Medyadaki modeller: Magazin dergileri, TV ve oyuncu seçme programları kariyerinize zarar mı veriyor?

Bu konuya nasıl başlayabiliriz? Bir model ajansı olarak, her zaman protégé’lerimizi medya dünyasına mümkün olduğunca iyi hazırlamaya çalışıyorum. Ayrıca magazin, TV ve oyuncu şovları gibi medya formatlarının kariyerlerine zarar verip vermediği sorusu üzerine.Bir mankenlik ajansına girer girmez ve ilk fotoğraflarınızı çeker çekmez, magazin gazeteleri hikaye almak için size yazıyor. Kulağa cazip geliyor, ama öyle mi? Birçok model büyük sahneye çekilir. Ama aslında başkalarını iyi göstermek için rezervasyon yaptırıyorsunuz. Kendinizi çok fazla pazarlamaya başlarsanız, hızla kendinizi durduramayacağınız bir sürece girersiniz. Manşetler kaybolmaz.

Editoryal fotoğraf © konradbak – fotolia.com

 

 

Medya, adınızı pazarlamanıza yardımcı olur. Ancak çok erken başlarsanız, kelimenin tam anlamıyla “top mermisi” olursunuz. Nedenini bu blog yazısında açıklayacağım.

Vay canına! Adım TV ve magazin gazeteciliğinde!

Oyunun kurallarını bilmiyorsanız bulvar tehlikelidir

“Neyse ki ben onlar gibi değilim!” D, E, F ünlüleri hakkında okuduğunuzda bu cümleyi kendinizden biliyor musunuz?

Yanlış bir görüşme. Beklemediğiniz birkaç soru ve kariyeriniz sona erebilir. Yani, TV şovları, TV formatları ve programları “hikayeler” ve “başlıklar” yaratmayı amaçlamaktadır. Yapımlar için iyi bir hikaye genellikle çok insani, özel bir hikayeden oluşur. Bu işe yaramazsa, o zaman sadece çok fazla çıplak tene ve “sekse” güvenirsiniz. Daha sonra yüksek sınıf müşteriler için model olarak çalışmak istiyorsanız, birçok TV formatıyla kendi itibarınızı hızla yakabilirsiniz. Özellikle yüksek fiyatlı reklam kampanyaları ve reklam filmlerinde, müşteriler prodüksiyon öncesinde oyuncularını çok dikkatli bir şekilde incelerler.

İnsanlar adınızı Google’da arattığında ilk olarak Alman magazin basınında yer alan haberler çıkıyorsa, marka için “kullanılabilir” değilsiniz demektir. Yüksek fiyatlı markalar ayrıcalığı temsil eder. Yüzünüz çok fazla TV programında yer aldıysa, piyasa değeriniz hızla düşecektir.

Tabloid gazeteler manşet üretmek istiyor

Tıpkı TV programlarında olduğu gibi, medya deneyimi az olan gençler için büyük bir medya kuruluşuyla bir haber veya röportaj yapmayı kabul etmek çok caziptir. Magazin muhabirleri manşetlere çıkmak için her şeyi yaparlar. Sorular her zaman özel hayatınız ve kişisel sorunlarınız hakkında olacaktır.

Bulvar, başarı öykülerinden değil, kaderlerden oluşuyor.

Ayrıca makaleden hiçbir şey kazanmamanız için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Ne de olsa “biz büyük bir medyayız” ve “şahsınız için haber yaparsınız”. Magazin gazeteleri sıcak bir yatak. Gelecek vaat eden bir model olarak, magazin medyasından gelen talepler konusunda çok dikkatli olmalısınız. Eğer bir acenteniz yoksa her zaman dostane bir şekilde reddetmek en iyisidir. Eğer bir modellik ajansınız varsa, talebinizi iletin. Bir model olarak, medyada ciddi şekilde yer almak için çalışmalısınız, ancak “kurban” değil, “arzu edilirlik” ve “başarı” bağlamında…Dört harfli dergilerde manşet olmak zor değildir. Sadece kişisel, üzücü, duygusal bir hikaye anlatmanız gerekiyor.

Kariyer geliştirme, feragat ve ayrıcalık anlamına gelir. Kendinizle ilgili her şeyi “bu kadar kolay” ele verirseniz, piyasa değeriniz hızla düşecektir.

Tabloid TV büyük duygularla yaşıyor

Sözde hızlı yükseliş her yıl birçok genç yeteneği büyülüyor (ya da daha doğrusu “baştan çıkarıyor”). TV programları kişiye sözde hızlı ve kolay bir şekilde şöhret kazanma fırsatı sunar. Ama bunu gerçekten kim başarıyor ve TV programından sonra ne oluyor? Ya iki ay sonra kimse sizi tanımıyor ya da ebedi bir damganız var! Herkes “ah, şu”, “şu” diyecek. Bunun için birkaç avro alacaksın. 24 saat kamera. Duygusal anlar, tartışmalar – her şey yayınlanıyor.

Gerçek başarı, yani büyük para, yapımcılar tarafından kazanılır. Bunun için haftalarca her gün, iyi ve kötü günlerde filme alınıyorsunuz. Katılımcıların neredeyse hiçbiri kalıcı bir başarı elde edememiştir. Bütün televizyon yıldızları geldikleri gibi giderler. On binlerce aday arasından birkaçının uzun vadede başarılı olması iyiye işaret değildir. Her yıl yeni sezonlar üretiliyor, şöhretiniz genellikle daha uzun sürmüyor. Şu andan itibaren hayatınız sadece medyaya geri dönmekten ibaret olacak. Sonsuz bir döngü. Ancak özellikle gençler için ayakları yere basmak ve sürdürülebilir bir kariyer inşa etmek çok önemli. Başaramayanların hepsi çoktan unutuldu. Bu senin başına gelmemeli!

Modeller çok profesyonel insanlardır. Genç yaşta kendilerini mükemmel bir şekilde organize edebilirler. Ajanslar için ilk kez yurt dışına çıktıklarında, henüz 16 ya da 17 yaşındayken yabancı, büyük bir şehirde tek başlarına mücadele etmek ve oyuncu seçiminden oyuncu seçimine bağımsız olarak gidip gelmek zorunda kalıyorlar. Stres yok, tartışma yok: Her oyuncu seçiminde bir model olarak tekrar gülümsemeli ve günün ilk oyuncu seçimiymiş gibi davranmalısınız. Yurtdışında model paylaşımlı dairelerde çok zaman geçiriyorsunuz. Dünyanın dört bir yanından gelen dört ya da beş başka modelle aynı daireyi paylaşıyorsunuz. Her şey yeni: dil, insanlar, ajansınız ve müşterileriniz. Bununla birlikte, acente modelleri profesyonel, yapılandırılmış ve çok dengeli! Onlar gerçek modeller.

Model TV Oyuncu Seçme Programları – Duygular tarafından desteklenmektedir

Casting şovlarından on başarılı modeli kendiliğinden listeleyebilir misiniz?

Konu çok önemli olduğu için, işte model TV oyuncu seçimlerine bir başka bakış. Belki bu yıl kapağa çıkarım? Hayır! Hayır! 10000 katılımcıdan 9990’ının kesinlikle bilinmiyor olması bir yana, ilk on kişinin bile uluslararası başarı şansı olmayacak, belki bir? Olabilir.

Kameralar her zaman orada: olağanüstü durum

Duyguları satmak için tasarlanmış bir TV formatına zorlanıyorsunuz. Duyguların uyandırılması gerekir. Dolayısıyla bir gösterinin katılımcısı olarak size sürekli kameralar eşlik ediyor. Diğer katılımcılarla yakın mesafelerde yaşıyorsunuz. Sabahtan akşama kadar yanınızda olan bir kamera ekibi ve programın gidişatını tam olarak planlayan bir editör var. İlk birkaç gün herkes hala çekingendi. O zaman baskı o kadar artar ki, küçük farklılıklar otomatik olarak büyük kavgalara dönüşür. Duygusal anlar, saç kesimleri, gözyaşları. Sonra, sona ermeden kısa bir süre önce, ailenizi tekrar görürsünüz, erkek arkadaşınızla skype görüşmesi yaparsınız veya annenizden gelen kişisel bir mektubu milyonlarca izleyicinin önünde yüksek sesle okursunuz.

Gözyaşları, kavgalar, duygular reytingleri garantiler.

İzleyiciler her hafta sadece kısa bir özet görüyor. Her gün katlanmak zorundasınız. Sözleşmede böyle yazıyor. Doğru olsun ya da olmasın, her katılımcıya özel bir ışık tutulur. Biri “kavgacı olan”, diğeri “sessiz olan”, biri ya da diğeri “kaltak” ve zaten kimsenin sevmediği biri var. Editörler, modellerden her şeyi talep eden heyecan verici durumlar tasarlar. Her gün, hiç ara vermeden. Duygular. Entrika. Stres üretiyor: Ta ki ilk kişi ağlayana ve ilk hararetli tartışma çıkana kadar. Birçok eski aday artık model olarak çalışmıyor ya da az sayıdaki iş nedeniyle okumaya başladı veya kalıcı bir iş aradı. Her oyuncu seçme şovunda her zaman başarılı olan tek bir kişi vardır, o da yapımdır. Diğerleri nispeten eli boş dönüyor. Ya sen? Sen her zaman oyuncu seçme şovunun kızı olacaksın.

Magazin ve TV medyasındaki modeller hakkında sonuç

Olduğunuz gibi kalın ve yapabileceklerinizle ilerlemeye çalışın. Eğer gerçek bir yeteneğiniz varsa ve iyi bir iş çıkarıyorsanız, iki ya da üç haftalık şöhret için manşet odaklı medya tarafından soyulmanıza gerek yoktur. Uzun vadede, bir model olarak tanınmak ve belki daha sonra oyunculuğa geçmek istiyorsunuz, ormana değil. Her zaman özgür bir seçim hakkınız vardır.

Amazon’da sadece 29.90’a ciltli!