Formentera’da yaşamak: plaj, tatil evi, deniz – İspanya’nın mücevheri

Formentera’da Yaşam: Formentera genellikle Balear Adaları’nın Karayipler’i olarak adlandırılır ve bunun bir nedeni vardır. Akdeniz’in bu güzel ve küçük adası Ä°spanya’nın mücevheri niteliğindedir ve etkileyici yerlerin yanı sıra manzaralara da sahiptir. Adanın en önemli özelliği berrak deniz suyuna sahip beyaz kumlu plajlarıdır. Şu anda villa gibi bir mülk arıyorsanız, Formentera’ya mutlaka bir göz atmalısınız. Burada kitle turizmi yoktur ve rahatlayıp gevşeyebilirsiniz. Eğer burası sizin için çok sessizse, yaklaşık 30 dakika içinde partilerin, lüksün ve ayrıcalığın sınırının olmadığı hareketli Ä°biza adasında olabilirsiniz.

İpucu: İspanya‘daki gayrimenkuller hakkında daha fazla bilgi edinin!

Formentera’da konum ve seyahat: Balear Adaları’nda yaşam

Formentera, Balear Adaları’nın mücevheri olarak kabul edilir ve haklı olarak da öyledir. Akdeniz’deki bu küçük ada, rüya gibi plajları, berrak suyu ve bol doğasıyla öne çıkıyor. Formentera’ya Ä°biza ‘dan sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor olması da adadaki huzur, cennet ve özel atmosferin bir göstergesidir. Formentera’daki bitki örtüsü ve biyolojik çeşitlilik özellikle belirgindir. Ä°spanyol adasında çok sayıda el değmemiş doğa, çok sayıda kuş türü ve özellikle çok sayıda yeşil alan bulunmaktadır.

Formentera’nın konumu: Akdeniz’de küçük bir ada

Formentera, Balear Adaları’na aittir ve Mallorca veya İbiza’ya kıyasla çok küçük ve yönetilebilirdir. Ada Akdeniz’de yer alır ve İbiza’nın güneyinde bulunur. 83,2 km²’lik yüzölçümü ve 12.200 kişilik nüfusu ile oldukça yönetilebilir bir yerdir. Adanın başkenti, en büyük kasaba olan ve bu makalenin ilerleyen bölümlerinde hakkında daha fazla bilgi edineceğiniz Sant Francesc’tir. Formentera’ya sadece deniz yoluyla ulaşılabilmektedir ve toplamda yaklaşık 70 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir.

 • Nüfus: 12,200
 • Alan: 83,2 km²
 • Kıyı kilometresi: 70
 • Ada başkenti: Sant Francesc

Formentera’ya Ulaşım: Ä°biza üzerinden deniz yoluyla

Formentera çok küçük ve özellikle sakin bir adadır. Bu nedenle, ne yazık ki havaalanı yok ve adaya sadece deniz yoluyla ulaşma imkanınız var. Bu İbiza üzerinden yapılır. Bu Balear adası çok daha büyüktür, kendi havaalanı vardır ve deniz yoluyla da ulaşılabilir. Buradan Formentera adasına her gün bir feribot kalkmaktadır. Adadaki tek iniş ve kalkış noktası “La Savina” limanıdır. Birkaç gemi şirketi günde birkaç kez oraya gidip Formentera veya İbiza’ya turist, yerli halk veya işçi getirmektedir. Geçiş yaklaşık 25 dakika sürer ve yolda çok sayıda küçük adanın arasından geçerek nefes kesici manzaranın tadını çıkarırsınız.

 • Ä°pucu: Mayorka‘da hayalinizdeki mülkü bulun!

La Savina: Formentera Limanı

La Savina, Formentera adasında adaya vardığınız veya adadan ayrıldığınız yerdir. Özellikle yaz aylarında ve yüksek sezonda, limana çok fazla giriş çıkış olur ve liman çevresinde çok fazla koşuşturma yaşanır. Ancak, adanın içlerine doğru ilerledikçe Formentera’nın özel cazibesini ve sakin atmosferini hissedeceksiniz. Bu küçük ve özel adada bir mülke yatırım yapın ve güzel çevrede günlük hayatınızı unutun. Ayrıca yerel marinada bir yatı park etme seçeneğiniz de vardır, böylece her zaman denize veya İbiza’ya gidebilirsiniz.

Formentera’da ev fiyatları: 1 milyon ila 5 milyon avro

La Savina’nın konumu: Adanın kuzeybatısı

La Savina limanı Formentera adasının kuzeybatısında yer almaktadır ve 761 nüfusa sahiptir. Turistler veya yerel halk sadece bu liman aracılığıyla adaya deniz yoluyla ulaşabilir veya adadan ayrılabilir ve İbiza’ya tekneyle seyahat edebilir. Adanın ana ikmal yolu da buradan geçmektedir. Turistik limanın yanı sıra La Savina’da özel teknelerin veya kiralık teknelerin bulunduğu büyük bir marina da vardır. Ayrıca çok çeşitli restoranlar, barlar, butikler ve doğal alanlar bulacaksınız.

 • Nüfus: 761

Şehir manzarası: adadaki en hareketli yer

Adaya ve Formentera limanına ulaşır ulaşmaz, adanın özel cazibesini ve rahat atmosferini hissedeceksiniz. La Savina’dan tüm adaya ulaşma ve her yeri ziyaret etme imkanına sahipsiniz. Küçük dükkanlar, restoranlar ve el yapımı hediyelik eşyalar satan tezgahlarla çevrili pazar yerinde gezinin. En pahalı yatların arasındaki seçkin atmosferi hissedin ve sessiz adada rahatlayın.

Cenneti ve güzelliği kendiniz görün, plajları keşfedin ve küçük sokaklarda gezinin.

Sant Francesc, La Mola & Sant Ferran: Formentera’daki Yerler

La Savina’nın yanı sıra Formentera, adada her biri kendi tarihi ve cazibesine sahip birkaç küçük kasaba da sunmaktadır. Sant Francesc adanın başkentidir ve burada adanın hükümetinin yanı sıra önemli hizmetler, bir sinema ve bir kütüphane bulabilirsiniz. El Pilar de la Mola oldukça izole ve adanın en doğu noktasında yer alan bir köydür. Ancak, buradan adanın, denizin ve kayalıkların etkileyici bir manzarasına sahipsiniz. Sant Ferran bir yaratıcılık, özgürlük ve kutlama köyü olarak kabul edilir. Burada tatil yapanlar veya mülk sahibi olanlar pazar meydanındaki sergilere veya konserlere katılabilirler.

Lüks daireler: 600.000 €’dan 850.000 €’ya kadar

Sant Francesc: Ada başkenti ve hükümet

Sant Francesc kasabası Formentere’nin başkentidir ve burada adanın hükümetini ve önemli hizmetlerini bulabilirsiniz. Sant Francesc adanın ortasında yer almaktadır ve bu nedenle ideal bir başlangıç noktasıdır. La Savina limanı arabayla sadece 5 dakika veya yürüyerek 40 dakika uzaklıktadır. Köyün merkezinde eski kilise ve köy meydanı yer almaktadır. Buradan sinemaya, kütüphaneye, spor merkezine veya sosyal merkeze ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra Sant Francesc’te çok sayıda moda butiği ve showroomu bulunmaktadır.

 • Ada başkenti
 • Sinema, kütüphane, spor merkezi

El Pilar de la Mola: etkileyici manzaralara sahip ünlü deniz feneri

Küçük La Mola köyü Formentera adasının en doğu noktasında yer alır ve diğer köylere kıyasla çok sessizdir. La Savina limanına arabayla yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. La Mola adanın en yüksek noktasındadır, bu yüzden bu yerde oldukça izole olmuş durumdasınız. Buna rağmen, Mayıs’tan Ekim’e kadar her Çarşamba ve Pazar günü bölge sakinleri ve turistler için bir el sanatları pazarı kurulmaktadır. Ünlü deniz feneri El Pilar de la Mola’nın amiral gemisi olarak kabul edilir ve tepeden adanın, maarın ve muhteşem kayalıkların güzel bir manzarasını görebilirsiniz.

 • En yüksek yer
 • Sanat ve zanaat pazarı
 • Ünlü deniz feneri

Sant Ferran: özgürlük, sanat ve kutlama yeri

Sant Ferran köyü adanın başkenti Sant Francesc’in doğusunda yer almaktadır ve La Savina limanına arabayla 7 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu iç köy özellikle yaratıcılık, özgürlük ve kutlama ile eş anlamlıdır, bu nedenle pazar meydanında sanat pazarlarının, konserlerin ve heyecan verici yaz akşamlarının tadını çıkarabilirsiniz.

 • Sanat pazarları
 • Konserler

La Savina, La Mola, Sant Ferran & Sant Francesc: Formentera’da Gayrimenkul

Formentera, Balear Adaları’nın güzel bir adasıdır ve kendi cazibesine sahip bazı ilginç yerler sunmaktadır. Burada bir tatil evine yatırım yapmaya ve birkaç gün, hafta veya ay geçirmeye kesinlikle değer. Stresli günlük yaşamlarından kaçmak isteyenler Formentera’da bir mülk için mükemmel bir konum bulacaktır. Burası sessiz ve rahat bir yer. Turkuaz mavisi suya sahip güzel beyaz kumlu plajlarda zamanın tadını çıkarın ve ruhunuzun sallanmasına izin verin. Yine de zaman zaman biraz aksiyona ihtiyaç duyuyorsanız, ünlüler arasında bir gece geçirmek için deniz yoluyla hızlı bir şekilde Ä°biza ‘ya gidebilirsiniz.

Sonuç ve karşılaştırma: Yaşamak için en iyi yer neresi?

La Savina, Formentera’daki ilk uğrak limanıdır. Oradan varır ya da ayrılırsınız. Turizmin koşuşturmacasına ek olarak, bu yerde çok fazla lüks de bulacaksınız. Seçkin marinayı, butikleri veya bir restoranı keşfedin. İç kısımları tercih ediyorsanız, adanın başkenti Sant Francesc da mükemmel bir seçimdir. Burada bir sinema, bir spor merkezi ve bir kütüphane bulacaksınız. Başka bir deyişle, ihtiyacınız olan her şey.

Öte yandan La Mola, koşuşturmadan oldukça izole bir yerdir ve burası çok sessizdir. Burada adanın ve denizin etkileyici manzarasını görebileceğiniz ünlü deniz fenerini bulacaksınız. Daha fazla aksiyon ve maceraya ihtiyacınız varsa Sant Ferran’a bir göz atmalısınız. Burada haftada birkaç kez sanat sergileri veya konserler bulabilirsiniz.