri, müşterilerini bulmak için farklı türlerde faaliyet gösteriyor. Toplumun farklı katmanlarına ve gruplarına hitap etmektedirler – bu husus daha sonraki hedef grup belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.

Prêt-à-Porter ve Haute Couture – Moda sınıfları nasıl ayırt edilir?

Birincisi, düşük türde markalar var, bunlar saf kitleye güveniyorlar. Çoğunlukla düşük kalitede düşük fiyatlarla büyük miktarlarda satın alarak. Bu şekilde, sürekli yeni mal tedarikini ve daha önce sıkça bahsedilen sürekli değişimi sağlarlar – düşük türdeki moda şirketleri, müşterinin sonsuza kadar giydiği veya gardırobunda sakladığı giysiler üretmek istemez. Bu nedenle, sürekli bir değişim içinde olan sosyal ağ, düşük türdeki moda markaları için en uygun tanıtım platformunu sunmaktadır.

Orta türdeki etiketler fiyatlarını daha yüksek belirliyor. Daha küçük şirketler için seri üretim yapmaya değmez. Promosyon faaliyetleri, sınırlı miktarlar veya daha bireysel tasarımlar yoluyla satış yaparlar. Kıyafetlerin işçiliği iyi. Bazı durumlarda, yüksek kaliteli kumaşlar ve malzemeler kullanılır. Öte yandan, temel ürünler de orta türdeki markalar tarafından uygun fiyatlarla sunulabilir. Orta sınıf türündeki etiketler daha sonra en iyi uygulama örneklerinin çoğunluğunu oluşturacaktır. Üst tür, moda etiketlerinin üçüncü seviyesini oluşturur – en iyi etiketler ve genellikle yukarıda açıklandığı gibi yaratıcı öncüler. Haute couture’e kadar uzanan yüksek kalite standartları ile standartları belirliyorlar. Seçkinlik, kalite, işçilik ve yenilikçi fikirler bu üst sınıf moda parçalarının fiyatını yükseltiyor. Bu nedenle, üst sınıf müşterilerin, Bölüm 3.1.3’te açıklandığı üzere, varlıklı olmaları gerekmektedir.
Büyük markaların artık Facebook’ta milyonlarca hayranı var. Sadece en büyük üç Alman moda perakendecisinin (Otto Group, H&M ve C&A) 22 milyon Facebook kullanıcısı var. Bu da 22 milyon sürekli ilk temas demektir. Her etkileşim (beğeni, paylaşım, tweet, vb.) erişimi muazzam ölçüde artırır.

Moda endüstrisinin temel gerçekleri

  1. Moda, işlevsel giysilerle arasındaki farkı inandırıcı bir şekilde ortaya koyduğunda modadır.
  2. Moda, grupları tanımlamaya hizmet eder. Grupları sosyalleştirir ama aynı zamanda sınırların çizilmesine ve farklılaşmaya da yol açar.
  3. Eğilimler değişiyor. Genellikle yüksek (sınıf ve) tabakalarda başlar ve aşağıya doğru süzülürler.

Moda başlı başına ekonomik bir maldır. Dolayısıyla, sahibinin ekonomik durumunu temsil eder. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra, hedef grupla ilgili trend belirleyicilerin tespit edilmesi önemlidir.
Grupların sosyalleşmesi ortak değerler yaratır.