Kendiniz yapın: Kendi başınıza yeni inşaat ve yenileme

Kendin yap – “Kendin yap” terimi, mal sahibinin kendi katkısını ifade eder. Yeni bir bina inşa ederken ve aynı zamanda bir binayı yenilerken, inşaatçı bunu kendisinin mi yapmak istediğine yoksa anahtar teslimi inşaat yöntemini mi tercih ettiğine karar verir. İşi uzman bir şirkete yaptırmanın avantajları vardır. Bina sahibi olarak ilerlemeye eşlik ediyorsunuz. Ancak, işinize ve boş zaman aktivitelerinize konsantre olabilirsiniz. Ä°nşaat için harcayacağınız zaman, kendin yap stratejisini tercih etmenizden önemli ölçüde daha azdır.

Kendiniz yapın: zaman, maliyet, tasarruf

Kendiniz yapmak çok fazla çalışma gerektirir ve bu da genellikle daha uzun bir inşaat süresiyle el ele gider. Avantaj, mali tasarrufta yatmaktadır. Bu, finansman sırasında öz sermayeye dönüştürülebilir. Kredi taksitleri ve finansman maliyetleri azalır. Bu, inşaatçıların kendin yap stratejisini tercih etmelerinin ana nedenidir. Buna ek olarak, zanaat geçmişinden gelen ve bazı inşaat aşamalarında çok bilgili olan inşaatçılar da vardır. Ä°lgili hizmetleri kendileri üstlenirler. Ancak, arkadaşların veya akrabaların yardımıyla da, kendin yap işi kabul edilebilir bir zaman dilimi içinde yönetilebilir.

Yeni inşaat ve yenilemede kendi katkı olanakları

Ä°nşaatın tüm aşamalarında kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz. Ä°nşaatçılar arasında özellikle toprak işleri ve iç dekorasyonda çeşitli işlerin üstlenilmesi popülerdir. Bir profesyonel tarafından yapılması gereken işler olduğu unutulmamalıdır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, ısıtmanın gaz şebekesine bağlanmasını veya elektrik sistemlerinin kurulmasını da içerir.

Ancak çatıyı kendiniz de kapatabilirsiniz. Ancak bu işin de uzmanlık bilgisi gerektirdiğini unutmamalısınız. Çatı kaplama aynı zamanda riskler de içerir. Gaz bağlantısı veya elektrik sistemlerinin kurulumundan farklı olarak, çatı kaplaması için yetkili makamların herhangi bir şartnamesi bulunmamaktadır. Bunu kendiniz yapmak, kapsamlı bir planlama ve gereksinimler ile kendi bilginizi tartmayı gerektirir. Sadece uzman olduğunuz öz-performans alanındaki çalışmaları dahil edin. Kısmi kurulumları kendiniz de gerçekleştirebilir ve münferit görevleri bir profesyonele bırakabilirsiniz.

Toprak işleri ve bahçe tasarımı: uzmanlık bilgisi gerekmez!

Kendi işini yapmak isteyen inşaatçılar genellikle toprak işlerini yürütmeye ve bahçe tasarımını üstlenmeye karar verirler. Bu çalışma herhangi bir özel uzmanlık gerektirmez. Çalışma için gerekli ekipman ödünç alınabilir. Yeni evler ve ek binalar inşa edilirken toprak işleri gereklidir. Ancak kablo ve boruların döşenmesi için önceden toprak işleri de yapılmaktadır. Bahçe tasarımı genellikle yenileme çalışmalarının sonuna yerleştirilir. Bu çok popüler bir kişisel katkı türüdür. Ä°nşaatçı fikirlerini hayata geçirebilir. Tasarruf, bahçenin büyüklüğüne ve planlanan çalışmaya bağlıdır. Yollar ve teras da kişisel katkıya dahil edilirse beş rakamlı bir aralıkta olabilir.

Ev yapımı iç tasarım: döşeme, fayans, duvar kağıdı

Ä°ç kaplama , mal sahibine işleri kendi başına yapması için birçok fırsat verir. Yerlerin döşenmesi, banyo, tuvalet ve mutfağın fayanslanması, aynı zamanda duvar kağıdı ve tavanların tasarlanması genellikle ev sahibi tarafından yapılır. Büyük odalar bölünecekse, hafif yapı iyi bir seçenektir. Ä°ç kaplama için malzeme satın almanız gerekir. Bununla birlikte, zanaatkarların çalışma saatleri için maliyetten tasarruf edersiniz. Ä°ç mekan çalışmalarının tamamını veya bir kısmını kendiniz yapmaya karar verirseniz, toplam inşaat maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir.

Ev satarken kendin yap o kadar önemli değil

Kendin yap stratejisi evin satışında önemli bir rol oynamaz. Tecrübelere göre, potansiyel alıcılar evin mobilyaları ve durumuyla ilgileniyor. Yenileme ya da bakım çalışmalarının mal sahibi tarafından mı yoksa bir profesyonel tarafından mı yapıldığından bahsedilmiyor. İşin dikkatli ve yüksek standartlarda yapılması önemlidir. Bu durumda, mal sahibi tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmaları mülkün yeniden satış değeri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Geleceğe önemli bir yatırım yapıyorsunuz.